Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Cumhurbaşkanı Duyurdu! İşsizlere Müjde

GÜNDEM

12 Ağustos 2020 Çarşamba 15:07:18

Cumhurbaşkanı Duyurdu! İşsizlere Müjde

Son günlerde gündemimizdeki konular arasında, “İşsizlik Sigortası Kanunu” ile bazı kanunlarda değişiklik önerisi getirildiği biliniyordu. Son dakika açıklamaları kapsamında TBMM, Plan ve Bütçe komisyonlarının kabulü ile dikkat çekiyor.

Son günlerde gündemimizdeki konular arasında, “İşsizlik Sigortası Kanunu” ile bazı kanunlarda değişiklik önerisi getirildiği biliniyordu. Son dakika açıklamaları kapsamında TBMM, Plan ve Bütçe komisyonlarının kabulü ile dikkat çekiyor. Bu kapsamda korona virüs salgını sürecinden normalleşme sürecine geçişle birlikte, gerekçesi ile iş sözleşmelerinin feshini engelleyen uygulamalar doğrultusunda verilen kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına yönelik öneri yapılmıştır. Bu teklifin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından önerinin kabul edildiği ve son dakika müjdesiyle onaylandığı açıklandı. AK Parti Milletvekilleri tarafından gündemimizde yer alan bu kanun önerisi doğrultusunda, “İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlar” ve Yüksek Öğretim Kanunu ile kamu kurumlarının vakıflarında görevlendirilmesi için birçok düzenleme yapılmıştır.

İŞKUR üzerinden Toplum Yararına Programı (TYP) başvuruları devam ediyor. Binlerce kişi temizlik görevlisi ve bakım onarım, temizlik görevlisi alanlarındaki kişisel ilanına başvuruda bulunmak istiyor. TYP İŞKUR’daki online başvuru üzerinden başvurusu yapılabiliyor.

Kısa İş Avantajı Artırılacak Mı?

Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen korona virüsü salgınının ülkemizde de etkisini göstermesinin ardından birçok vatandaşımıza devlet tarafından farklı destek ödemelerinin yanı sıra ücretsiz izin teklif edildi. Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda Kısa Çalışma ödeneğinin uzatılması öngörülmektedir. Hala ekonomik olarak olumsuz etkilenen sektörler istenen verimi sağlayamadılar. Aynı zamanda yapılan teklifler doğrultusunda ekonomiyi normale döndürmek için bazı işletmelerin de yavaş yavaş normalleşerek bu süreçte açılması gündemimizde. Ancak bu durumdan bazı sektörler hala olumsuz etkilendiği için bu konuyla ilgili düzenlemelerin yapılacağı bildirildi. Yapılan açıklamalar kapsamında; Kovid-19 salgınının neden olduğu zorlayıcı sebep nedeniyle, özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlananların işyerinde haftalık normal çalışma saatlerine dönmesi durumunda, Sigortalı ve işveren hisselerinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacaktır.

İşverenlere 1 ay süreyle verilmesi planlanan destek süresi, kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar için kısa çalışma ödeneğinin alındığı ortalama gün sayısını, kullananlar için ise aylık ortalama gün sayısını geçmeyecektir. Bakan “Nakit ücret desteğinden yararlanın. ” ifadeler kullanıldı.

Kısa Çalışma Avantajı 3 Ay 6 Ay’a Uzatılabilir!

Cumhurbaşkanı tarafından alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışmalarla birlikte verilen kısa çalışma ödeneğinin süresinin bazı sektörlerde 6 aya kadar uzatılabileceği öngörülmektedir.

Korona virüsü salgınının gündemimize etkisiyle birlikte işçilerin iş sözleşmelerinin feshinin önlenmesine ilişkin yönetmelikte yer alan 3 aylık süre kapsamında 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması bekleniyor. Bu konudaki tüm detaylar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izni ile hayata geçirilmeye başlanacak. Öte yandan belirli süreli hizmet veya iş sözleşmelerinde sözleşmenin feshi, işyerinin herhangi bir nedenle faaliyetine son vermesi; ilgili yönetmeliğe göre fesih istisnaları arasındadır. Yılbaşından bu yana yaklaşık 500 bin kişiye istihdam sağlayan İŞKUR, 49.904 işçi daha istihdam edecek. Özel sektörde fiziksel işçi, temizlikçi, satış danışmanı ve ön muhasebeci pozisyonlarında istihdam edilmek üzere İŞKUR‘a başvurabilirsiniz. İŞKUR iş ilanlarına ilişkin son dakika haberleri ve gelişmeler… İŞKUR, istihdam artışına destek olurken, işsizlerin işe yerleştirilmesinde, iş arayanlarla işverenlerin bir araya gelmesinde önemli rol oynuyor. Yılbaşından bu yana 474.287 kişi istihdam edildi. İŞKUR, yeni görevleriyle 49.904 kişiye istihdam sağlayacak. Alıcılar arasında 9.930 el işçisi bulunmaktadır

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı