İhtiyaç sahiplerine PTT’den on binlerce TL yardım yapılacak! Bu fırsat kaçırılmaz
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İhtiyaç sahiplerine PTT’den on binlerce TL yardım yapılacak! Bu fırsat kaçırılmaz

GÜNDEM

26 Eylül 2020 Cumartesi 20:27:02

İhtiyaç sahiplerine PTT’den on binlerce TL yardım yapılacak! Bu fırsat kaçırılmaz

İhtiyaç sahibi ve ekonomik olarak yetersiz durumda olan ailelere devletten yardımlar geldi. PTT doğrultusunda destek paraları çekilebilecek ve destekler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafınca yapılacaktır. Peki, devletin vereceği destekler neler, ihtiyaç sahipler aileler hangi destekleri alabilmektedir? Aile içinde yer alan tüm kişilere; kişi başı destek yapılacaktır.

İhtiyaç sahibi ve ekonomik olarak yetersiz durumda olan ailelere devletten yardımlar geldi. PTT doğrultusunda destek paraları çekilebilecek ve destekler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafınca yapılacaktır. Peki, devletin vereceği destekler neler, ihtiyaç sahipler aileler hangi destekleri alabilmektedir? Aile içinde yer alan tüm kişilere; kişi başı destek yapılacaktır. Kişilerin bu yardımlardan faydalanabilmek için yapmaları gereken tek şey, başvuru yapmaktadır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, elektrik desteği almak isteyen vatandaşların taşıması gereken tüm şartları, başvuruların nereye yapılacağını ve desteğin nasıl alınabileceğini açıkladı. Elektrik fatura yardımından faydalanmak isteyen kişiler; Vakfa giderek kayıt oldukları durumda; aile içerisindeki birey başına düşen gelir asgari ücretten daha azsa elektrik yardımı alabilmektedirler. Yani, yardım alabilmek için hane gelirinin 701 TL’den daha düşük olması gerekmektedir.

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik desteği alabilmek için, kişilerin yanında güncel bir faturanın olması gerekiyor. Başvuru sırasında güncel fatura üzerinden destek almak için sorgulama yapılır ve destek başvurusu onaylanır. Sorgulama bitiminde olumlu sonuç verildiği durumda; destek ücreti nakdi olarak verilmez. Bu destek fatura miktarından düşürülerek yatırılmaktadır.

ELEKTRİK FATURASI DESTEK KOŞULLARI NELERDİR?

Bu proje 28 Şubat 2019 Perşembe günü Resmi Gazetede açıklandı.  Elektrik faturası desteğinden faydalanmak için aranılan ilk koşul hanenin maddi desteğe ihtiyacı olup olmamasıdır. Bu kıstasın belirlenmesinde kişinin daha önce para desteği almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Başvuru yapmış olması kıstastır.

  • C. Vatandaşı olmak koşuldur. Sosyal medyada duyulduğu gibi Suriyelilere bu desteğin yapılması Resmi Gazetede yayımlanan karara ters düşecektir.
  • Fatura desteği kişinin Sosyal Yardımlardan faydalandığı sürece verilir. Bu koşul ise hak sahipliği kıstaslığını kaybedinceye kadar cümlesi ile anlatılmıştır.

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI KİMLER ALABİLİR?

  • Yukarıda anlattığımız üzere bu yardım;
  • Türk vatandaşı,
  • Sosyal Yardımlaşmadan destek alan,
  • İhtiyaç sahibi,
  • Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde ikamet eden vatandaşlarımızı kapsamaktadır.

DEVLET ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Proje Resmi Gazetede yayımlanmasının sonrasında yürürlüğe girdi ve yürürlüğünün süresinin ise 01 Mart 2019 Cuma tarihi olduğu belirtildi. Bu kapsamda faturanızın 01.03.2019 süresi ve öncesinde ki 3 döneme ait olması gerekmektedir.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

SYDV’dan destek almıyorsanız; Başvuru sürecinin iki aşamalı olduğundan bahsedebiliriz. Zira özellikle Sosyal Yardımlaşmadan destek almayan vatandaşların evvela buraya kayıt olmaları ve yardım isteğinde bulunmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında gerekli belgeler ve formlar doldurulmaktadır. Vakıf tarafınca yapılan değerlendirme sonucu isteğiniz olumlu olarak karşılanırsa uygun tutarlarda yardım sağlanacaktır. Bunun ardından ikinci aşamada fatura ödeneği için PTT’ye başvuruda bulunacaksınız. Eğer öncesinde desteklerden yararlanan bir vatandaş iseniz haneniz için direk biçimde en yakın PTT şubelerine başvuru yapmalısınız. Devlet Elektrik Faturası Başvurusu PTT Şubelerine Yapılmaktadır.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ KAÇ TL?

Elektrik faturası desteği için üst limiti 150 kilovat saat Olarak ödeniyor. Bu destek hanedeki kişi miktarına göre belirleniyor. Buna göre; Hane mevcudu 1 ya da 2 birey ise her ay 75 kilovat saat, hanede 3 birey yaşıyor ise 100 kilovat saat, 4 bireyin yaşadığı hanelere 125 kilovat saat ve eğer hanede 5 ya da 5’ten fazla birey yaşıyor ise 150 kilovat saat destek yapılacak.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı