Devletten Herkese 672 TL ile 1544 TL arasında maddi yardım fırsatı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Devletten Herkese 672 TL ile 1544 TL arasında maddi yardım fırsatı!

GÜNDEM

26 Ağustos 2020 Çarşamba 16:00:09

Son Güncelleme: 26/08/2020 12:27:13

Devletten Herkese 672 TL ile 1544 TL arasında maddi yardım fırsatı!

Korona virüs etkilerinin ardından devlet şu an maddi durumlarında sıkıntısı olan kişilerin bu zorlu günlerde bir de maddi zorluk çekmemesi için desteklerde bulunmaya devam ediyor. 2002 yılı içerisinde sosyal destekler yüzdesi ortalama 4 olarak bilinirken 2019 senesinde tam tamına 43 e kadar çıktı.

Korona virüs etkilerinin ardından devlet şu an maddi durumlarında sıkıntısı olan kişilerin bu zorlu günlerde bir de maddi zorluk çekmemesi için desteklerde bulunmaya devam ediyor. 2002 yılı içerisinde sosyal destekler yüzdesi ortalama 4 olarak bilinirken 2019 senesinde tam tamına 43 e kadar çıktı. 3.4 milyon hane içerisine şu an sosyal destekler ulaşmaya devam ediyor. Yapılan desteklerin yüzde 86 oranlık kısmı maddi olarak yapılıyor. Yüzde yetmiş sekiz gibi büyük bir yüzdesi ise engelli ve yaşlı olan vatandaşlara ayrılıyor. Geçen sene sosyal destekler projesi kapsamında toplam 55 milyar para harcanması yapıldı. Bu sene yapılan planlara göre ise ortalama olarak 69,5 milyar harcanacaktır. Ocak ve temmuz ayları içerisinde yılda iki kez devlet sosyal destek için ayrılan tutarları memur aylıklarına olan katsayı değerlerine göre düzenliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamada vakıflara verilen tutarın 135 milyondan 180 milyon liraya aylık olarak çıkacağı söyleniyor.

Yapılan destekler için ortalama olarak en az yüzde otuzluk bir rakam ile artış geleceği de yapılan açıklamada söylendi. İşte devlet tarafınca yaşlı, engelli ya da maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar için yapılan destekler 2020 yılı için şu biçimde sıralanabilir;65 Yaş üstü maaşı; Devlet 65 ve üzerinde olan yaş grupları için aylık 672 lira değerinde bir destekte bulunuyor. Temmuz ayında gelecek artış ile 699 lira miktarına yükselecek. Evde bakım  destek ücreti; Devlet tarafınca engelli ya da engelli yakını olarak yer alan vatandaşlar için 1519 lira yardım desteği sunarken temmuz ayında 1625 liraya çıkacağı söylendi. Engelli aylığı; Devlet engel oranı yüzde kırk ile altmış dokuz arasında olan vatandaşlar için  aylık olarak 537 lira verirken engel oranı yüzde yetmiş olan vatandaşlar için 558 lira para veriyor. Bu miktarların temmuz ayı içerisinde 805 ve 837 lira değerlerine yükselmesine olanak sağlanacak.

GSS PRİM ÖDEMESİ NE KADAR YAPILIYOR?

GSS prim ödemesi; Şu an ülke sınırlarında hane başına ortalama kişi başı 981 lira değerinin altında miktar düşenler için Genel sağlık sigortası primi ödenmesi yapılmaktadır. Dul kadınlara devlet desteği; Devlet eşlerinde ayrılan dul kadınlar için aylık 275 lira destekte bulunmaktadır. Yeni doğan çocuklara maddi destek; Yeni doğan çocukların ailelerine destek de bulunabilmek için devlet tarafından birinci çocuklar için 300, ikinci çocuk için 400 ve üç ile üçten sonraki çocuklar için 600 lira miktarında bir ödeme yapmaktadır. Bu yeni doğdukları zaman bir kereye mahsus olan bir ödemedir. Kız çocuklarına devlet desteği; Devlet tarafından ikiz çocukları olan bireyler için çoklu doğum desteği kapması içerisinde çocuk başına 150 lira ödeme bulunmaktadır. Maddi durumu yetersiz okuma desteği; Okumak isteyen fakat maddi durumu yetersiz olan kişilerin de çocukları okula gidebilsin diye aylık 35 ile 60 lira bir ödeme gerçekleştirilmektedir. 6 ve altında yaş grubuna ait olan çocuklar için aylık 35 lira ödenebilmektedir.

YAPILAN DİĞER DESTEKLER

Devlet maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara birçok alanda maddi destekte bulunmaktadır. Bu desteklerden bir tanesi de asker aileleri için olmaktadır. Durumu yetersiz olan asker yakınları için iki ayda bir 550 lira para ödenmektedir. Asker evli değilse bu para anne babaya verilirken eğer evliyse eşe verilebilmektedir. Devlet bir de durumu yetersiz olan asker çocukları için aylık 100 lira bir ödeme yapmaktadır. Öksüz ve yetim programı kapsamında yer alan çocuklar için iki ayda bir 200 lira ödemesi bulunmaktadır. Kronik rahatsızlıkları olan ve bu durum sebebiyle cihaz kullanan hastalar adına devlet tarafından 200 lira elektrik faturası ödeme destek sunulmaktadır. Tüberküloz ve SSPE hastası olarak yer alan vatandaşlar için devlet tarafından 1460 lira maddi destek yapılırken tüberküloz hastasına bakan vatandaşlara de aylık 600 liralık bir maddi destek sunulmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı