Dünyanın En Uzun 4. Köprüsü "Kömürhan Köprüsü" Açılıyor! Eyfel Kulesi İle Aynı...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dünyanın En Uzun 4. Köprüsü “Kömürhan Köprüsü” Açılıyor! Eyfel Kulesi İle Aynı…

GÜNDEM

1 Ocak 2021 Cuma 15:06:33

Dünyanın En Uzun 4. Köprüsü “Kömürhan Köprüsü” Açılıyor! Eyfel Kulesi İle Aynı…

“Kömürhan Köprüsü” ne zaman açılıyor? Kimler tarafından inşa edildi? Yapımına ne zaman başlandı? Ne kadar uzunluğu vardır? Nerede inşa edildi? İşte köprü hakkında tüm detaylar…

Dünya’da 4. olduğu söylenen “Kömürhan Köprüsü” tamamlandı. Türk mühendisleri tarafından ve işçilerince, tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanılarak hayata geçirilmekte olan, Elazığ ile Malatya’nın ulaşım ihtiyacını karşılayacak olan bu köprü 5 bin 155 metre uzunluğunda dünya’ nın 4.sü olarak anılmaktadır. Elazığ ve Malatya’nın “Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli” yarın 2 Ocak 2021 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımı ile açılışı yapılacaktır.

EYFEL KULESİ İLE AYNI MİKTARDA ÇELİK KULLANILAN “KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ” AÇILIYOR!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; “taşıt trafiğine 2×2 şeritle hizmet verecek, ters-Y tipi kule olarak tasarlanan Kömürhan Köprüsü, 168,5 metrelik tek pilon ve 380 metrelik orta açıklığıyla dünya literatüründe dördüncü sırada yer aldı.” açıklaması yapıldı.

Köprünün yapımında, orta açıklığı 25 adet çelik segmentten oluşan ve gergin eğik askılı projelendirilen köprünün yapımında 42 adet (2×21) kablo imalatı gerçekleştirildi, inşasında Eyfel Kulesi’ndeki kadar, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanılmıştır açıklamaları yapıldı.

TÜRK MÜHENDİS VE İŞÇİLER İNŞA ETTİ!

Kömürhan Köprüsü ve Tüneli, yapımı tamamlandı. Açılışı yapılacak olan köprünün yapımında, tasarım ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanılmıştır. Köprünün inşasında tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edilmiştir.

Kömürhan Köprüsü Projesi ile doğu-batı, güney-kuzey aksında önemli bir noktada bulunan Elazığ ve Malatya’nın günden güne gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılmıştır. Bu proje ile D-300 Devlet Yolu’nun ulaşım standartlarını artırarak, konforlu seyahat imkanını tesis etmek amacı ile gerçekleştirilen projelerden olmuştur.

Kömürhan Köprüsü,” 5 bin 155 metre uzunluğundaki projenin 2×2400 metresini çift tüp tünel, 660 metresini gergin eğik kablolu tipte Kömürhan Köprüsü, 2 bin 95 metresini ise bağlantı yolu oluşturuyor. Projede 1 eş düzey kavşak, 1 farklı seviyeli köprülü kavşak, 1 karakol binası ve NATO petrol boru hattı deplasesi bulunuyor.”

ELAZIĞ VALİSİ’NDEN AÇIKLAMALAR?

Elazığ Valisi Erkaya Yırık tarafından kömürhan köprüsü inşasının 2014 yılında başladığını belirterek şu ifadeleri kullandı; “Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz bölgesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine bağlayan son derece stratejik öneme sahip bir köprüdür” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarına devam eden Yırık, “Köprü kapsamında 660 metrelik gergin eğik askılı sistemle birlikte 2 adet 2 bin 400 metre uzunluğunda tünel var. Aynı zamanda 2 bin 95 metre uzunluğunda bağlantı yolu bulunmaktadır. Bu köprünün yapılmasıyla birlikte bahsettiğim bölgelerin birleşmesiyle inşallah bölgemizin, ekonomik çalışmaların gelişmesine katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar için önemli bir ulaşım aracı olduğuna ve faydalanacakları önemli bir yatırım olduğuna vurgu yaparak devam etti; “Köprüde toplamda 7 bin ton çelik imalatı söz konusudur. Bu rakam da bugün itibari ile Eyfel Kulesine eşit durumdadır. 6 yıllık bir inşaat çalışmasından sonra devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Alt Yapı ve Ulaştırma Bakanlığımızın katkılarıyla birlikte hızlanan çalışma, aydınlatma, havalandırma ve yangın sistemlerinin son rötuşlarıyla birlikte 2021 yılının ilk haftasında açılarak vatandaşlara Elazığ’a ve bölgeye müjde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı