Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Hayatını Kaybetti! "İstanbul'a ve Ülkemize Kattıklarını Unutmayacağız"
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Hayatını Kaybetti! “İstanbul’a ve Ülkemize Kattıklarını Unutmayacağız”

GÜNDEM

13 Şubat 2021 Cumartesi 19:42:21

Son Güncelleme: 13/02/2021 19:46:07

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Hayatını Kaybetti! “İstanbul’a ve Ülkemize Kattıklarını Unutmayacağız”

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan bugün tüm Türkiye’yi üzüntüye boğan haber geldi. Kadir Topbaş bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün 13 Şubat 2021 tarihinde yaşamını yitirmiştir…

Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan bugün kötü haber geldi. 90 gündür koronavirüsle mücadele eden Topbaş bu hastalığa yenik düştü. Koronavirüse yakalanan Kadir Topbaş 16 Kasım dan bu yana tedavi görüyordu. Ardından durumu ağırlaşan Kadir Topbaş, 4 Aralık tarihinde yoğun bakıma alınmıştır.

Kadir Topbaş 76 yaşında hayata gözlerini yumdu ve Türkiye’yi üzüntüye boğdu. Topbaş’ın vefatının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kadir Bey’i, İstanbul’a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

ESKİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ!

Kadir Topbaş için bu akşam üzeri gelen üzücü haber tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Kadir Topbaş’ın vefatının ardından tüm sevenleri hastaneye akın etti. Gelen üzücü haberin ardından tüm sevenleri Türkiye yasa boğulurken vefatının ardından açıklamalar gelmeye başladı. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbul başkanlığı döneminde yaptıkları unutulmayacak nitelikteydi. Topbaş, 2004 ve  2017 yılları arasında 13 yıl boyunca İBB Başkanlığı yapmıştı.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş (76), yaşındaydı. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün 13 Şubat 2021 tarihinde yaşamını yitirmiştir. 16 Kasım tarihinde koronavirüse yakalanan Topbaş’ın tedavisi bir süredir devam ediyordu. 4 Aralık tarihinde de yoğun bakıma alınarak tedavisi burada devam etti.

Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş, 4 Aralık’ta sosyal medya hesabından, babasının sağlık durumuna ilişkin, olarak paylaşımda bulunarak,”16 Kasım’dan beri Koronavirüs tedavisi gören babamız Kadir Topbaş bu sabah yoğun bakıma alındı. Doktorlar önümüzdeki saatlerde şu an uygulanan basınçlı oksijen desteğinden pozitif bir ilerleme kaydedilemezse entübe etme durumunda kalabileceklerini söylüyorlar” açıklamasında bulunmuştu.

KADİR TOPBAŞ İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Alınan üzücü haberin ardından sevenleri, yakınları ve vatandaşlar hastaneye akın ederken, sosyal medya hesapları üzerinden de Kadir Topbaş, ailesi ve sevenleri için mesajlar gelmeye başladı. İlk mesajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geldi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, kıymetli yol arkadaşımız Kadir Topbaş’ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kadir Bey’i, İstanbul’a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop:

“Uzun yıllar siyasetin beyefendisi olarak anılan, üç dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak İstanbul’a büyük hizmetle eserler bırakan Kadir Topbaş’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

“Twitter’da yayınladığı taziye mesajında “İstanbul’umuza yıllarca hizmet eden, arkasında sayısız eser bırakan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş’ı kaybettik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu:

“İstanbul’a eşsiz eserler bırakan, uzun yıllar önemli hizmetlere imza atan Kadir Topbaş ağabeyimizin vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Mekanı cennet olsun. Ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya:

“Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın vefatını teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Covid-19 sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum…”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: 

“Uzun zamandır yoğun bakımda tedavi gören, görev yaptığı süre zarfında İstanbul’a önemli hizmetlerde bulunmuş Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim.  Topbaş ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız kıymetli dostum Kadir Topbaş’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Gayretlerine ve samimiyetine şahidiz. Allah’tan merhuma rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederim. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

“Covid-19 tedavisi nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan, 13 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrimize önemli hizmetler sunan Kadir Topbaş’ın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve İBB ailemize baş sağlığı dilerim.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu:

“Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.”

KADİR TOPBAŞ’IN HAYATI

Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945’te Artvin’de doğmuştur. Kadir Topbaş, 1972’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974’te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun olmuştur.

Kadir Topbaş bir süre serbest mimar olarak çalışmıştır. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Kadir Topbaş 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştır.

1999’da Fazilet Partisi’nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçilmiştir.

Kadir Topbaş, 2004’te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. Aynı yıl Marmara Belediyeler Birliği Meclisi tarafından birlik başkanı olarak seçilerek, bu görevi 2009’a kadar yürütmüştür.

2004’te Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kadir Topbaş, 2007’de UCLG’ye eş başkan seçilmiştir.

2009’da ve 2014’te Türkiye Belediyeler Birliği’ne başkan seçilen Kadir Topbaş, 2010 ve 2013’te da UCLG’ye başkan seçilmiştir.

2011’de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçi Onur Ödülü ile taltif edilmiştir.

2014’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilen Kadir Topbaş, İstanbul tarihinde ilk defa üst üste 3 kez seçim kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı olma başarısını elde etti. Kadir Topbaş 22 Eylül 2017’de İBB Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmiştir.

Birçok ülke tarafından devlet kültür nişanı, devlet madalyası takdim edilen Kadir Topbaş’a, İstanbul’da kültür mirasının korunmasına yönelik gayretleri dolayısıyla UNESCO 70. yıl madalyası ile taltif edilmiştir.

Birçok vakıfta da yönetim kurulu üyeliği yaparak sivil toplum örgütlerine de destek veren Topbaş’ın, Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı “Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent”, Tarih ve Çevre Vakfı ile birlikte hazırladığı “Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II” ve “Anılarda Beyoğlu” adlı eserleri bulunmaktadır.

Özleyiş Topbaş ile evli olan Kadir Topbaş, üç çocuk babasıdır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı