Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İŞKUR İşsizlik Maaşı 2020 Ücreti Değişti! Telefonla Arayarak Hemen Öğrenin ve Alın

GÜNDEM

18 Nisan 2020 Cumartesi 22:36:23

Son Güncelleme: 18/04/2020 22:36:58

İŞKUR İşsizlik Maaşı 2020 Ücreti Değişti! Telefonla Arayarak Hemen Öğrenin ve Alın

İşkur işsizlik maaşı, çalışanların işsiz kalmaları durumunda çalışma süreleri ve aldıkları maaş oranında bir süre daha maaş almaya devam etmeleridir. İşsiz kalan insanların yeni bir iş bulana kadar ya da sigortalı olarak çalıştığı süre oranında hayatlarını idame ettirebilmeleri için ödenen bu maaş, İşkur tarafından karşılanmaktadır. Bu imkândan faydalanabilmek için öncelikle sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.

İşkur işsizlik maaşı, çalışanların işsiz kalmaları durumunda çalışma süreleri ve aldıkları maaş oranında bir süre daha maaş almaya devam etmeleridir. İşsiz kalan insanların yeni bir iş bulana kadar ya da sigortalı olarak çalıştığı süre oranında hayatlarını idame ettirebilmeleri için ödenen bu maaş, İşkur tarafından karşılanmaktadır. Bu imkândan faydalanabilmek için öncelikle sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir. Ve yeni bir işe başlamaya hazır olmak gerekmektedir. Zira İşkur bu maaşı verirken size yeni iş imkânları ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır ve bu hizmetlere katılmama durumunda işsizlik maaşı doğrudan sonlandırılmaktadır. Ayrıca çalışan, işsizlik maaşı aldığı süre zarfında kendisi ve ailesinin sağlık hizmetlerinden faydalanabileceği Genel Sağlık Sigortası hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilir.

İşkur işsizlik maaşı hesaplanırken çalışanın aldığı maaş alacağı ödenek miktarını da belirlemektedir. Zira işsizlik maaşı, çalışan kişinin brüt maaşının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. 2020 yılında asgari ücret ile çalışan bir kişi işten çıkarılması durumunda 1.177,20 TL işsizlik maaşı alacaktır. Bu tutardan damga vergisi kesintisi ile beraber eline geçecek miktar 1.168,27 TL’dir.

İşsizlik maaşının yatırılma süresi ise çalışanın işten ayrılmadan önce sigortalı olarak çalışma süresi ile alakalıdır. Son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışan bir kişi 180 gün işsizlik maaşı alabilir. Aynı şekilde son 3 yıl içerisinde 900 gün sigortalı çalışan kişi 240 gün, 1080 gün sigortalı çalışan kişi ise 300 gün süreyle işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik maaşı her ayın 5.günü PTT üzerinden kimlik belgesi ile alınabilir. Bu maaştan damga vergisi dışında vergi kesintisi ya da haciz kesintisi uygulanamaz. İşsizlik maaşını başka birisine devretmek mümkün değildir.

İşkur İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

İşkur işsizlik maaşı alabilmenin ilk şartı çalışılan işyerinden kendi isteği dışında ayrılmış olmaktır. Bu işten çıkarılma durumu olabileceği gibi işyerinin kapatılması halini de kapsar.

Hizmet akdinin sonlandırıldığı işyerinde çıkarılma tarihinden geriye dönük olarak 120 gün kesintisiz olarak sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir. Yani çıkarıldığımız işyerinde son 120 gününü eksiksiz olarak çalışmış olmak gerekmektedir.

Son üç yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışmak işsizlik maaşı almanın önemli şartlarından birisidir. Çalışana ödenecek olan maaş çalıştığı dönemde yatırılan sigorta priminden İşsizlik Maaşı Kesintisi olarak kesilmektedir.

İşten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde en yakın İşkur ofisine şahsen ya da e-devlet uygulaması ile işsizlik maaşına başvurmak gerekmektedir. İşsizlik maaşına başvuru için çalışanın iş almaya hazır durumda olması gerekir. Çalışana sunulacak yeni iş fırsatları ve eğitici seminerleri geri tepmek işsizlik maaşını alamamaya sebep olacaktır.

İşkur işsizlik Maaşı Hangi Hallerde kesilir?

İşsizlik maaşı İşkur’un sunacağı yeni iş imkânlarını sebepsiz yere kabul etmeme durumunda ödenek doğrudan kesilir. Bu noktada maaş başvurusu yaparken sunulacak iş fırsatları da düşünülerek İşkur danışmanına bilgi verilmelidir. Örneğin yapamayacağınızı düşündüğünüz bir işi görüşme esnasında belirtmelisiniz ki size ona göre yeni iş fırsatları sunulabilsin.

İşsizlik maaşı aldığı dönemde kayıt dışı yani sigortasız olarak çalıştıkları müfettişlerce tespit edilen kişilerin ödenekleri kesilir. Bu durum çalışanın İşkur sicilini olumsuz etkileyeceğinden yeni bir işe başlanılması durumunda en yakın İşkur Ofisi ile irtibata geçilmelidir.

İşsizlik maaşı aldığı dönemde emekliye ayrılan kişilerin ödenekleri kesilir. Zira emekliliğe hak kazanan kişi yeni bir maaş alacağından dolayı işsizlik maaşı hakkını kaybetmiş olacaktır.

İşkur’un sunduğu meslek edindirme kurslarına geçerli bir sebep belirtmeksizin katılmamak işsizlik maaşının kesilmesine neden olacaktır. Aynı zamanda İşkur tarafından istenilen bilgi ve evrakların yanlış ya da zamanında getirilmemesi durumları da işsizlik maaşının kalıcı olarak kesilmesine sebep olur.

İşkur İşsizlik maaşı alırken ikamet değişikliği, askere gitme, yurtdışına çıkılması, yeni bir işe başlanması durumlarında en yakın İşkur ofisi ya da 170 numaralı İşkur hattı ile irtibata geçilmelidir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı