Halkbank'tan Müjde! 2021'de Büyük Destek Geliyor! Yüzde 50 İndirimli Kredi Verecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Halkbank’tan Müjde! 2021’de Büyük Destek Geliyor! Yüzde 50 İndirimli Kredi Verecek!

GÜNDEM

29 Aralık 2020 Salı 13:40:19

Halkbank’tan Müjde! 2021’de Büyük Destek Geliyor! Yüzde 50 İndirimli Kredi Verecek!

Resmi Gazete’de yayımlandı! Halkbank tarafından önemli destek müjdesi geldi? Bu kredi desteği kimleri kapsayacak? Şartları nelerdir? Hangi durumlarda faiz indirimi uygulanacak? Yüzde 50 indirimli kredi kimlere verilecek?

Son dakika resmi gazete de yayımlanan habere göre Halkbankası tarafından vatandaşa önemli büyük destek geleceği müjdesi verildi. Vatandaşın yüzünü güldürecek bu haber kapsamında 2021’de bu desteğin verileceği açıklandı. Halkbank ve diğer kamu bankaları korona virüs sürecinde vatandaşın müşterilerinin yanında oldu ve olmaya devam ediyor. Vatandaşın bu süreçteki ihtiyaçlarına destek olmak adına ve bu süreci daha iyi atlatabilmelerini sağlamak adına 2021 yılında %50 indirimli kredi desteği sağlayacağını duyurdu ve yayımlandı. İşte Halkbankası desteği ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI! İŞTE DETAYLAR…

Halkbankası tarafından yapılan duyuruda 2021 yılında Türkiye ve KKTC’deki esnaf ve sanatkârlara olacak şekilde %50 faiz indirimli kredi sağlayacağı duyurusu yapıldı. Bu haber Resmi Gazete’de yayımlandı…

Halkbankası tarafından 2021 de uygulanacak olan kredi müjdesi hakkında tüm detaylar açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandıracağı açıklandı. Kullandırılacak olan bu kredi esnaf ve sanatkarları kapsamaktadır. Bu krediye dair kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında açıklanarak duyurusu yapıldı.

Halkbankası tarafından verilecek olan bu kredi ile esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlamak amacı ile 1 Ocak 2021 yeni yılla beraber yürürlüğe gireceği açıklanmıştır.

Halkbankası tarafından sunulan bu kredi için alınan kararlar kapsamında, Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, kefaletiyle veya doğrudan olmak üzere esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olan, bakiyeleri 2021 yılına devreden kredileri ve 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 döneminine ait (bu tarihler dahil olmak üzere) bankacılık usul ve esasları çerçevesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine, bağlı olan bölge birliklerine ortak olan ESKKK’lar kefaletiyle veya ESKKK’ların kefaleti olmadan, banka tarafından doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan kredilere 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 döneminde (bu tarihler dahil) geçerli olmak üzere faiz indirimi uygulanacaktır açıklaması yapılmıştır.

Ayrıca uygulanacak olan bu faiz indirimi, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olmayan ESKKK’lar kefaletiyle önceki yıllarda yayımlanmış olan Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararları doğrultusunda kullandırılmış olup bakiyesi 2021 yılına devreden krediler için de faiz indirimi yapılacak açıklaması yapılmıştır.

FAİZ İNDİRİMİ NE KADAR OLACAK?

Alınan karar kapsamında, Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş olan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini, çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Bakanlıkça kabul edilen) faaliyet göstermekte olan ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi olan esnaf ve sanatkarlara, 2021’de kullandırılması planlanan krediler için ve önceki yıllarda kullandırılmış olan kredilerden bakiyesi 2021’e devretmiş olan krediler için uygulanacak faiz indirimi yüzde 100 olacak açıklaması yapılmıştır.

FAİZ İNDİRİMLİ KREDİ DETAYLARI

Halkbankası tarafından verilecek olan faiz indirimli krediler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanmış olan kişileri kapsamamaktadır. Bu kişiler hariç olmak üzere; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirmiş olan kişiler ve başvuru tarihi itibari ile 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara, KOSGEB tarafından onaylanmış olan projelerini bankaya sundukları taktirde 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirimi uygulanarak kredi kullandırılabilme imkanı sağlanacaktır.

Bu imkan, Esnaf ve sanatkarlara makine alımları, ekipman ve demirbaş alımlarında, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması sağlamak amacı ile 30.000 TL’ye kadar kullandırılmış olan kredilerden bakiyesi 2021’e devredecek krediler için de %100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Diğer bir yandan da, bu maddeler dışında 2021’de kullandırılacak olan bu krediler ile önceki yıllarda kullandırılmış olan kredilerden bakiyesi 2021’e devreden kredilerde ise %50 faiz indirim oranı uygulanacağı açıklanmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı