Boğaziçi Üniversitesi Kendini Yasaların Üstünde Görüyor ! Bu Cesaretin Sebebi Ne?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Boğaziçi Üniversitesi Kendini Yasaların Üstünde Görüyor ! Bu Cesaretin Sebebi Ne?

GÜNDEM

19 Şubat 2021 Cuma 14:18:42

Son Güncelleme: 19/02/2021 14:21:08

Boğaziçi Üniversitesi Kendini Yasaların Üstünde Görüyor ! Bu Cesaretin Sebebi Ne?

Boğaziçi Üniversitesi, MEB bursuyla kendi adına yurt dışına yüksek lisans ve doktora için gönderilen 30 kadar öğrenciye, ne danışman atamıştır ne de dönüşlerinde görev vermiştir.

Günlerdir gündemin odağında olan Boğaziçi Üniversitesi olayları, Rektör atamasını bahane edilmesi üzerine günlerce provakasyon başlatıldı. Cumhurbaşkanı atadı diye rektöre isyan eden, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki klik, kendinden olmayan akademisyenlere de kapıyı kapalı tutmaya devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi, yasal zorunluluk olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzman yetiştirmek için dünyadaki en seçkin üniversitelere gönderdiği 30 kadar yüksek lisans ve doktora öğrencisine dönüşte “kadro” vermeyerek dikkatleri üzerine topladı.

Boğaziçi Üniversitesi, 2021 yılı için bütçeden 426 milyon lira alacak ve devlet üniversitesi olmasına rağmen YÖK’ü ve de Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) umursamıyor. Boğaziçi Üniversitesi, MEB bursuyla kendi adına yurt dışına yüksek lisans ve doktora için gönderilen 30 kadar öğrenciye, ne danışman atamıştır ne de dönüşlerinde görev vermiştir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YETKİSİ’NDE

Geçmişi 1929’a dayanan 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun’da 2014 ve 2016’da yapılan değişikliklerle beraber Milli Eğitim Bakanlığı’na, çeşitli kamu kurumları ve üniversiteler adına yurt dışına yüksek lisans ve doktora öğrencisi gönderme yetkisi verilmiştir. Bu durumla beraber, daha önce sınırlı ve belli kişilerin imtiyazında olan yurt dışında okuma hakkı tüm Anadolu’ya yayılmıştır. Bu kapsamda, Üniversiteler de ihtiyaçları doğrultusunda talep ederek, Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla yurt dışına öğrenci gönderme imkânına sahip olmuştur.

“SİZİ BİZ GÖNDERMEDİK. SİZİ KABUL ETMİYORUZ”

Bu kapsamda, Boğaziçi Üniversitesine hakim olan grup ise “kapalı sistemi” sürdürmek için şimdiye kadar hiç talepte bulunmamıştır. Fakat, üniversite talepte bulunmasa dahi yasa tarafından MEB’e üniversite adına belli sayıda öğrenciyi yurt dışına gönderme yetkisi verilmektedir. Boğaziçi Üniversitesi kendi adına yurt dışına gönderilen öğrencilere, yasal zorunluluk olmasına rağmen ne danışman atamıştır ne de dönüşte bu öğrencilere istihdam olanağı sağlamıştır. Üniversitenin öğrencilere cevabı, “Sizi biz göndermedik. Sizi kabul etmiyoruz” şeklinde olmuştur.

YÜKLÜ TAZMİNATLA KARŞI KARŞIYA KALMIŞLARDIR!

Bu durumda, 3 ay içerisinde göreve başlamaları gereken öğrenciler mecburi hizmetlerini yapamadılar. Bunun için de yüklü tazminat ödemekle karşı karşıya kalmışlardır. Milli Eğitim Bakanlığı da milyonlarca dolar ödeyerek öğrencileri yurt dışına göndermiştir. Yurt dışındaki eğitimlerini üstlendiği öğrencilerin, mağdur olmaması adına, memur olarak işe başlatmaktadır veya onlara başka bir üniversite bulmaktadır.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERE KAPIYI TAMAMEN KAPATMAYI TERCİH EDİYOR!

Yaşanılan bu durumun sebebi de, Boğaziçi Üniversitesi’ni yönetenler tarafından sunulan bahaneleri de gelen öğrencilerin yetersiz olduğunu belirtmeleridir. Oysaki bu öğrenciler, burs alabilmek için dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul almak zorundalar. Yani yurt dışına gönderilen bu öğrencilerin bilgisayar bilimleri, bölge ve ülke uzmanlıkları, ilaç geliştirme ve doku mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora yaptığı üniversitelerin çoğu, sıralamada Boğaziçi Üniversitesi’nin önünde yer almaktadırlar. O yüzden öğrencilerin yetersiz görülmesi tam bir bahane olmaktadır. Öğrencilerin eğitim aldıkları üniversiteler arasında Cambridge, California, Edinburgh, Münih Teknik ve Imperial College gibi seçkin üniversiteler yer almaktadır. Bu durumda üniversite aslında bursiyer öğrencilerin yurt dışı eğitimlerinden döndüklerinde henüz yetersiz olduğunu düşünüyorsa bile öğrencileri öncelikli olarak araştırma görevlisi olarak istihdam edebilmelidir. Üniversite kendi atama kriterlerinde diretince, öğretim üyeliğine atayabilir. Fakat Boğaziçi üniversitesi öğrencilere kapıyı tamamen kapatmayı tercih etmektedir.

TÜRKİYE’DE UZMAN İSTEMİYORLAR!

Akademisyenler tarafından alınan görüşlere göre, Boğaziçi Üniversitesi’ni yönetenlerin, Afrika, Asya uzmanı olan, yerel dilleri konuşabilen uzmanlar istemediklerini, bu durumda Türkiye’nin bu konuda İngiltere ya da ABD’ye bağımlı olmasını tercih ettikleri görüşünü belirtmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Güney Afrika, Güney Kore ya da Çin’e gönderdiği öğrenciler de bu sebepten dolayı boşta kalmaktadırlar. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki hizbin, “devlet üniversiteyi ele geçirmeye çalışıyor” argümanına da tepkiler bulunmaktadır. Bir devlet üniversitesi olan Boğaziçi, bu yıl devlet bütçesinden 426 milyon lira ödenek alacağı belirtilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı