Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hiç Sigortalı İşte Çalışmamış Olanlara müjde! Hemen Emekli Olma Yolu Açıldı

GÜNDEM

24 Mayıs 2020 Pazar 20:59:13

Son Güncelleme: 24/05/2020 20:59:39

Hiç Sigortalı İşte Çalışmamış Olanlara müjde! Hemen Emekli Olma Yolu Açıldı

Emeklilik konusu son 50 yılın en önemli konularından bir tanesi haline geldi. Özellikle 50 yaşını geçmiş bireylerin emekli olma, rahata erme dönemleri için kurulan hayaller ve istekleri asla tükenmeyecek. Bunu bilen devletimiz yıllar içerisinde 45 yaş olan emeklilik yaşını 65’e kadar çıkartmıştı.

17Emeklilik konusu son 50 yılın en önemli konularından bir tanesi haline geldi. Özellikle 50 yaşını geçmiş bireylerin emekli olma, rahata erme dönemleri için kurulan hayaller ve istekleri asla tükenmeyecek. Bunu bilen devletimiz yıllar içerisinde 45 yaş olan emeklilik yaşını 65’e kadar çıkartmıştı. Sn. Cumhurbaşkanı’mızın açıklaması: “Avrupa’da insanlar 65 yaşında emekli oluyor. Emekliliğin gerçek yaşı 65’dir. Bu sebeple ülkemizde de emeklilik yaşının 65 olması için elimizden geleni yapıyoruz.” Demesi üzerine gerekli çalışmalar başlatıldı. Ancak yeni emeklilik yaşı kimi kesimlere faydalıyken kimi kesimlere acı dolu emeklilik bekleyişi oldu. Özellikle memur olan kişilerin 65 yaşına kadar çalışabilmesi sevindirirken, işçi sınıfının 65 yaşına kadar nasıl çalışılacağını sordurttu.

Peki, hiç sigortalı işte çalışmamışlar da emekli olabilecek mi? Hemen haberimizin detaylarına inelim. Biliyorsunuz ki, çalışma hayatını tamamlamak için 65 yaş gününü doldurmanız şart. Sadece bu istisnai duruma karşı aynı zamanda prim gününü doldurmanız da gerekiyor. Ancak daha önce hiç sigortalı çalışmamışlar için nasıl emekli olabileceği konusunda herhangi bir bilgi yoktu.

Artık Hiç Çalışmamışlar da Emekli Olabilecek!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’nda sunulan yasa tasarısı ile beraber artık henüz süresi belli olmayan evlilik yılı ve yaşamını ve 50 yaşını doldurmuş olan çalışmayanlar emekli olabilecekler.  Tabii ki bu yasa tasarısı hala genel kurul görüşmesinde, 2020 yılı itibari ile sonuçlanacağı açıklanmıştı. Ancak hala net bir karar yok. Yüz binlerce çalışmayanın merakla beklediği “Hiç sigortalı işte çalışmamışlar emekli olabilecek” haberi netlik kazanmış olmamasına rağmen önümüzdeki aylarda bir karara varacağı bekleniyor.

Peki, hiç çalışmamışlar emekli olabilmesi için gerekli olan şartlar nelerdir?

2020 yılının son aylarına doğru yasalaşması beklenen yasa tasarısı için gerekli şartlar haberimizin detayında!

Sigortalı işte çalışmamış, herhangi bir sigorta girişi bulunmayan çalışmayanlar emekli edilebilmesi için düzenlenen yasa tasarısı şu an hala genel kurulda. Bunun anlamı, her geçen gün kararın onaylanması ve resmi gazetede yayınlanması anlamına geliyor. Ancak geçtiğimiz 6 ay içerisinde herhangi bir sonuç alınamadı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması isteği hala TBMM Başkanlığı’ndadır. Yasa tasarısının kabul edilip yürürlüğe girmesi halinde en az verilecek evlilik şartını ve 50 yaş gününü doldurmuş tüm çalışmayanlar emekli edilebilecek.

Çalışmayanların Emekli Olmasında Aranan Şartlar Nelerdir?

Normal şartlarda, 2008 yılından itibaren sigorta girişi bulunan ve çalışmaya başlayan kadınların emekli olabilmesi için en az 7200 prim gününe ihtiyacı var. Bu da 20 yıl çalışma hayatına aktif bir şekilde devam etmiş olması anlamına geliyor. Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında yeni alınacak olan kararlara göre, daha önce hiçbir şekilde çalışma hayatına dâhil olmamış, herhangi bir sigorta girişi bulunmayan çalışmayanlar tüm sosyal haklardan yararlanarak emekli edilebilecek.

Aranan Şartlar Nelerdir?

 • SGK tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda herhangi bir işte sigortalı bir şekilde çalışmamış olması gerekiyor.
 • SGK kaydı bulunan kişilerin ise başvuru yaptığı tarihten itibaren herhangi bir SGK kaydının olmaması gerekiyor.
 • 50 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. (1970 yılı ve öncesi doğumlu olmak)
 • En az açıklanacak evlilik yaşamı içerisinde olması.
 • Malullük ve yaşlılık aylığı almıyor olması.
 • Gelir vergi sistemine tabii olmaması. (Herhangi bir gelire sahip olmaması)

Aranan şartlar bu şekildeyken, başvuruların ne zaman yapılabileceği konusunda herhangi bir bilgi yok. Buna göre haber sistemimizi takip ederek “Hiç sigortalı işte çalışmamışlar da emekli olabilecek” adlı haberiz sonrası tüm ayrıntıları sizlere aktarılacak.

Devamını Oku
3 Yorum yapıldı

3 Yorum

 1. Müşerref

  31 Mart 2020 at 19:45

  Yetim maaşı alınırsa oluyormu

 2. Ceylan humar

  31 Mart 2020 at 20:16

  Benim babamın ssk prim borcu var 1947 doğumlu acaba emekli olabilir mi

 3. Kenan

  18 Nisan 2020 at 18:16

  Ölüncemi emekli olacagız

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı