Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Günlük 65 TL Ödeme Yapılıyor! Aylık 2000 TL! Aynı Gün Hemen Hesabınıza Geçiyor

GÜNDEM

31 Ağustos 2020 Pazartesi 20:00:00

Son Güncelleme: 31/08/2020 20:00:55

Günlük 65 TL Ödeme Yapılıyor! Aylık 2000 TL! Aynı Gün Hemen Hesabınıza Geçiyor

SGK tarafından işçilerin hastalık ve kaza durumlarında mağdur olmaması nedeniyle ”rapor parası” ödenmektedir. Peki, rapor parasından kimler yararlanabilir? Rapor parası başvuruları nasıl yapılır? Rapor parası ödemeleri ne kadardır? İşte, SGK İş Göremezlik Ödemesiyle ilgili merak edilen detaylar…

SGK tarafından işçilerin hastalık ve kaza durumlarında mağdur olmaması nedeniyle ”rapor parası” ödenmektedir. Peki, rapor parasından kimler yararlanabilir? Rapor parası başvuruları nasıl yapılır? Rapor parası ödemeleri ne kadardır? İşte, SGK İş Göremezlik Ödemesiyle ilgili merak edilen detaylar…

SGK tarafından sigortalı işçilere hastalık, iş kazası ve mesleğini yerine getirmesine engel teşkil eden sağlık problemleri durumunda ödediği paraya ”rapor parası” denilmektedir. İş Göremezlik Ödemesi sadece sigortalı çalışanlara yapılmaktadır. Sigortalı çalışan, sağlık durumunun iş yapmasına engel taşıdığını raporla ispat etmek zorundadır. 4A ve 4B iş göremezlik raporu alındıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılabilir. İşçinin sağlık raporunun bulunduğu dönemdeki maaşı SGK tarafından ödenmektedir. İşveren raporu kapsayan tarihler arasında işçiye maaş ödemesi yapmaz. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren ”rapor parası” korona virüsü nedeniyle yeniden gündeme geldi.

Korona virüsü testi pozitif çıkan kişilerin sağlık masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Lakin, vatandaşlar korona virüsü tedavisi esnasında çalışma imkanları olmadığı için maaş alamamaktan endişe duymaktadır. Bu durumda devreye rapor parası girmektedir. Sigortalı bir çalışanın korona virüsüne yakalandığı andan itibarenki maaşı SGK tarafından karşılanmaya başlayacaktır. Sadece korona virüsü değil; iş kazası ve hastalık durumlarında da devreye rapor parası girmektedir. İşçilerin mağduriyet yaşamasını önlemek amacıyla verilmektedir. SGK tarafından verilen İş Göremezlik Ödemesi (rapor parası) için belirli şartlar aranmaktadır. Şartlardan birinin dahi sağlanmaması halinde ödeme yapılmamaktadır. İlk olarak işçinin sağlık durumunun iş görmeye uygun olmadığını raporla belgelemesi gerekmektedir. Sağlık raporu en az 3 günlük olmalıdır. 3 günden az süreyi kapsayan raporlara ödeme yapılmamaktadır. Rapor parası alacak kişinin en az 1 yıldır sigortalı olarak çalışması ve 90 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca, işçinin SGK’ya bağlı hiçbir borcunun olmaması şartı da aranıyor. Hamileler de rapor prasından yararlanabilmektedir.

Rapor Parası Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK tarafından ödenen rapor parası için başvurular e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Çalışan, sağlık raporunu aldıktan sonraki 5 gün içerisinde başvuru yapmak zorundadır. İşçi, sağlık raporunu işverine de ulaştırmak zorundadır. Rapor parası başvurusu işveren tarafından yapılmaktadır.Sağlık raporu, SGK sistemine e-rapor şeklinde yüklenmeklidir.  SGK yetkilileri tarafından incelenen başvuru sonucu e-devlet üzerinden sorgulanabilir. E-devlet sistemi üzerinden 4A/4B iş göremezlik ödemesi bölümünden başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine girerek Sosyal Güvenlik Kurumu/Ortak Hizmetler/4a-4b işgöremezlik ödemesi sorgulaması yapabilirsiniz. Başvurusu onaylanan kişilere ödemeleri 15 gün içerisinde yapılmaktadır. SGK sisteminde yer alan Halk Bank, Vakıf Bank, Ak Bank, Ziraat Bankası gibi kurumlarda hesabı bulunan çalışanların ödemesi hesaplarına yatırılır. Hesabı bulunmayan kişilerin ödemeleri PTT’ye yapılır. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartıyla PTT’den ödemeler alınabilir. Rapor parası ödemesi çalışan tarafından 2 ay boyunca çekilmesi, SGK’ya iade edilir.

Rapor Parası Ödemelerinin Miktarı

SGK tarafından verilen rapor parası ödemeleri sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılı içerisinde yeniden düzenen rapor parası ödemeleri hastanede kalma veya ayakta tedaviye göre farklı miktarlarda yapılmaktadır. Rapor parası ödemeleri asgari ücret temel alınarak belirlenmiştir. Rapor parası günlük ödemesi 65.40 TL olarak açıklandı. Hastalık nedeniyle ve iş kazası nedeniyle rapor alınması halinde de farklı miktarda ödeme yapılıyor. İşçi hastalık nedeniyle hastanede tedavi görüyorsa aylık 1.373 TL, ayakta tedavi görüyorsa aylık 1.831 TL ödeme alabiliyor. İş kazası nedeniyle hastanedeki tedaviye 1.451 TL ödenirken, ayakta tedavi için 1.962 TL ödeme yapılıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı