Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dosya Masrafı İade ediliyor! 500 TL Parayı hemen şimdi bu yöntemle alabilirsiniz

GÜNDEM

3 Temmuz 2020 Cuma 23:10:25

Son Güncelleme: 03/07/2020 23:10:53

Dosya Masrafı İade ediliyor! 500 TL Parayı hemen şimdi bu yöntemle alabilirsiniz

Bankalardan hepimiz kredi kullanırız. Kredi talebinde bulunmuş olan her vatandaşımız kredi kullanabilmek için bankanın tüm istediği şartları yerine getiriyor. Düzgün kredi ödemeleri, düzenli bir şekilde kredi kartı ödemeleri, otomatik fatura ödemeleri ve benzeri ödemeler ile kredi sicilimizi düzenleriz.

Bankalardan hepimiz kredi kullanırız. Kredi talebinde bulunmuş olan her vatandaşımız kredi kullanabilmek için bankanın tüm istediği şartları yerine getiriyor. Düzgün kredi ödemeleri, düzenli bir şekilde kredi kartı ödemeleri, otomatik fatura ödemeleri ve benzeri ödemeler ile kredi sicilimizi düzenleriz. Aynı zamanda bankanın bizden istediği ön şartları tamamlamış oluruz. Ancak devletin bankalardan istediği şartlar bankalar tarafından yerine getirilmiyor. Bankalar şahıslara kredi imkânı verirken sundukları şartların yanına ek olarak masraf ve kesintiler çıkartırlar. Çıkartılmış olan bu tüm ek masraflardan devletin haberi yoktur.

BDDK tarafından belirlenmiş olan miktarın çok daha fazla üstünde kesinti yapan özel bankalar, bu aldıkları fazla ücretleri iade etmek zorundadır. Kredi tahsis ücreti yasal mı? Kredi tahsis ücreti almak bankalar için almaması gereken bir paradır. Ancak günümüzde pek çok banka kredi kullandırmak için bu ödeme ve kesintileri ön şart olarak sunuyor. BDDK tarafından belirlenmiş olan miktarın bankalar tarafından aşılması ile kredi tahsis ücreti iadesi yapmak zorunda kalıyor. Ancak kredi tahsis ücretini iade alabilmek için ‘Dosya Masrafı İadesi’ dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Haberimizin detayında bulabileceğiniz örnek dilekçe ile beraber ‘Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz. Hakem heyeti her zaman olduğu gibi vatandaşın yanında olacak ve tüm ödediğiniz dosya masrafları, kredi tahsis ücretleri, diğer tüm fazla ödenen ücretler hepsi tarafınıza iade olacaktır. Ancak bunun için müracaat etmek gerekiyor.

Kredi Tahsis Ücreti Almak Yasal mı?

Bankaların vatandaşlardan fazla fazla aldığı kredi tahsis ücretleri nasıl geri alınır? Vatandaşın günlük ihtiyacını karşılayabilmek ya da ev satın alabilmek için bankadan aldığı kredi için alınan kredi tahsis ücretleri yasal değildir. Konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kategorilere ait olan kredi türlerinde bankaların vatandaştan kredi tahsis ücreti alması yasal değildir. Her banka bu kredi türlerinden çoğu zaman kredi tahsis ücreti alabilmektedir. Kredi türlerine uyguladığı fazla faiz veya vade sürelerinde oynamalar yaparak müşteriden bir şekilde kredi tahsis ücreti alabilmektedir. Bankalar kredi tahsis ücretleriyle sizden kesinti yapabilecek ancak BDDK’nın belirlemiş olduğu tutar kadar. Ancak kesintilerden ötürü müşteri haklı, makul ve belgeli bir şekilde başvuru yapıldığı zaman tüketiciye tüm ücret iade edilir. Bankalarda ayrıca bu kesintileri yapabilmek için ayrıca belge sunmaktadır. Eğer BDDK bu belgeleri onaylamaz ise tüm alınan ücretler tüketiciye iade edilir. 3 Ekim 2014 tarihli Resmi Gazete yayını ile beraber yürürlüğe giren “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik” uyarınca tüketicilerin bankalar ve diğer tüm finans kuruluşlarından kullanacakları çeşitli kredilere istinaden kullanılan bedeller üzerinden binde beş oranında Kredi tahsis ücreti alınmasına yol açılmıştı.

Burası Milyonları İlgilendiriyor! Lütfen Dikkatli Okuyunuz!

Bankaların dosya masrafı adı altında aldıkları bu ücrete BDDK tarafından yasak getirildi. Ancak bankalar bu aldıkları ücretin adını Dosya masrafı değil de Kredi Tahsis Ücreti olarak değiştirdi. Dosya masrafı tüm alınacak olan ücreti tek seferde alıyordu. Ancak Kredi Tahsis Ücreti kesinti olarak alınacak ücreti kredi vadesince bölüyor ve parça parça alıyor. Bu sayede tüketicinin tabiri caiz ise ‘RUHU DAHİ DUYMUYOR’. Bu konuda halkımızın bilinçlenmesi ve gerektiğinde hemen hakem heyetine başvurması gerekiyor.

Aşağıdan hakem heyetine başvurmanız için ‘Dosya Masrafı İadesi Dilekçe Örneği var. Bilgisayarınıza indirdikten sonra düzenleyerek hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Eğer 100.000 TL kredi tutarı için 500 TL’den fazla Kredi Tahsis Ücreti alınıyorsa hakem heyeti tamamen sizi haklı bulacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı