Emeklilikte Yaşa Takılma Derdi Sona Eriyor! Bunu Yapanlar SGK’dan 38 Yaşında Emekli Olma Hakkını Elde Ediyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilikte Yaşa Takılma Derdi Sona Eriyor! Bunu Yapanlar SGK’dan 38 Yaşında Emekli Olma Hakkını Elde Ediyor

GÜNDEM

1 Ocak 2021 Cuma 16:40:30

Emeklilikte Yaşa Takılma Derdi Sona Eriyor! Bunu Yapanlar SGK’dan 38 Yaşında Emekli Olma Hakkını Elde Ediyor

Her çalışanın en temel hedefi en erken şekilde emekli olabilmektir. Ancak sigortalı çalışanların emekliliklerini alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen emeklilik şartları sağlanmış olmalıdır. Sigortalı olarak çalışan vatandaşlar için bir hayal olan 48 yaşında emekli olma şansı bulunuyor. Vatandaşlar, SGK tarafından belirlenen koşulları sağlaması durumunda erken yaşta emekli olabiliyor.

Hayatının büyük bir kısmını sigortalı olarak çalışma ile geçiren vatandaşlar için emeklilik her zaman hayalleri süsleyen bir olgudur. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenmiş olan emeklilik şartları nedeni ile emekli olabilmek uzun bir hizmet süresi, prim ödemesi ve tabii ki ileri yaş gerektiriyor. Bu şartlar Türkiye genelinde milyonlarca emeklilikte yaşa takılan olmasına neden oluyor.  Ancak yeni bir gelişme ile SGK, bazı şartları sağlayan vatandaşların 48 yaşında emekli olabilmesinin önünü açtı.

Emekli Olabilmek İçin Hangi Şartlar Sağlanmalı?

Türkiye’de emekli olabilmek için vatandaşların SGK emeklilik şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Buna göre her bir sigortalı çalışma süresi, prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaşı şartlarını aynı anda sağlaması gerekmektedir. Bu şekilde SGK’ya başvuruda bulunarak emeklilik hakkını alabilmektedir. Emeklilik için prim ödeme gün sayısı, emeklilik yaşı ve çalışma süresi şartları cinsiyete, sigortalı olarak işe başlama tarihine ve daha pek çok farklı özel duruma göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de emeklilikte yaşa takılma sorunu, emeklilik ile ilgili sigortalıların en fazla karşılaştıkları sorunlardan birisi oluyor.

SGK, emeklilik için yaşa takılmadan 48 yaşında erkenden emekli olma şansını sunuyor. SGK tarafından belirlenmiş olan şartları sağlayan vatandaşlar henüz 48 yaşındayken emekliliklerini almaya hak kazanıyor.

Hangi Şartlarla 48 Yaşında Emekli Olunabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, 48 yaşında emekli olma hakkını elde etmek isteyen sigortalıların çalışma yaşamlarının başlangıcını dikkate almaktadır. Sigortalı işe giriş tarihlerinden itibaren yaş şartlarına ilişkin olarak SGK tarafından yapılan yeni düzenlemeler nedeni ile pek çok sigortalı çalışan emeklilik konusunda mağduriyet yaşadı. Bu durumda Türkiye genelinde milyonlarca emeklilikte yaşa takılan(EYT) olmasına neden oldu.

Bu düzenlemeler çerçevesinde SGK’dan 8 Eylül 1999 öncesinde işe giriş başlangıcı olan için sevindiren bir haber geldi. Bu tarih öncesinde işe girişi bulunan tüm sigortalılar 15 yıl sigortalı çalışam ve 3600 prim gün koşulunu tamamlamaları durumunda 48 yaşına geldiklerinde emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor. Böylelikle SGK’nın erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı