Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekli maaşlarına bir zam müjdesi daha geldi! Emekli maaşlarına 300 TL zam geliyor

GÜNDEM

15 Eylül 2020 Salı 22:21:53

Son Güncelleme: 15/09/2020 22:21:34

Emekli maaşlarına bir zam müjdesi daha geldi! Emekli maaşlarına 300 TL zam geliyor

13,2 milyon emekli vatandaşımıza müjdeli haber sonunda geldi. SSK, SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yeni yapılacak olan düzenleme ile beraber 300 TL’lik yeni bir zam daha alacaklar. Hem SSK hem Bağ-Kur hem de SGK emeklisi olan vatandaşlarımızın tamamını kapsayacak olan zam şu şekilde olacak:

13,2 milyon emekli vatandaşımıza müjdeli haber sonunda geldi. SSK, SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yeni yapılacak olan düzenleme ile beraber 300 TL’lik yeni bir zam daha alacaklar. Hem SSK hem Bağ-Kur hem de SGK emeklisi olan vatandaşlarımızın tamamını kapsayacak olan zam şu şekilde olacak:

Geçtiğimiz ay en düşük emekli maaşı 1.500 TL’ye yükseltilmişti. Vatandaşlarımızın bu talepleri gerçekleşti ancak hala asgari düzeyde geçinebilmek için yeterli bir emekli maaşı olmadığı kabul edildi. Bu bağlamda emeklilerimizin daha rahat geçinebilmeleri için yeni düzenleme için görüşmeler başladı. Görüşmeler neticesinde en düşük emekli maaşlarına 300 TL daha zam yapılacağı açıklandı. Bu bağlamda en düşük emekli maaşı bin 800 TL’ye çıkartıldı. Tabii ki şu aşamada Resmi Gazete’de geçen bir konu değil. O sebeple Temmuz ayında bu planın gerçekleşmesi bekleniyor. Temmuz ayında yapılacak olan enflasyon zammına ek olarak 300 TL zam getirilecek. Ya da tek seferde 300 TL zam getirilerek en düşük emekli maaşı 1.800 TL yapılacak.

Emekli vatandaşlarımızın bu istekleri de gerçekleşirse 2021 Ocak ayında en düşük emekli maaşı 2000 TL olabilecek. Bu sebeple bu Temmuz ayında gelecek olan zam ile birlikte emeklilerimizin çok daha rahat bir şekilde geçinebilmeleri sağlanacak. Emekli vatandaşlarımızın ekonomik olarak zorluk çektikleri herkes tarafından biliniyor. Hatta yetmeyen emekli maaşı sebebiyle emekli olmak istemeyen memurların sayısı 200 bin kişiyi aşıyor. Düzenli olarak emekli maaşlarında arttırma yapılarak emekli olacak memurların yerine yeni memur adaylarının yerleştirilmesi planlanıyor.

EMEKLİLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emeklilik maaşları, çalışma süreci ve bu çalışma süresi içerisinde yatan sigorta primlerine göre hesaplanır. Kişi uzun bir süre çalışmış ve yüksek primlerden sigortası yatırılmış ise çok daha kolay bir şekilde emekli olabilmekle beraber emeklilik döneminde çok yüksek maaş almaktadır. Ocak ve Temmuz aylarında emekli maaşlarına, memur maaşlarına ve sosyal yardımlaşma vakıf ödeneklerinden alınan aylıklara gelen zamlar ve günün enflasyon kuru da hesaba katılarak emeklilik maaşlar hesaplanabilir. Ancak en doğru hesaplama aracını kullanmak üzere buraya tıklayabilirsiniz. Oradaki link sizi Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Maaş Hesaplama Sistemine yönlendirmektedir.

Eğer sizlerde sigorta primlerinin ne kadar yattığını ve toplam gün sayınızı net bir şekilde göremiyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan tüm detaylarınızı öğrenebilirsiniz. SSK Sicil Numaranızı girmeniz gerekiyor. Eğer SSK sicil numaranızı e-devlet kapısından öğrenebilirsiniz.

4A, 4B ve 4C NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Uzun yıllar boyunca çalışmış ve ekonomiye katkı sağlamış olan kişilerin emekli olma dönemlerinde en büyük sorunları ne zaman emekli olabilirim? Bu soruya verilebilecek en doğru yanıt ise SSK prim günlerinin sayılmasıdır. Eğer devletimizin getirmiş olduğu şartları tamamlıyor veyahut tamamlaya çok yakınsanız artık emeklilik hesaplama sistemini kullanabilir ve resmi kayıtlı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

4A, 4B ve 4C grubunda sigortalı olan kişilerin emeklilik yaşının hesaplanması bir nebze zor olabilir. Kişiler kendi çabalarıyla net emeklilik tarihlerini hesaplayamayabilirler. Bunun en doğru bir şekilde yapılabilmesi için resmi Sosyal Sigortalar Kurumu “Ne Zaman Emekli Olabilirim?” uygulaması ile net bir şekilde emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz. 4A, 4B ve 4C fark etmeksizin ne zaman emekli olabilecekleri sorusunun tek yanıtı emekliliğine yakın kalmış kişiler için resmi hesaplama sistemi üzerinden denetlenebilir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı