İkinci Zam Gıdaya! Şubat Kötü Devam Ediyor! Yüzde 1 Zamlandı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İkinci Zam Gıdaya! Şubat Kötü Devam Ediyor! Yüzde 1 Zamlandı

GÜNDEM

6 Şubat 2021 Cumartesi 12:18:23

İkinci Zam Gıdaya! Şubat Kötü Devam Ediyor! Yüzde 1 Zamlandı

Korona Virüs, ülkelerin ekonomik olarak olumsuz etkilenmesine neden olmuştur. Pek çok alanda üretim durma noktasına gelmiştir. İnsanların alım güçlerinin azalması da bu durumun ortaya çıkmasının ana nedenlerinden biridir. Resmi veriler salgın yüzünden özellikle kadınlar ve gençlerin işsiz kaldığını göstermektedir.

Zamlı fiyatlar bu neden yüzünden vatandaş tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

 • Elektrik,
 • Doğalgaz,
 • Gıda gibi alanlara yapılan zamlar temel tüketimlerle yakından alakalıdır.

Bu neden yüzünden zamların ertelenmesi ya da rakamlarının düşürülmesi gibi istekler gönderilmektedir. Ancak ne yazık ki şubat ayı da zamlarla başlayan bir ay olmuştur.

%1 Zam Geldi

Şubat zammı ya da zamları farklı alanlarda kendini göstermektedir. Bu ay içerisinde resmi olarak uygulanacak olan zamlar;

 • Ticarethane,
 • Konut,
 • Sanayi ve elektrik üretim santralleri abone grupları olarak belirtilmiştir.

Zam uygulamasında rakamlar yere göre değişim gösterebilmektedir. Ancak %1 oranında gelmiş olan zam, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone grupları için geçerlidir. Zamlı tarifeler ayın başlaması ile birlikte otomatik olarak uygulamaya alınmıştır. Bu neden yüzünden geçen aya göre ödemelerin artması beklenmektedir.

Piyasa zam yüzünden şikâyet almasına karşın hem alıcının hem de satıcının tarafından düşünülmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Salgından satıcılar ve üreticiler de ciddi olarak etkilenmiştir. Zaten salgının her kesime etki etmesi yüzünden zam uygulamaları her alanda kendini hissettirmektedir.

Zam Oranları Artacak Mı?

Ürün gruplarına göre değişim gösteren zam oranları bulunmaktadır. Özellikle geçtiğimiz senelerle kıyas edildiğinde bu yıl yüksek zamlar geldiği görülmektedir. Vatandaş da doğal olarak yapılan zamların oranlarının artmasından endişe duymaktadır. Ancak konu hakkında resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

Resmî açıklama olmamasına karşın salgın eski dönemlere göre daha kontrollü olarak ilerlemektedir. Yaşanan mutasyon durumuna karşın halen aşı uygulaması devam etmektedir. Bu da;

 • Normalleşmenin yaklaşması,
 • Ekonomik verilerin olumlu olarak sürmesi gibi umutları oluşturmaktadır.

Özellikle aşı uygulamasının uzun vadede yararlı olması halinde zam oranlarının aşağı çekilme beklentisi bulunmaktadır. Çünkü bu sayede ekonomi normal seyrine beklenenden daha kısa süre içerisinde dönecektir.

Gıda Zamları Hakkında Açıklama Geldi

Ülkemizde gerçekleştirilen komisyon toplantıları ülke gündemlerinin yetkililer tarafından konuşulduğu alanlar olarak tanımlanabilmektedir. Toplantıların ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunmaktadır. Gıda zamları kendini;

 • Süt ve süt ürünlerinde,
 • Meyve ve sebzede,
 • Baklagillerde,
 • Donmuş ürünlerde göstermeye başlamıştır.

Zamlı uygulamaların büyük bir kısmı kuraklıktan ileri gelmektedir. Ancak Erdoğan, yapmış olduğu açıklamalarda tüccarların uygulamaları olduğunun altını da çizmiştir. Bu neden yüzünden hükümet denetimlerine başlanacağı belirtilmiştir. Artık ürünün tarladan çıkan fiyatı ile tezgâh fiyatı arasında uçurum farklar olmayacaktır.

Fahiş fiyat uygulamasının gıda sektörünün büyük bölümünde etkili olması, açıklamalardan sonra sevinç yaratmıştır. Zira gerçekleştirilecek olan teftişlerden sonra var olan fiyatların düşmesi beklenmektedir. Bu da ekonomik girdilerin rahatlamasını sağlayacaktır.

Yeni Zamlar Gelecek Mi?

Merakla beklenen açıklamalar yeni zam oranları hakkındadır. Şubat zamlarından sonra yeni birimlere zam uygulaması gelip gelmeyeceği araştırılmaktadır. Konu, henüz resmi birimler tarafından değerlendirilmemiştir. Fakat son zamanlarda zam sistemleri salgınla eşdeğer olarak gitmektedir.  Bu yüzden zam değerlendirmeleri salgın seyri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde salgın önlemleri özellikle son aylarda sıkı bir şekilde alınmış durumdadır. Aşının uygulanmaya başlaması ile birlikte aktif vaka sayılarında ciddi azalmalar kaydedilmiştir. Durumun bu şekilde ilerlemesi halinde ekonomik etkinliklerin yeniden eskiden olduğu gibi başlaması beklenmektedir. Ekonomik etkinlerin başlaması ise piyasadaki nakit girdilerini artıracaktır. Bu da yeni zamların ertelenebilmesini ya da yapılmamasını gündeme getirmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı