Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hemen EYT çıktığında kimler emekli olabilecek? EYT ne zaman çıkacak? soruları yanıt buldu

GÜNDEM

22 Haziran 2020 Pazartesi 22:27:33

Hemen EYT çıktığında kimler emekli olabilecek? EYT ne zaman çıkacak? soruları yanıt buldu

Yüz binlerce çalışan vatandaşımız EYT’yi bekliyor. Özellikle uzun zamandır çalışmakta olan ve bugün emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın pek çoğu emeklilik hakkından faydalanabilmek için gerekli olan tüm başvuruları yapıyor ancak emeklilikte yaşa takılıyorlar.

Yüz binlerce çalışan vatandaşımız EYT’yi bekliyor. Özellikle uzun zamandır çalışmakta olan ve bugün emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın pek çoğu emeklilik hakkından faydalanabilmek için gerekli olan tüm başvuruları yapıyor ancak emeklilikte yaşa takılıyorlar. Emeklilikte yaş çok büyük bir etken olması hasebiyle insanlar emekli olamıyor. Emekli olamadıkları gibi çalışmaya devam ediyorlar ve ne kadar çok çalışırlarsa emeklilik maaşları düşüyor. Hem emekli olamıyorlar hem çalışmak zorundalar hem de çalıştıkça emekli maaşlarının düştüğü zor bir durumun içinde olan emeklilikte yaşa takılanlar bugünden itibaren ne yapacaklarını bilmiyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için çalıştıkça emekli maaşlarının düşmeyeceği bir sistem geliştirilmeye çalışıyor gibi görünse de şu aşamada pek bir çalışma yok. Hükümet bu konu ile alakalı geliştirmeler yaptığını iddia etse de henüz karşımıza çıkartılan bir çalışma yok. İnsanlar emekli olamadığı gibi hem çalışmak zorunda bırakılıyorlar hem de çalıştıkça emekli maaşlarında düşüş oluyor. İşte emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı tüm cevaplar…

Emeklilikte yaşa takılanlar hızlı bir şekilde bu yaşanmakta olan mağduriyetin giderilmesi için bütün çabaları sarf ediyor. Özellikle emeklilikte yaşa takılanlar Meclis’te emeklilikte yaşa takılanlar konusunun bir an önce tartışılıp hızlı bir şekilde emekli edilmelerini ya da en azından çalıştıkça emekli maaşlarının düşmemesini sağlayan bir çalışma bekliyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar için yaptığı son açıklamanın ardından uzun bir süre geçti. Özellikle insanların mağduriyetlerinin giderilebilmesi için planlanan çalışmaların arasına Korona virüs gibi önemli bir salgın hastalığın girmesi ile normal planlanan takvimden çok daha uzağa atıldıkları görülüyor. Eğer EYT Meclis’te bir an önce konuşulup kabul görürse tüm vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacak. EYT düzenlemesi eğer Meclis’ten geçerse kadın çalışanlar 39 yaşında, erkek çalışanlar ise 46 yaşında erkenden emekli olabilecek. Ancak uzun zamandır konu ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmıyor, emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı herhangi bir gelişme yaşanmıyor, bu konuyu tartışan ya da konusunu Meclis’te açan Milletvekili dahi yok.

EYT NE ZAMAN GELECEK? EYT SON DURUM NEDİR?

EYT hakkında 2020 yılı bütçe planlaması içerisinde olmayacağı ifade edilmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konu ile alakalı açıklama yaparken “Biliyorsunuz, emekliliği hak etmenin üç şartı var: yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi. Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılanlar dediğimizde, yaştan dolayı emeklilik hakkını kazanamayanlar var. Konuyu etraflıca inceledik ve birden fazla alternatif üzerinden çalışıp maliyetleri çıkardık. Yüksek maliyetinin yanı sıra sosyal güvenlik reformundan bir geri dönüşü ifade ettiği için ilke olarak da karşıyız. Reformu geriye döndürmek aktüer yal dengenin bozulması demek” ifadelerini kullanmıştı.

EYT KİMLERİ ETKİLER? BUGÜN ÇIKSA KİMLER EMEKLİ OLABİLİR?

EYT sadece Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasasına göre düzenlenecek. Bu da tarih olarak ise 8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk defa sigorta girişi olan kişileri kapsayacak. Bu tarihten önce işe girmiş olan vatandaşlarımız emeklilikte yaşa takılanlar yasasından faydalanabilecek ve erkenden emekli olabilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı