Borçlarını Yapılandıran Herkesi İlgilendiriyor! İlk Taksit Uyarısı Geldi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Borçlarını Yapılandıran Herkesi İlgilendiriyor! İlk Taksit Uyarısı Geldi!

GÜNDEM

23 Şubat 2021 Salı 22:40:20

Borçlarını Yapılandıran Herkesi İlgilendiriyor! İlk Taksit Uyarısı Geldi!

Borçlarını yapılandıranlara önemli uyarı geldi. Borçlarını yapılandıranlar için ilk taksit uyarısı yapıldı. Yapılan açıklamaya göre ilk taksitlerini ödemeyenler ve erken ödeme yapanlar açıklamalar yapıldı. İşte detayları…

Bir süre önce yapılan borç yapılandırmaları ile ilgili olarak açıklama geldi. Alınan karara göre borç yapılandırması ödemelerinin ilk taksitleri 1 Mart 2021 tarihine kadar yapılaması gerekmektedir. Bu kapsamda borçlandırmanın ilk taksidinin gecikmemesi önem taşımaktadır. Ödenmesi gereken bu tutarın bu tarihe kadar peşin ödenmesi durumunda Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90, idari para cezalarında %25 indirim yapılmaktadır. İşte detayları…

ÖDEMELER BAŞLIYOR! İLK TAKSİT’E DİKKAT!

Bir süre önce, kamuya yönelik vergi ve idari para cezası gibi borçlarını yeniden yapılandırma imkanı ile beraber çok fazla vatandaş yapılandırmadan yararlanmıştır. Devreye alınan bu uygulamadan yararlanabilmesi için ilk taksit tutarlarını 1 Mart 2021 tarihine kadar ödemesi gerekmektedir. Ödemeler sayılı günler kala ilk taksitle ilgili uyarılar gelmeye devam ediyor.

Başvuru süresi 1 Şubat tarihi itibari ile dolan bu uygulama için, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamındaki yapılandırma düzenlemesinden yararlanan vatandaş için ilk taksit ödemesine sayılı günler kalmıştır.

Bu kapsamda borç yapılandırma yapan kişiler için, borçların birinci taksit ödemesi ile peşin ödenmesi için aynı süre tanınmıştır. İki ödeme türü içinde 1 Mart Pazartesi günü (O gün dahil) dolacaktır.

İNDİRİMLİ ÖDEME YAPABİLİRSİNİZ!

Belirlenen kanun kapsamında yapılandırılması yapılan alacakların sözü edilen güne kadar peşin ödenmesi durumunda, mükelleflere taksitli ödemeye göre avantajlar sağlanacağı belirtilmiştir. Buna karara göre,  Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) üzerinden hesaplanan tutardan %90 indirim yapılacağı açıklanmıştır. Ayrıca idari para cezalarının aslından da %25 indirim yapılacağı belirtilmiştir. Ayrıca, peşin ödemelerde yapılandırılmış olan borçlara herhangi bir katsayı da uygulanmayacağı açıklanmıştır.

Yapılandırmış olan borçların taksitle ödenmek istenmesi durumunda, başvuru esnasında 6, 9, 12 veya 18 olarak belirlenmiş olan eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birinin seçilmiş olması gerekmektedir. Bu kapsamda alınan karara göre ilk taksit tutarı 1 Mart 2021 tarihine kadar, kalan taksitler de takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödeneceği açıklanmıştır.

Taksitle ödenecek şekilde yapılandırılmış borçlar için, belirlenen katsayılar oranında artırılarak tahsil edileceği belirtilmiştir. Belirlenen karara göre katsayılar, 6 taksit olarak yapılacak ödemelerin 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,045 TL olarak, 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,083 TL olarak, 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde ise 1,105 TL olarak, 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerin ise 1,150 olarak uygulanacağı belirtilmektedir.

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan borca ilişkin ilk taksitin süresinde ve tam ödenmiş olması şartıyla, kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanılabilecek. Bu kapsamda, bu tutarlara katsayı uygulanmayacaktır. Yİ-ÜFE tutarı üzerinden hesaplaması yapılan tutara %50 indirim yapılırken, idari para cezalarının aslına %12,5 indirim yapılmaktadır.

Belirlenen kanun kapsamında ödenmesi gereken yapılandırma taksitlerinin, ilk iki taksitin zamanında ödenmemesi durumunda veya eksik ödenmesi durumunda bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı elden alınmaktadır. Bu kapsamda süresinde ödenmesi yapılmayan veya eksik ödenen taksit tutarı, en geç son taksiti (peşin ödemede ilk taksiti) izleyen ay sonuna kadar ödenmesi gerekirken ve ödemelerinde gecikilen zaman içinde gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla ödenmezse eğer yapılandırma bozulmaktadır.

ÖDEMELER NEREDEN YAPILACAK?

Yapılandırılan borçların ödemelerini, borçlu kişinin tercihlerine göre, ödemelerini yapabileceklerdir. Ödeme yapabilmek için farklı seçenekler bulunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı (www.gib.gov.tr) internet sitesine giriş yaparak, anlaşmalı bankalar aracılığı ile banka ve kredi kartıyla ödeme imkanı sunulmaktadır. Ayrıca yapılandırılan borçlar, banka hesaplarında havale ile yabancı ülkede faaliyet göstermekte olan bankalara ait kartlarla da ödenebilecektir. Vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığı ile, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla veya PTT şubelerinde aracılığı ile ödemeler yapılabilecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı