EYT için Yeni Model Müjdesi! Erken Emeklilik Müjdesi Bekleyenlere 2021 Yılında EYT Yasası Çıkacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

EYT için Yeni Model Müjdesi! Erken Emeklilik Müjdesi Bekleyenlere 2021 Yılında EYT Yasası Çıkacak mı?

GÜNDEM

18 Aralık 2020 Cuma 17:40:43

EYT için Yeni Model Müjdesi! Erken Emeklilik Müjdesi Bekleyenlere 2021 Yılında EYT Yasası Çıkacak mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi gündemde çözülmeyi bekleyen bir konu olarak kalmaya devam ediyor. 2020 yılının son günlerinde Meclis’te Bütçe Kanunu görüşmeleri ana gündem maddesi olurken EYT ile ilgili flaş gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi gündemde çözülmeyi bekleyen bir konu olarak kalmaya devam ediyor. 2020 yılının son günlerinde Meclis’te Bütçe Kanunu görüşmeleri ana gündem maddesi olurken EYT ile ilgili flaş gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. EYT için daha önce Finlandiya modeli konuşulmuş ancak gündemde fazla yer edinememişti. Şimdi de EYT için maaş kesintili yaşlara göre emeklilik modeli gündeme geldi! 2021 yılında EYT yasası çıkacak mı? EYT’de yeni model ve son gelişmeler haberimizde sizlerle…

2020 yılının en çok konuşulan konularından biri de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) oldu. EYT’liler hak mücadelelerini sürdürerek hakları olan emeklilik için girişimlerini sürdürürken 2020 yılının son günlerine girdiğimiz bugünlerde konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. EYT’de daha önce Finlandiya modeli gündeme gelmiş ancak pek fazla yer edinememişti. Şimdi de maaş kesintisiyle erken emeklilik modeli üzerinde görüş bildiriliyor. 1 milyonu aşkın EYT’li de merakla EYT yasası ile ilgili son gelişmeleri araştırıyor. EYT Yasası 2021’de çıkacak mı? EYT’de son durum ne? EYT’de yeni model ne anlama geliyor? Haberimizde sizler için hazırladık.

2021’de EYT Yasası Çıkacak mı? EYT’de Son Durum

EYT Konusu bu yıl sık sık TBMM Gündemine gelmiş ancak bir türlü görüş birliğine varılarak yeterli çoğunluğa ulaşılamamıştı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, sonradan getirilen düzenleme ile emeklilik yaşını yükselten durumun değişmesini ve kazanılmış hakları olan emekliliğe ulaşmayı talep ediyorlar. Diğer taraftan Hükümet kanadından EYT’ye karşı olumsuz açıklamalar geliyordu. Ancak son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT konusunda sürprize imza atabileceği konuşulmaya başlandı.

2020 yılının son günlerinde TBMM gündemi Bütçe Kanunu ile yoğunken bu yıl sonunda EYT konusunda bir sürpriz yaşanması beklenmiyor. Mevcut ekonomik koşullar dahilinde EYT’nin orta yollu bir çözüme kavuşturulması istense de 2020 yılı için TBMM gündeminde tekrar EYT’nin yer almaması öngörülüyor. AK Parti ile birlikte Cumhur ittifakı çatısı altında yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kanadından gelen açıklamalarda da EYT ile ilgili “Doğru Zamanda” düzenleme yapılacağı mesajları veriliyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında EYT meselesinin 2021 yılında da gündemi uzun süre meşgul etmesi ve gündemdeki yerini koruması bekleniyor. Özellikle Muhalefet Partileri EYT konusunu sürekli Meclis gündeminde tutarak konunun tartışılması ve nihayetinde bir sonuca bağlanması gerektiğini ifade ediyorlar. 2021 Yılında da Muhalefet tarafından EYT ile ilgili birçok çalışmanın Meclis gündemine girmesi ve TBMM çatısı altında görüşülmesi bekleniyor.

Eyt Yasası Bugün Çıksa Kimler Emekli Olabilir? Kimler Eyt’den Faydalanacak?

2021 yılı içerisinde EYT yasasının çıkması ile binlerce kişi erken emeklilik imkanına kavuşabilecek! Ancak her EYT’li anında emekli olamayacak. EYT düzenlemesinin TBMM’den geçmesi ve yasalaşması halinde 20 hizmet yılı şartını taşıyan kadın çalışanlarla 25 yıl şartını tamamlayan erkek çalışanlar 5000 prim günü üzerinden emekli olabilecekler. Böylelikle sonradan gelen düzenlemeyle konulan yaş şartı esnetilmiş olacak.

EYT’de Yeni Model! Maaş Kesintisiyle Erken Emeklilik

Maaş kesintisiyle erken emeklilik getiren model üzerinde tartışılmaya devam ediliyor. Finlandiya modeli olarak da adlandırılan bu modelde Eyt’li vatandaşlar, yaş şartının esnetilmesi sonucunda erken emekli edilecekler ancak belirli bir yaşa ulaşıncaya kadar maaşlarından azalan oranlarla kesintiler yapılacak. Böylece hem ekonomik açıdan bir orta yol bulunmuş olacak hem de yüzbinlerce EYT’linin mağduriyeti giderilmiş olacak.

Konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar, mevcut ekonomik şartlarda Eyt’de bu modelin işlevselliğine vurgu yapsalar da 2021 yılında da EYT sorununun çözüleceğine dair inanç zayıf. EYT meselesi önümüzdeki yıl da gündemin önemli meseleleri arasındaki yerini koruyacağa benziyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı