Emekliliğini Bekleyen Milyonlarca Vatandaşı Sevindirecek Haber Geldi! SSK ve Bağkur Erken Emeklilik Hakkında Önemli Gelişme
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekliliğini Bekleyen Milyonlarca Vatandaşı Sevindirecek Haber Geldi! SSK ve Bağkur Erken Emeklilik Hakkında Önemli Gelişme

GÜNDEM

1 Ocak 2021 Cuma 16:39:13

Emekliliğini Bekleyen Milyonlarca Vatandaşı Sevindirecek Haber Geldi! SSK ve Bağkur Erken Emeklilik Hakkında Önemli Gelişme

Eskiden beri sigortalılar için emeklilik şartları en ciddi sorunlardan birisi haline geliyor. Tüm çalışma hayatı boyunca emeklilik hayali kuran vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen şartları sağlayabilmek için çalışmaktadır.

SGK emeklilik düzenlemeleri kapsamında her çalışan için emeklilik şartları konusunda önemli farklılıklar oluşuyor. İlk sigortalı işe giriş tarihinden, cinsiyete ve sigorta türüne göre pek çok faktör emeklilik şartları üzerinde değişikliğe neden oluyor. Emeklilik yaşı konusunda ise pek çok özel durumu kullanarak, erken emekli olma şansı bulunuyor. Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi özel uygulamalar ile erken emeklilik hakkından da faydalanılabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik şartları genelgesi kapsamında tüm sigorta türleri için mutlaka gerekli şartları sağlanmış olmak gerekiyor. SGK emeklilik şartları olan sigorta prim ödeme gün sayısı, hizmet süresi ve emeklilik yaşı şartlarını sağlayan tüm sigortalılar, SGK’ya emeklilik başvurusu yapabilmektedir. Sigortalı vatandaşlar emeklilik şartlarını sağlayıp, sağlayamadığını e-Devlet sistemi üzerinden sigorta hizmet dökümü alarak, kontrol edebiliyor. Özel durumlar ile SGK emeklilik yaşını daha öne çekebilmek mümkün oluyor. SGK emeklilik yaşı şartı kadınlarda 50 yaş, erkekler için ise 55 yaşa kadar düşürülebilmektedir.

Emeklilikte Yaş Şartı Değişiyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye genelinde başta emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) olmak üzere milyonlarca vatandaşın emeklilik yaşı şartı nedeniyle mağduriyet yaşaması üzerine harekete geçti.  SGK tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte emeklilik yaşı şartından dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi hedefleniyor. Özellikle de belirli bir tarih öncesinde ilk sigorta girişi bulunan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için emeklilik yaşı şartı erkeklerde 55 yaşa, kadınlarda ise 50 yaşa kadar düşürülüyor. 1999 tarihi öncesinde sigorta başlangıcı bulunan kişiler için SGK tarafından 15 yıl hizmet süresi ve 3600 prim gün ödeme sayısı şartının tamamlanmasını bekliyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlar kadınlar için 50 yaş, erkekler için 55 yaş ile emekli olabilme hakkı veriyor.

Kimler Bu Haktan Yararlanabilecek?

Sosyal Güvenlik Kurumu yeni düzenlemeler ile sürekli değişen emeklilik yaşı şartları nedeni ile mağduriyet yaşayan vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için böyle bir karar aldı. Bu çerçevede 9 Eylül 1999 tarihi itibari ile kadın sigortalıların 18 yıl, erkek sigortalıların ise 23 yıl hizmet süresini tamamlamış olanlar için mağduriyetlerini giderecek bir hak tanıyor. İlk sigorta girişi kadınlarda 9 Eylül 1981, erkeklerde ise 9 Eylül 1976 öncesi olan tüm vatandaşlar, bu erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı