İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'ndan Önemli Açıklama! İstanbul Normalleşmeye Hazır mı? İşte Detaylar...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’ndan Önemli Açıklama! İstanbul Normalleşmeye Hazır mı? İşte Detaylar…

GÜNDEM

20 Şubat 2021 Cumartesi 20:47:34

Son Güncelleme: 20/02/2021 20:47:58

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’ndan Önemli Açıklama! İstanbul Normalleşmeye Hazır mı? İşte Detaylar…

İstanbul için normalleşme söz konusu mu? İstanbul da normalleşme olacak mı? Ne zaman başlayacak? İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından önemli açıklamalar geldi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarının iller bazında yapılacağını açıklaması üzerine açıklamalar gelmeye başladı. Harita da belirlenen vaka sayılarına göre hangi iller normalleşmeye hazır araştırmalar yapılmaya başlandı. Bununlar beraber İstanbul normalleşmeye hazır mı gibi sorularda cevap aramaya başladı.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından açıklama geldi. “Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız, hasta sayılarımız minimalimize edilmiş durumda. İstanbul şu anda Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır” açıklamasında bulunmuştur.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ MEMİŞOĞLU’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Koronavirüs ile mücadele tüm dünyada tüm hızıyla devam ederken yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda son gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından, Türkiye’de aşılama ve virüse karşı önlemler devam etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” ifadeleri ise normalleşme adımlarının atılacağına dair müjdeyi vermiş oldu. Zaman zaman yükselen vaka sayılarıyla gündeme gelen İstanbul için korona virüs salgının seyri ve vaka sayılarının normalleşmeye uygun olup olmadığı merak edilirken, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından önemli açıklama geldi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ “SÜREÇ OLARAK ŞUAN İYİ BİR POZİSYONDAYIZ”

Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken, normalleşme ile ilgili adımların atılacağının açıklanmasının ardından İstanbul’daki son duruma ilişkin açıklama İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, tarafından yapıldı. Prof. Dr. Memişoğlu, “Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimilimize edilmiş durumda hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış durumda inşallah böyle devam eder. Salgın süreci şunu gösterdi ki Türkiye hem sağlık alt yapısında hem teknoloji insan gücü anlamında çok güçlü olduğunu dünyaya da gösterdi. Türkiye şu ana kadar çok başarılı bir süreci sürdürmekte. Salgın şu anda Türkiye’de azalmaya başladı. Tabi ki bitmedi yükselme ihtimali her zaman var. Onun için tedbiri elden bırakmamamız lazım. İnsanların da hem ekonomik hem de uzun süreçli böyle kapamaların ve kısıtlamaların psikolojik baskısını yaşadığının da farkındayız” açıklamasında bulundu.

“MART AYI BAŞINDAN İTİBAREN BİR SIKINTI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ”

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul’daki veriler kapsamında kısıtlamaların gevşetilmesine ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu; “İstanbul şu anda esasında Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konuda da özellikle öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın iş yerini açmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı da yapmış durumdayız. İstanbul’da vaka sayıları esasında minimalimize edilmiş durumda ama devamı için uyum şart. Gevşeme olduktan sonra da bu uyumu gösterdiğimiz müddetçe maske, mesafe, hijyen kurallarına uyduğumuz müddetçe, aşılamayı zamanında yaptığımız müddetçe kısıtlamaların azaltılmasında İstanbul için, Mart ayı başından itibaren bu konuda bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Ama tabi ki bunun kararı Bakanlığımızın ve bilimsel kurulumuzun öneriler doğrultusunda olacaktır” açıklamasında bulundu.

YÜKSELME VE DÜŞME TRANDİNİ GÖRÜYORUZ!

Koronavirüs salgına ilişkin olarak anlık verileri takip ettiklerini belirterek devam eden Memişoğlu, “3. dalga olabilir ama bunu bir denge olarak kullanmamız lazım. Yükselmesini Sağlık Bakanlığı’nın elektronik alt yapısıyla anlık ölçüyoruz. Biz tahmini şöyle böyle yapalım ile değil bilimsel verilerle yapıyoruz. Yükselme ve düşme trendini görüyoruz. Şu andaki düşüş ve düşme trendi boyunca biraz daha gevşemenin insanları, esnafımızı, öğrencilerimizi okullarımıza kavuşturmanın zamanının geldiği 1 Marttan itibaren Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildi. Toplumun uyumundan gerçekten çok memnunuz. Esasında devamlı kapatma ve kısıtlamalarla yönetilecek bir süreç değil. Kısıtlamalar belirli program çerçevesinde gevşetilebilir” diye konuştu. Öte yandan Memişoğlu, İstanbul’da dün itibariyle aşılamaya ilişkin, “1 milyon 200 bin insanımıza aşı yapmış durumdayız İstanbul’da” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı