Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

BİM Çalışanı: Hırsızlık Arttı, Vatandaş O Kadar Kötü Durumda

GÜNDEM

23 Ağustos 2020 Pazar 14:56:21

BİM Çalışanı: Hırsızlık Arttı, Vatandaş O Kadar Kötü Durumda

Ekonomik alışveriş imkanı sunan BİM marketlerinde çalışan bir işçi, vatandaşın halini ve ülkenin ekonomik durumunu gözler önüne serdi. Bim çalışanı “Markette hırsızlık arttı. Çocuk bezi, mama ve peynir en çok çalınan ürünler. ” dedi. 

Ekonomik alışveriş imkanı sunan BİM marketlerinde çalışan bir işçi, vatandaşın halini ve ülkenin ekonomik durumunu gözler önüne serdi. Bim çalışanı “Markette hırsızlık arttı. Çocuk bezi, mama ve peynir en çok çalınan ürünler. ” dedi.

Vatandaş yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak cebinde kalanla en uygun alışverişi yapmak için Bim, A101, Şok gibi marketlere gitmeye başladı. Öyle ki her sokak başına bu marketlerden açıldı. Ancak yaşananlar daha da vahim.

Bir BİM çalışanı gazetelere BİM marketlerinde yaşanan olayları anlattı. İsmi açıklanmayan Bim çalışanı “Marketlerde hırsızlık olayları olur. Şimdi çok artmaya başladı. Hırsızlık yapmak bana göre doğal değil ama bazılarının gerçekten ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Adam sakız, gofret çalmıyor ki, tereyağı, peynir çalıyor” ifadelerini kullandı.

Bim çalışanı yaşananları ve BİM’in çalışanına nasıl değer vermediğini şu cümlelerle anlattı;

“Kıt kanaat geçinenlerin uğradığı bir markettir. BİM’in kendi müşterilerinden zengin insan yoktur. BİM artık mahalle marketi olmuş diyebiliriz. Pandemi döneminde et ürünlerine kimse yüklenmedi.

Çünkü bonfilenin kilosu 16 liradan 21.90’a kadar çıktı. Pirzola fiyatı hemen hemen iki kat arttı, mangallık tavuk eti 19 liradan 26 liraya çıktı. İşsizlik ve alım gücünün düşmesi ile vatandaş et ürünlerini almamaya başladı. Örneğin 2017 yılında üretilmiş salça o dönem 2.95 iken, şimdi tarihi geçmediği için 6.95 liraya satabiliyor. Müşterilerin bazıları şikayetçi oluyor ama durum değişmiyor.

BİM palet üzerinde ürün satar. Reyona çok koymaz. Bu sanki ürüne değer vermiyormuş gibi durur. Ama aslında fiyat kıyaslaması yapınca bazı ürünler başka markette daha ucuzdur. Pandemi öncesi 90 kuruş olan makarna 1.35 TL, şimdi ise 1.95 TL olmuş durumda.

BİM’in kendi personeline verdiği değer tahta çay kaşığı kadardır. İşin bitti mi çöpe atılırsın. Biz çalışanların bu kadar değeri vardır. Genel merkeze yakaladığımız bir hırsız çalışanlar asık suratlı diye bizi şikayet etmiş. Genel merkeze onun çikolata hırsızı (keyfi hırsız) olduğunu söylediğimiz halde biz yine suçlu olduk.

Ona bile güler yüzlü davranmalıymışız. Bölge sorumlusu o adamı arıyor ve ondan özür diliyor. Artık çalışanlar size güler yüzlü davranacak diye söylüyor. Dertleri varsa yoksa kâr, varsa yoksa kazançları. Müdürler, bölge sorumluları çalışanları ezer. Yönetici değilsen her türlü haksızsın.

BİM’in 10 kuralından biri “Müşteri menfaati kısa vadeli yüksek kârarlardan daha önemlidir” diyor. Bunun anlamı müşteri ne yaparsa yapsın sorumlu sensin. Diyelim bir müşteri ile tartıştın, sonunda bıçaklandın sana söyleyecekleri şey “Sen bulaşmayacaktın” olur. Bize saldıranlar, yüzümüze tükürenler oluyor, ağza alınmayacak küfürlere maruz kalıyoruz.

BİM’in bankalarla anlaşması vardır. Maaşlar o banka üzerinden yatar. Bizim duyduğumuz kadarıyla bankadan komisyon alır. BİM çalışanlarına banka promosyonları verilmiyor. O promosyonlarla sevkiyat için tır satın alınıyor.

Mağazada mal dizeriz, reyona bakarız, kasaya bakarız bütün işleri yaparız. Ben 4 yıldır çalışıyorum. 2 bin 800 TL maaş alıyorum. Yemek parası, sosyal haklar, çocuk parası yok. Yol parası yok. Öğlen yemeğimiz abur cuburdur. Bir çubuk krakerdir. Yeni giren işçi de aynı maaşı alıyor.

Haksızlık bu. Sadece mağaza sorumlusu ve yardımcısı farklı maaş alır. Yöneticiler daha az kasaya bakar, benim performansım yüksek olmasına rağmen şube yöneticileri kasa performansını daha çok alıyor. Bu nasıl bir haksızlıktır. Saçma bence. BİM’de çalışmak zor ve streslidir. Eve gidiyorsun, yatakta “Acaba kasada açık çıkacak mı?”, “Acaba kimse benimle kavga edecek mi?” diye düşünüyorum

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı