Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı? Borsa, Altın, Döviz ve TL'de Son Durum!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı? Borsa, Altın, Döviz ve TL’de Son Durum!

GÜNDEM

31 Mayıs 2020 Pazar 15:02:14

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı? Borsa, Altın, Döviz ve TL’de Son Durum!

Koronavirüs sonrası normalleşme rüzgarlarının estiği son günlerde yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı hangisi oldu? Bu hafta Borsa İstanbul (BIST) yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarırken Dolar kurunda da kapanış gününde artış yaşandı.

Koronavirüs sonrası normalleşme rüzgarlarının estiği son günlerde yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı hangisi oldu? Bu hafta Borsa İstanbul (BIST) yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarırken Dolar kurunda da kapanış gününde artış yaşandı. Altın fiyatları dalgalı seyrini sürdürürken getirilen %1’lik vergi döviz ve altın yatırımcısına kötü haber olarak yansıdı! Peki bu hafta en çok kazandıran yatırım aracı hangisi oldu? Vatandaş hangi yatırım aracına yöneldi? Borsa, Döviz, Altın ve TL Mevduatlarında son durum ne? Detayları haberimizde sizler için hazırladık…

Borsa İstanbul, Pazartesi ve Salı Bayram tatili nedeniyle kapalı olması nedeniyle haftaya Çarşamba gününden itibaren başlayabildi. BIST 100 endeksi bu hafta yatırımcısının yüzünü güldürmeyi de başardı! Son dönemde Koronavirüs salgınında normalleşme gündeminin oluşmasıyla kısıtlamaların gevşetilmesi ve tedbirlerde kademeli olarak kaldırma eğiliminin görülmesi BIST100 endeksine olumlu yansıdı. Borsa İstanbul bu hafta ortalama bazda %2,42 değer kazandı! Öte yandan Altın ve Döviz için bu hafta ‘vergi’ çanları yatırımcıya kötü haber olarak yansıdı. Ancak Gram altının satış fiyatı bu hafta %0,08, Dolar/TL ise %0,34 değer kazandı. Euro/TL kuru ise %2,49 değer kazanarak Bist endeksindeki ortalama kazancı geçmeyi başardı.

Haftaya Bayram tatili nedeniyle Çarşamba günü ilk açılışla başlayan BIST 100 Endeksi, 103.798,00 seviyesinden başladığı haftada en yüksek 106.291,50 puanını görüp hafif bir dengeleme ile haftayı 105.520,47 seviyesinde kapattı. BIST100 Endeksi, 29 Mayıs Cuma kapanış gününe rağmen %0,15 artışla noktalayarak haftalık ortalama bazda %2,42 getiri sağladı. Borsa, bu hafta yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.

Serbest piyasada işlem gören 24 ayar külçe altın satış fiyatı da %0,08 değer artışıyla 380,50 TL olurken Cumhuriyet Altını Satış fiyatı %0,04 artarak 2.527 TL seviyesine yükseldi. Geçen hafta 617 TL satış fiyatı üzerinden el değiştiren Çeyrek Altın’da ise bir değişim yaşanmadı. Bu hafta Altın ve Döviz alım-satımlarında alınan verginin %1’e yükseltilmesiyle yatırımcısı için ‘tehlike’ çanları çalmaya başladı. (Yatırım tavsiyesi değildir.)

Dolar ise bu haftayı %0,34’lük artışla 6.8380 TL seviyesinden kapatırken Euro sürpriz bir şekilde haftalık bazda %2,49 değer artışı yaşayarak 7,5660 TL seviyesini gördü. Ancak son bir düzeltme ile euro’da son durum 7,5660 TL olarak kaydediliyor.

Yatırım fonları da %0,16 artış göstererek bu hafta yatırımcısına getiri sağladı. Bireysel emeklilik fonlarında da %0,06 oranında değer artışı yaşandı. Bu hafta en çok değer kazanan yatırım fonları ise %1,59 ile Hisse Senedi Fonları oldu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı