ESIM Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Hangi Yeni ve Eski Telefonlar Destekliyor?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

ESIM Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Hangi Yeni ve Eski Telefonlar Destekliyor?

GÜNDEM

23 Aralık 2020 Çarşamba 00:42:24

ESIM Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Hangi Yeni ve Eski Telefonlar Destekliyor?

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yakın zamanda açıkladığı ESIM olayı merak konusu oldu. Aslında e-SIM olarak da tabir edilebilen yeni uygulamanın yazılım geliştiricisi ise Türk’ler. Yani ESIM yerli ve milli bir teknoloji olacak. Peki ESIM tam olarak hayatımızda ne işe yarayacak? Ne zaman hayatımıza girecek? Hangi yılda çıkacak? Fiyatı ne kadar olacak? Fiziksel SIM kartları ne olacak? İşte herkesin bilmesi gereken ESIM teknolojisinin detayları…

ESIM - Esim - E-Sim Nedir?

Teknoloji hızla gelişiyor. Türkiye’de yerli ve milli teknoloji hamleleriyle her geçen gün bu alanda da kendine ayrı bir kulvar arayışında. Özellikle son günlerde hükümet tarafından ayrı ayrı açıklanan teknoloji ve yazılım paketleri heyecanları yüksek tutmayı başarıyor. Bunlardan en yenisi geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıkladı.

ESIM, e-sim veya eSIM olarak farklı yazış şekilleri olan teknolojiyi aslında Türk yazılım mühendisleri ve arge ekipleri geliştirdi. Tamamen yerli ve milli bir teknoloji olarak 2021 gibi yakın bir tarihte hayatımıza girecek. Bu sebeple ESIM’in ne işe yaradığı, ücret ve fiyat tarifesinin nasıl olacağı son derece önemli. Çünkü şuan herkes fiziksel SIM kart kullanıyor. Bu teknoloji ile hayatımızda ne değişiklik olacak? Bizler neden ESIM’e geçmeliyiz. ESIM’in avantajları ve dezanvajları neler? İşte detaylar…

ESIM NEDİR? NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR?

ESIM Elektrinik Sim kart kelimlerinin birleşiminden oluşuyor. Kelime anlamı olarak aslında elektronik kart dedik. Dolayısıyla artık elimizde eski telefonlarımızda kullandığımız gibi bir fiziksel SIM kart olmayacak. ESIM kartsız olarak bir kullanıcı adı ve şifreyle hattınızı açacak. Dolayısıyla telefon değiştirdiğinizde plastik SIM’lerle hiç uğraşmayacaksınız. Direkt yazılım üzerinden hattınız tanımlnayacak ve hemen açacaksınız.

ESIM’DE EN FAZLA KAÇ HAT KULLANABİLİRİM?

ESIM’de şuan için öngörülen 2 hattın kullanımı. Yani bir telefonda şuan için 2 farklı numarayı çok rahat şekilde yönetebileceksiniz. Aynı anda 2 hattın çalıp çalmaması gerektiği konusunda da yazılımcılar fikir birliği sağlamış durumda. Bir hatla konuşurken diğer hattan bir arama geldiğinde tıpkı ikinci arama gibi beklemeye alabilir veya direkt olarak hatlar arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

ESIM’IN AVANTAJLARI NELER?

1-) Ağlar arasında kolayca geçiş sağlayabilirsiniz
2-) Operatör değiştirdiğinizde SIM değiştirmek zorunda değilsiniz
3-) Yeni telefon aldığınızda kartları kesip biçmekle veya küçültüp büyütmekle uğraşmayacaksınız
4-) SIM kartın bozulma ihtimali tarihe gömüldü
5-) Yanınızda SIM iğnesi taşımayacak ve böyle gereksiz bir eşya ile işiniz bitecek.

ESIM’IN DEZAVANTAJLARI NELER?

1-) Telefon değişikliğinde ESIM’lerin geçişleri biraz zor olabiliyor. Yeni bir teknoloji olduğu için bazı sorunlar çıkartabiliyor
2-) Sim kartınızı istediğiniz zaman çıkarıp çevrim içi olmama dönemi veya hatsızlık dönemi sona eriyor. SIM kart olmadığı için sürekli olarak hattınız bir nevi açık olacak.
3-) Dinlemeye takılma ve takip edilme açısından oldukça kolay bir lokma olacaksınız. Çünkü arka planda yine belirsizliğini koruyan bir yazılım mekanizmasına dahil oluyorsunuz.

HANGİ OPERATÖRLERDE ESIM VAR? FİYATI NE KADAR?

Şuan için Turkcell ve Türk Telekom operatörlerinde ESIM bulunmazken, Vodafone ESIM hizmetini sunuyor. Hatta şuan için normal SIM’den ESIM’e geçişleri ücretsiz olarak yapıyor. Bunun için Vodafone müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

ESIM DESTEKLEYEN CEP TELEFONLARI

1-) Apple iPhone XR
2-) Apple iPhone XS
3-) Apple iPhone XS Max
4-) iPhone 11
5-) iPhone 11 Pro
6-) iPhone 11 Pro Max
7-) iPhone 12
😎 iPhone 12 Pro
9-) iPhone 12 Pro Max
10-) iPhone 12 Mini
11-) Apple Watch Series 3
12-) Apple Watch Series 4
13-) Apple Watch Series 5
14-) Apple Watch Series 6
15-) Google Pixel 3
16-) Google Pixel 3 XL
17-) Google Pixel 4
18-) Google Pixel 4 XL
19-) Samsung S20
20-) Samsung S20+
21-) Samsung S20 Ultra
22-) Samsung Note 20
23-) Samsung Note 20 Ultra

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı