İstanbul Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Tablet Dağıtıyor! "40 Bin Tablet Dağıtımı" Başladı! Nasıl Alınacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Tablet Dağıtıyor! “40 Bin Tablet Dağıtımı” Başladı! Nasıl Alınacak?

GÜNDEM

11 Şubat 2021 Perşembe 20:40:18

Son Güncelleme: 11/02/2021 20:41:59

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Tablet Dağıtıyor! “40 Bin Tablet Dağıtımı” Başladı! Nasıl Alınacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “40 Bin Tablet Dağıtımı” başladı. 40 Bin tabletten kimler yararlanabilecek? Dağıtım neye göre ve nasıl yapılacak?

Salgın sürecinde okulların online eğitime geçmesi üzerine tablet, bilgisayar kullanımı arttı. Bu kapsamda durumu el vermeyen öğrenciler için ücretsiz tablet dağıtımları yapılırken bir açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geldi. İBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ekrem İmamoğlu tarafından pandemi ile beraber eğitim oluşan eşitsizlikleri katkıda bulunmak amacı ile destek başlatıldı. İBB tarafından devreye alınan, “40 Bin Tablet Dağıtımı” kampanyası başlatıldı.  Tablet dağıtımlarının başlatıldığı belirtildi işte detaylar.

İBB “40 BİN TABLET DAĞITIMI” BAŞLADI!

Pandemi ile beraber tablet kullanımı ve ihtiyacı da arttı. Bu kapsamda ekonomik yönden sıkıntı yaşayan aileler bu konuda çocuklarının eğitim alması konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Bu duruma destek olmak amacı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından, pandemi dönemi ile ortaya çıkan eğitim alanında oluşan eşitsizlikleri gidermeye katkıda bulunmak amacı ile öğrencilerin yanında olmak üzere organize ettikleri “40 bin tablet dağıtımını” başlatıldığı duyurusu yapıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, eğitim gören çocuk sayısı 3’e kadar olan aileler için 1, fazla olan ailelere ise 2 tablet dağıtımı yapılacağı açıklaması yapıldı. İBB tarafından yapılan tablet dağıtımlarının mart sonu, nisan başı itibariyle bitirilmesinin planlandığı açıklaması yapılmıştır. Ayrıca İmamoğlu, “Bu zor günleri, hep beraber, büyük bir dayanışmayla, özveriyle, şeffaflıkla, doğru bir sistemle, en doğru bir biçimde atlatırız, diye umut ediyorum.” açıklamasında bulundu.

İMKANI OLAN VAR OLMAYAN VAR!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Edirnekapı Sosyal Hizmetler Birimi’nde tabletlerin araçlara yüklenmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Pandeminin  toplumun bazı kesimlerinde ekonomik yönden oluşan sıkıntılar ve sorunların yoksullaşma sürecini de hızlandırdığını ifade ederek, salgın sürecinden en fazla etkilenen kesimlerin başında ev kadınlarının ve çocukların geldiği açıklamasında bulundu.

Ekrem İmamoğlu, “Çocuklarımız, EBA sistemi ile eğitim alıyorlar. Bu konuda imkanı olan var, olmayan var. Türkiye’nin her noktasında internet erişimine ulaşmak ne yazık ki mümkün olmadığını görüyoruz. İstanbul, büyük bir metropol. Elbette Türkiye’nin birçok yeri, kırsalı da mağdur. Metropollerin mağduriyet konusunda daha şanslı olabileceği düşünülebilir. Ne yazık ki hem yoksulluk verileri hem de İstanbul’umuzuz özellikle belli mahallelerindeki insanların yaşadığı travmalar, işsizlik, yoksulluk aynı zamanda çocuklarımıza, gençlerimize yansıyan sonuçlara ne yazık ki sebep oldu.” açıklamalarında bulundu.

YARISI WİFİ SİSTEMİYLE, YARISI SİM KART SİSTEMİYLE ÇALIŞACAK!

İmamoğlu, özellikle salgın sürecinde ihtiyaç olan tabletin önemine, değinerek “Çünkü ders, her zaman televizyonla olamıyor. Yanı sıra duyuyoruz ki, ebeveynlerinin telefonları üzerinden dersleri anlamaya, dinlemeye çalışan gençlerimiz var.” sözleriyle dikkat çekti. Dağıtımını yapacakları tabletlerin alımı sırasında göz önünde bulundukları kriterleri örneklendiren İmamoğlu, “Arkadaşlarım, bunun başka boyutlarına da eğildiler. İstanbul’un ne yazık ki bazı konularda altyapısı henüz olmamış, tanımlanmamış yerleri bile var. İki türlü erişimin sağlanmasının; yerine, konumuna ve ihtiyaca göre daha etkili ve doğru bir iş olacağına karar verdiler. Onlardan birisi direkt Wi-Fi üzerinden, diğeri de SİM kart ile bağlanmayı doğru buldular. Dolayısıyla iki çeşit tablet alındı. Bugün başlangıcını yapacağımız 40 bin tabletin yarısı Wi-Fi sistemiyle, yarısı sim kart sistemiyle çalışacak.” açıklamalarında bulundu.

“1700 AİLEYE 2 TABLET VERİLECEK”

İmamoğlu Tabletlerin ihale süreçlerine de değinerek devam etti, tablet dağıtımlarının direkt ailelere yapılacağı açıklamasında bulundu. İmamoğlu tablet dağıtımlarının, Sosyal Hizmetler birimi ekiplerince gerçekleştirileceğini de belirterek, “Peki, nasıl yapılacak? Evlerine gidilecek ya da belli noktalara, tespit edilen aileler davet edilerek kandillerine emanet edilecek. Peki, kimlere yapılacak? Tabii ki ihtiyacı olan aileleri. Sosyal incelemesi net olarak yapılmış, tespit edilmiş ailelere. Bütün tespitler elimizde mevcut; yani, bundan sonra yapılacak bir tespitten bahsetmiyoruz” diye konuştu. Eğitim gören çocuk sayısı 3’e kadar olan ailelere 1, fazla olan ailelere ise 2 tablet dağıtılacağını belirten  İmamoğlu, “Bu nedenle 1700 aileye, 2 tablet verilecek.” açıklamasında bulundu.

İmamoğlu tablet dağıtımı için ailelerin de nasıl seçildiğine değinerek, ihtiyaç sahibi ailelerin tespitinin adil bir şekilde yapıldığını, şeffaf, hak, hukuk tariflerini tümüyle kapsayan bir anlayışla gerçekleştirildiğini ifade etti. İmamoğlu, amaçlarının toplumda fırsat eşitliğini canlı tutabilmek olduğuna vurgu yaptı. İBB olarak, “Ancak bizim de böyle önemli bir eksikliğin yaşandığı ortamda, büyük bir katkı sunma konusunda, tüm fedakarlıklarımızı yaptığımızı İstanbullu hemşehrilerimizin yanında olduğumuzu, olmaya da devam edeceğimizi özellikle belirtmek isterim.” açıklamalarında bulundu.

“Gücümüz oldukça, vatandaşımız hangi konuda eksiklik hissediyorsa, özellikle yoksulluğun yoğun yaşandığı bu dönemde, bu sürecin devam edeceğini de ön gördüğümüz bir ortamda yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim” diyen İmamoğlu, vatandaşlardan bu kapsamda gelecek katkılara da kapıların açık olduğunu aktardı. İmamoğlu, “Umarım bu zor günleri, hep beraber, büyük bir dayanışmayla, özveriyle, şeffaflıkla, doğru bir sistemle, en doğru bir biçimde atlatırız diye umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı