Devletten Başvuran Herkese Büyük Fırsat! 239 – 600 TL Arasında Yardım Geliyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Devletten Başvuran Herkese Büyük Fırsat! 239 – 600 TL Arasında Yardım Geliyor!

GÜNDEM

15 Kasım 2020 Pazar 22:34:16

Devletten Başvuran Herkese Büyük Fırsat! 239 – 600 TL Arasında Yardım Geliyor!

Sosyal devlet olmanın gereklerini her zaman yerine Türkiye’de Kovid-19 sürecini en iyi şekilde atlatmak adına halka yapılan maddi yardımlara devam ediliyor. Kısa süre öncesinde başvuran herkese 239 ila 600 TL arasında maddi yardım yapılacağı duyurulmuştu.

Ancak, devletimiz, bu yardımla yetinmeyerek mama ve bez yardımına ek olarak süt yardımı yapacağını da ifade etti. Bu noktada, söz konusu yardımların nasıl alınacağı herkes tarafından merak ediliyor.

239-600 TL Arası Yardım Nasıl Alınır?

Milyonlarca dar gelirli vatandaşın merakla beklediği 239-600 TL arası maddi yardımın nasıl alınacağı konusunda akıllarda soru işareti bulunuyor. Kovid-19 sürecinde işten çıkartılan, küçük bebek sahibi ailelerin yardım yakarışlarına hem günlük hayatta hem de sosyal medyada şahit oluyoruz. Bu tür yardıma muhtaç insanları fark eden devletimiz ise mama ve bez yardımına ek olarak süt yardımı da yapmaya başladı. Bu yardımdan bebek sahibi anneler faydalanabilirler.

Söz konusu bebek ihtiyaçları yardımı yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak. Yeni doğan bebeği bulunan annelerin bu yardımdan nasıl faydalanacakları ise herkes tarafından merak ediliyor. Birçok kişinin takip ettiği gibi 15 Mayıs 2015 tarihinden bu yana devlet tarafından yeni doğum yapmış annelere bez, mama ve süt gibi yardımlar yapılıyor. Uzun süredir aynı ücret çerçevesinde sunulan bu yardımların miktarları; Kovid-19 sürecinden dolayı değiştirildi. Bir başka deyişle, anneler, söz konusu yardımlardan 239-600 TL arasında değişmek suretiyle faydalanabilecekler. Buna göre;

  • İkiz olmayan ilk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üç veya daha fazla çocuk için 600 TL

ödeme yapılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Yapılmaktadır?

Yeni doğum yapan annelere verilen mama ve bez yardımı farklı bir süreci temsil etmektedir. Bu uygulamanın doğum yardımı ile karıştırılmaması gerekir. Doğum yardımı; her doğum için anneye tek seferlik olarak ödenmektedir. Ancak, bez ve mama yardımı ise yalnızca başvuru yapan ve belirlenen şartları sağlayan kadınlara yapılmaktadır. Bebekli annelere yapılan bez ve mama yardımı; 24 ay süreyle geçerlidir. Bu noktada, annenin ihtiyaç sahibi olma kriterleri; doğum yardımından çok daha farklıdır. Bez yardımı; hem maddi durumu kötü olan yeni bebek sahibi annelere hem de yaşlı hastası bulunan vatandaşlara verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Bebekler için annelere verilen mama ve bez yardımı; daha önce söylediğimiz gibi belirli şartların sağlanması halinde sunulmaktadır. Her şeyden önce, doğumun sağlıklı olarak gerçekleşmesi gerekir. Bunun yanı sıra, bebeğin tam ve sağ olarak doğması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, mama ve bez yardımından faydalanmak için anne veya babanın Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması istenmektedir.

Bez ve mama yardımından faydalanmak isteyen ailelerin evine asgari ücretin üçte birinden fazla olmayan bir gelirin girmesi gerekir. Bir başka deyişle, kişi başı geliri 701,32 TL’yi aşan ailelerin bez ve mama yardımından faydalanması mümkün değildir. Bunun yanı sıra, anne veya babanın üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunmamalıdır. Bez ve mama yardımı almak isteyenlerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine, SGK’ya veya Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapması gerekmektedir.

Mama ve bez yardımı başvurusu olumlu sonuçlanan aileler her ay düzenli olarak 239 TL yardım almaya hak kazanırlar. Ayrıca, başvurunun ardından 40 gün içerisinde ödemeler yapılmaktadır

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı