Emekli, Memur, Zamlı Maaşlar Ne Zaman Yatacak? Flaş Gelişme!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekli, Memur, Zamlı Maaşlar Ne Zaman Yatacak? Flaş Gelişme!

GÜNDEM

6 Ocak 2021 Çarşamba 21:06:51

Emekli, Memur, Zamlı Maaşlar Ne Zaman Yatacak? Flaş Gelişme!

Yapılan zam oranları maaşlara nasıl yansıyacak? SSK, Bağ-kur emeklileri, memur emeklileri, memur, yaşlı aylıkları, dul yetim, engelli maaşı, yaşlı maaşları zam oranları nasıl yansıyacak?

Aralık enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından, bununla beraber 6 aylık emekli ve memur zam oranı belirlenmiş oldu. Yeni belirlenen zam oranları ile beraber, bu kapsamda emekli vatandaş memurlar ve sosyal yardım alanların maaşlarında da yeniden hesaplama yapılacak. Hesaplamalar nasıl yapılacak araştırmalar devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın beklediği, emekli ve memur ile beraber yaşlılar, engelliler ve hastalarına bakanların merakla beklediği enflasyon rakamları belirlenmiş oldu. Yeni zam oranlarına göre maaşlardaki değişim oranları haberimizde derlenmiştir…

SSK BAĞ-KUR EMEKLİLERİ ZAM ORANI

Milyonlarca vatandaşın beklediği, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2021 yılı için ilk zam oranları 6 aylık enflasyona göre belirlenmiştir. Bu kapsamda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tüm maaşları yüzde 8.36 oranında artırılacaktır.

MEMUR EMEKLİLERİNİN ZAM ORANI

Yaklaşık olarak 3 milyon Emekli Sandığı emeklisi vatandaş için 2021 zam oranlarını da yine 6 aylık enflasyon oranları ile beraber belirlemiş oldu. Memur emeklileri toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 3 oranında zamlarını Ocak ayında alacakladır. Ancak enflasyon farkı da kendilerine verilecektir. Temmuz ayında ise yüzde 4 oranlarında zam alan emekli memurlar bunun üzerinde oluşan enflasyon kadar da farkı maaşlarında göreceklerdir. 8.36’lık orana göre de fark 4.36 olacaktır. Bununla beraber memur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 7.36’yı bulacaktır.

MEMURLARIN ZAM ORANI

Kamuda çalışmakta olan memurlar için de bu ay zam ayı olmuştur. 3 milyondan fazla çalışan memurun beklediği zam oranları belirlenmiş oldu. Kamu da çalışan memurlarda aynı memur emeklilerinde olduğu gibi %3 toplu sözleşme zamlarına ilave olarak %4.36 oranında enflasyon farkını da maaşlarında göreceklerdir.

65 YAŞ AYLIĞI ZAM ORANI

65 yaş üzerindeki vatandaş için ödenmekte olan yaşlı aylıkları da memur maaş artış oranlarına göre yükselecektir. Bu kapsamda 65 yaş aylığına %7.36 oranında zam yapılacaktır.

ENGELLİ MAAŞLARI ZAM ORANI

Devreye alınan yeni zamla beraber, engellilere ödenen maaşlarda diğer kesimlerde olduğu gibi bu zamdan yararlanacaktır. Bu zam oranı da memur maaşlarında yaşanan artışa paralel olarak %7.36 oranında olacaktır. Kişinin engellilik oranına göre de maaş ödemeleri yapılacaktır.

EVDE BAKIM PARASI ZAM ORANI

Belirlenen yeni oranlar evde hasta ve yaşlı yakınına bakanlara ödenen maaşlara da yansımaktadır. Bu yeni zamlı oranlar Ocak itibariyle artırılacaktır. Bu evde bakım ücretleri de artış oranları, memur ve memur emeklilerinin zamlarına paralel olarak belirlenen %7.36 oranında artış olacaktır.

EK ÖDEMELERE DE ZAM!

Tüm emekli vatandaşa ödenmekte olan ve %4 ila %5 oranında olan ek ödemeler için de bu miktarlar da maaşlarına bağlı olarak artacaktır. Maaşlara yapılan %8.36 ve %7.36 oranında zam yapılması ile beraber ortaya çıkan rakamın %4’ü alınacağı için ek ödemelere de bu artışlar yansıyacaktır.

DUL YETİM MAAŞLARINA DA ZAM

Eşleri ya da babalarının maaşlarını alanların aldıkları ücret de kuruma göre artış yaşanacaktır. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur’luların dul ve yetim maaşları %8.36 oranında artış yaşanırken,  Emekli Sandığı dul ve yetimlerinin maaşları %7.36 oranında artış olacaktır.

KIDEM TAZMİNATI ZAM ORANI

Her yıl iki kez belirlenmekte olan kıdem tazminatı tavanı da memur maaş artışlarına paralel olarak yükseliş yaşanacaktır. 2021 Ocak ayı itibari ile uygulanacak kıdem tazminatı tavanı %7.36 oranında yükselmiş olacaktır.

PEKİ ZAMLAR NE ZAMAN YATACAK?

Yapılan yeni zam oranlarının maaşlarına ne zaman yansıyacağı merak edilirken, SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların zamlı maaşlarını bu ay hesaplarında göreceklerdir. Ayın 17’si itibari ile yatırılacak maaşlar zam oranları ile beraber yatırılmış olacak. Memur emeklileri ise maaşlarını erken aldılar bu sebepten dolayı da yeni zam oranları yansıtılmadı. Bu kapsamda memur emeklilerinin zam farkları da bu ay içinde SGK tarafından açıklanacak bir takvim ile duyurusu yapılacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı