Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bu bayram herkes sosyal yardım ödemesi alıyor! Hemen e-Devlet’e banka hesap bilgilerinizi kaydedin!

GÜNDEM

30 Temmuz 2020 Perşembe 14:07:17

Bu bayram herkes sosyal yardım ödemesi alıyor! Hemen e-Devlet’e banka hesap bilgilerinizi kaydedin!

Devletimiz her ne kadar dış politika da dış ülkelere ciddi anlamda yardım ödemeleri ve eşyaları gönderiyor olsa da aynı şekilde vatandaşlarına da ödemeler ve yardımlar yapıyor. Özellikle Korona virüs salgını döneminde vatandaşlarımızın işsiz kalması ve pek çok kişinin ücretsiz izine gönderilmesini takiben 1177 TL ödeme, 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi yapıldı.

Devletimiz her ne kadar dış politika da dış ülkelere ciddi anlamda yardım ödemeleri ve eşyaları gönderiyor olsa da aynı şekilde vatandaşlarına da ödemeler ve yardımlar yapıyor. Özellikle Korona virüs salgını döneminde vatandaşlarımızın işsiz kalması ve pek çok kişinin ücretsiz izine gönderilmesini takiben 1177 TL ödeme, 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi yapıldı. Ve sadece kamu bankalarından alınan 10 bin TL, 7 bin 500 TL, 5 bin TL gibi ödemelerin yapılması ile beraber şimdi ise Kurban Bayramı’nda açık kapı adlı İçişleri Bakanlığı web sitesinden 500 TL yardım ödemesi yapılacağı sosyal medya hesaplarından duyurulmuştu. Yapılan bu sahte duyuruların takibinde hemen İçişleri Bakanlığı’ndan resmi açıklamalar geldi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama sonrasında ise vatandaşlarımızı gereksiz yere umuda düşüren kişilerin hızlı bir şekilde cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Vatandaşlarının her daim yardım ödemesi alan devletimizin, şu aşamada yalan haberlerle uğraştığı görülüyor. Özellikle sosyal medya sitelerinde bu haberin başlığında yer aldığı gibi “Bu bayram herkes sosyal yardım ödemesi alıyor! Hemen e-Devlet’e banka hesap bilgilerinizi kaydedin!” gibi başlıklar atılarak vatandaşlarımızın dikkatlerinin çekilmesi sağlanıyor. Ancak İçişleri Bakanlığı yaptığı bu duyuru ile beraber en az 3 milyon vatandaşımıza sesini duyurdu. Siz de bu konuda bilinçlenerek devletimizin 500 TL ya da daha farklı bayram hediye ödemesi yapmayacağını bilmeniz gerekiyor. İşte İçişleri Bakanlığı’ndan gelen resmi açıklamalar…

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN “AÇIK KAPI BİRİMLERİNDEN BAYRAM HARÇLIĞI” HABERLERİNİ YALANLAMA:

– “Görev tanımından da anlaşılacağı üzere Açık Kapı birimlerimizin söz konusu haber ve paylaşımlarda yer aldığı gibi sosyal yardım yapabilmesi mümkün değildir” – “Bu tarz mesnetsiz haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi, Açık Kapı birimlerimizden bu yönde bir talepte bulunulmaması, ayrıca bu doğrultuda vaatte bulunan, yönlendirme yapmaya çalışan hiç kimseye itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın mağdur olmaması açısından önemlidir”

Açık Kapı birimlerinin, “bayram harçlığı dağıtacağı” yönündeki haber ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığı, söz konusu birimlerin bu tür bir sosyal yardım yapmasının mümkün olmadığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, son günlerde sosyal medyada ve bazı internet haber sitelerinde “Kurban Bayramı’nda valilikler ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerinden bayram harçlığı dağıtılacağı” yönünde asılsız haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Bakanlık bünyesinde 2017’de kurulan ve daha sonra aşama aşama 81 il valiliği ve 161 ilçe kaymakamlığında faaliyete geçen “Açık Kapı” şube müdürlükleri ve “Açık Kapı” şefliklerinin temel görevinin, vatandaşların kaymakamlık ve valiliklerdeki iş ve işlemlerinde yardımcı olmak, şikayet ve taleplerini kaydederek bunların etkin şekilde takibini yapmak ve vatandaşları, takibi yapılan işlem, şikayet veya talepleri hakkında bilgilendirmek olduğu kaydedildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ŞU AÇIKLAMALARI YAPTI:

“Görev tanımından da anlaşılacağı üzere Açık Kapı birimlerimizin söz konusu haber ve paylaşımlarda yer aldığı gibi sosyal yardım yapabilmesi mümkün değildir. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda da yanlış bilgiye dayalı benzer paylaşımlara rastlanılmış, konuyla ilgili gerekli açıklama kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu tarz mesnetsiz haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi, Açık Kapı birimlerimizden bu yönde bir talepte bulunulmaması, ayrıca bu doğrultuda vaatte bulunan, yönlendirme yapmaya çalışan hiç kimseye itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın mağdur olmaması açısından önemlidir.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı