Görenler Gözlerine İnanamadı! Dünya'nın En Büyük 2. Balinası Adana'da Görüntülendi! 15 Metre...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Görenler Gözlerine İnanamadı! Dünya’nın En Büyük 2. Balinası Adana’da Görüntülendi! 15 Metre…

GÜNDEM

9 Şubat 2021 Salı 20:07:41

Görenler Gözlerine İnanamadı! Dünya’nın En Büyük 2. Balinası Adana’da Görüntülendi! 15 Metre…

Adana’da Karataş ilçesinde balıkçıları hayrete düşüren olay neydi? Balıkçılar tarafından görüntülenen balığın türü neydi? Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik, konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Dünyada ikinci büyük türün olduğunu açıkladı!

Adana’da vatandaşın kameralarına yansıyan görüntüler olay yarattı. Görenler gözlerine inanamadı. Adana’nın Karataş ilçesinde balıkçı teknesindeki balıkçılar tarafından görüldü. Balıkçıların cep telefonu kameralarına yansıyan görüntüler heyecan vericiydi. Görenler şaşkına dönerken, yaklaşık 15 metre uzunluğundaki oluklu balina heyecanlı anlar yaşattı.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi,Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik, görüntülere yansıyan, oluklu balinanın dünyanın ikinci büyük balina türü olduğu açıklamasında bulundu. Ayrıca 27 metreye kadar büyüdüğünü de ifade etti.

ADANA’DA BALIKÇILAR GÖZLERİNE İNANAMADI!

Adana’da Karataş ilçesinde balıkçılar Akdeniz’e balık tutmak için tekne ile açıldılar. Kıyıdan yaklaşık 16 kilometre uzakta oluklu balina ile karşılaşan balıkçılar gözlerine inanamadılar. Balina bir süre teknenin yanından ilerledi. Heyecana kapılan balıkçılar, heyecanla telefonlarına sarılarak bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf ve video çektiler. Bu büyük balinanın teknenin yanında yüzdüğü o anlar, cep telefonuyla ölümsüzleştirildi. Balina, kısa bir süre sonra teknenin yanından uzaklaşarak gözlerden kayboldu.

BALİNA TÜRÜNÜN, BALENOOPTERA PHYSALUS

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik, balıkçıların gördüğü bu balina türünün ‘balenooptera physalus’ olduğunu açıkladı. Adana’da görülen bu balinanın genellikle Akdeniz’de İtalya ve Fransa sahillerinde görüldüğü açıklamasında bulunan Prof. Dr. Çevik, “O bölgelerde kalıcı popülasyonları var. Batı Akdeniz’in kuzeyi diyebiliriz. Sardunya adalarında. O civarlarda popülasyonu var. Akdeniz popülasyonu var. Özellikle kış aylarında bazıları küçük gruplar halinde veya tek tek dolaşırlar. Doğuya doğru da beslenme amacıyla genellikle göç ediyorlar. Havaların ısınmasıyla tekrar batı tarafa dönüyorlar. Bunların gözlemlemesi genellikle hava araçlarıyla yapıldığı için belki de çok sık geliyordur. Bunları biz göremiyoruzdur. Çünkü bunları tespit etmek rastgele veya balıkçılar tarafından rapor ediliyor. Ya da bazen karaya vuruyorlar” açıklamasında bulundu.

DÜNYADA İKİNCİ BÜYÜK BALİNA TÜRÜ!

Prof. Dr. Çevik, balıkçılar tarafından Adana’da görülen balina türünün ergin bireylerinin 25-27 metre kadar olabildiğini belirterek devam etti, “Dünyada ikinci büyük balina türü. Birincisi mavi balina. Genç olanlar 15-17 metre arasında olabiliyor. 2000 yılında buraya karaya vuran 10,5 metreydi. Küçük bireydi, sonuçta 27 metreye kadar büyüyor. Özellikle küçük balıklarla, hamsi, istavrit, sardalya ile beslenirler. Ağzını açıp tek hamlede yutma suretiyle besleniyorlar. Hatta bol miktarda denizlerimizde plastik var. Bol miktarda o bölgede plastik varsa onları da beraber yutuyorlar” açıklamasında bulundu.

EN KÜÇÜK BİR TEHLİKESİ YOK!

Prof. Dr. Çevik, Balinanın insanlara karşı en küçük bir tehlikesinin bulunmadığına vurgu yaparak açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Bir kısmı koruma altında bu balinaların. Bu tür gözlemler önemli. Bilim açısından, çünkü biz maalesef bu konuda bilimsel çalışma çok az olduğu için hava araçlarıyla gözlem yapamadığımız için bu tür bulgular önemli. Bunu tesadüfen o arkadaşlar görmeseydi, buraya kadar geldiğini, yayıldığını göremeyecektik. Biri de sorsa ‘Türkiye sahillerinde balina var mı yok mu?’ diye ‘yok’ diyecektik. Bunlar kayıt altına alma açısından önemli şeyler.”

2000 YILINDA YUMURTALIK SAHİLİNE VURMUŞTU!

Prof. Dr. Çevik, aynı balina türünün daha öncede, 2000 yılında Yumurtalık Sahili’ne vurduğu açıklamasında bulunarak, “O balina da 10 metrenin üzerindeydi. Hatta ilk müdahaleyi de biz yaptık. Balinayı inceledik, otopsi yaptık. Bu türün daha sonra parazitler tarafından öldüğü açıklandı. Hatta o tür Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın bahçesinde iskeletin çıkarılmış biçimde ziyaretçileri bekliyor.” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı