Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Her başvurana Bayram harçlığı niyetine bin 177 TL verilecek: Başvurular için çok az gün kaldı

GÜNDEM

21 Mayıs 2020 Perşembe 15:37:42

Son Güncelleme: 21/05/2020 15:38:06

Her başvurana Bayram harçlığı niyetine bin 177 TL verilecek: Başvurular için çok az gün kaldı

Bayram harçlığı öder gibi her ay düzenli bir şekilde ücretsiz izin yardım ödemesi alabilirsiniz. Devlet, Korona virüs mağduru olan işçilerin tamamına ödemeler yapıyor. Başta sadece gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardım yapacağını belirten devletimiz şimdi herkesin ihtiyaç sahibi olduğunu çok iyi bildiği için çok kolay bir şekilde ödemeler yapabiliyor.

Bayram harçlığı öder gibi her ay düzenli bir şekilde ücretsiz izin yardım ödemesi alabilirsiniz. Devlet, Korona virüs mağduru olan işçilerin tamamına ödemeler yapıyor. Başta sadece gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardım yapacağını belirten devletimiz şimdi herkesin ihtiyaç sahibi olduğunu çok iyi bildiği için çok kolay bir şekilde ödemeler yapabiliyor. İşsizlik maaşı ödemeleri, kısa çalışma ödeneği, temel ihtiyaç destek kredisi ve 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemeleri yapılıyor. İşsizlik maaşı ödemeleri için gereken temel şartları karşılamanız halinde çok kolay bir şekilde işsizlik ödeneği alabilirsiniz. Kısa çalışma ödeneği de aynı şekildedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KİMLER ALABİLİR?

“Yapılması gereken, ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıran işverenin, bu durum değişikliğini, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar ‘eksik gün’ koduyla SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirmesi gerekiyor.”

“İşverenin de bu bildirimi ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın üçüne kadar yapması gerekiyor. Örneğin, evde çalıştırdığınız bakıcıyı nisan ayında ücretsiz izne çıkarttıysanız, 3 Mayıs’ta başvurusunu yapacaksınız. Peki, nakit desteğinden hangi ev hizmetlerinde çalışanlar yararlanabilecek. SGK’ya göre, temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması ev hizmeti ve bu işleri yapanlar da ev hizmetlisi olarak sayılıyor.”

“Dolayısıyla bu işlerde ayda 10 günden fazla çalışanlar ve evin sahibi tarafından ücretsiz izne çıkartılan aylık 1.177 lira nakit desteği alabilecek.”

İŞTE YAYINLANAN GENELGE!

“Korona virüs önlemleri kapsamında günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakdi ücret desteğinden kimlerin yararlanacağı netleşti. 15 Mart tarihinden itibaren ücretsiz izne ayrılanların nakit desteği alıp alamayacağı, destekten yararlanmak için kimin başvurması gerektiği gibi konular muallaktaydı. Yayımlanan genelgeyle bu konuda tüm merak edilenlere açıklık getirildi.”

“Buna göre, 17 Nisan tarihi itibariyle işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanlar ile 15 Mart tarihinden itibaren işvereni tarafından iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan çalışanlara devlet aylık 1.177 lira nakdi ücret desteği verecek.”

“Ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için nakdi ücret desteği başvurularını işveren yapacak. Yani, ücretsiz izne ayrılanlar, 1.177 lira destek için başvuramayacak. İşveren, çalışanını ücretsiz izne çıkardığını SGK’ya bildirecek, bu bildirime göre çalışan kişiye nakit desteği verilecek. Ödemeler ise çalışanın kendisine yapılacak.”

ÖDEMELER 17 TEMMUZ’DA BİTECEK!

“15 Mart itibariyle iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan kişiler ise nakit desteğinden yararlanmak için kendileri İŞKUR’a başvuracak. İşsizlik ödeneği için önceden başvuranların yeniden başvuruda bulunmasına gerek yok, İŞKUR ödemeyi otomatik olarak yapacak. Ödemelerden yararlanabilmek için ücretsiz izne ayrılan ya da işine son verilenlerin emeklilik aylığı almaması şart.”

“Her iki kesim için de ödemeler 17 Temmuz’a kadar sürecek, yani üç aylık nakit desteği verilecek. Özetle, ücretsiz izne ayrılanlar ve işsiz kalanlar; ayda 1.177 lira, üç aylık da 3.531 lire nakit desteği alacaklar.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı