Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefour Marketlerde Dikkat Ediniz! Size Bulaşmadan

GÜNDEM

29 Mart 2020 Pazar 12:48:29

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefour Marketlerde Dikkat Ediniz! Size Bulaşmadan

Coronaviris nedeniyle en çok tercih edilen yerler olan Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa en çok tercih edilen marketler. Peki Bim, A101, Şok, Migros ve CarrefourSa marketlerinde nelere dikkat edilmesi gerekenler.

Coronaviris nedeniyle en çok tercih edilen yerler olan Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa en çok tercih edilen marketler. Peki Bim, A101, Şok, Migros ve CarrefourSa marketlerinde nelere dikkat edilmesi gerekenler.

Koronavirüsten Korunmak İçin Market Alışverişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu ihtiyaçlarımız dışında keyfi olarak evden çıkmamamız gerekiyor. Market alışverişi gibi ilk akla gelen zorunlu hallerde ise dışarda geçirdiğimiz zamanlarda hijyyen ve sosyal mesafe kurallarını azami oranda önemsemeliyiz.Peki koronavirüsten korunmak için Bim, A101, Şok, Migros ve CarrefourSa alışverişinde nelere dikkat edilmelidir?

Market alışverişinizi mümkün olduğunca ambalajları poşetleyen, güvenilir bir firmadan yapmaya özen gösterin. Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında market alışverişlerinde hijyen kurallarına uyan firmalarla ilgili bilgi alın ve size en yakın firmayı seçin.

Markete tenha olacağı saatlerde gidin. Çünkü marketlerin dar atmosferinde bir covid-19 taşıyıcısı ile karşılaşmanız her zaman olası. Tenha ortamlarda en az 1 metre sosyal mesafe kuralına dikkat edebilirsiniz.

Markette insanlarla güvenli mesafeyi iyi ayarlayın. Kısa bir mesafe içinde kimseyle bir süre yanyana, karşı karşıya bulunmayın. Tanıdıklarınızla selamlaşın ancak uzun süreli ayaküstü sohbete izin vermeyin. Sağlıklı günlerde tanıdıklarınızla sohbet edece daha çok zamanınız olacak…

Markette ürünleri gözlerinizle seçin ve bir ürüne bakarken çok sayıda ürünü elleyerek seçim yapmaya çalışmayın. Mümkün olduğunca az sayıda ürüne el değdirin.

Alışverişiniz süresinde elinizi yüzünüze sağlarınıza, boyun bölgenize kesinlikle değdirmeyin. Elinizle yüz bölgenize dokunmayın. Market Alışverişiniz Sonrasında Evde Dikkat Etmeniz Gerekeneler

Market alışverişinden sonra evinize döndüğünüzde nelere dikkat etmelisiniz?

Ayakkabılarınızı dışarda bırakın. Koronavirüs asfaltta bir süre kalmaktadır.

Üst kıyafetiniz ile market poşetlerini ve çanta gibi aksesarınızı balkonda açık havaya bırakın. Covid-19 hastalık virüsü kıyafetlerdeü aksesuarlarda belli bir süre kalmaktadır. Açık havada 3-4 saat bekletildiğinde koronavirüs hastalığı virüsünün yok olduğu söylenmektedir.

Market alışveriş çantalarınıza zorunlu olmadıkça en az 4 saat dokunmayın.

Üzerinizdeki kıyafetleri makineye atarak kıyafetlerinizi hemen değiştirin.

Koronavirüs salgını içinde saçlarınız açıkta market alışverişi yapmayın, eğer saçlarınızı açıkta bıraktıysanız alışverişten dönünce duş alın.

Marketten aldığınız ürünlerden ambalajı uygun olanları sabunlu su ile yıkayarak fara ya da doılaba kaldırın.

Çikolata, gofret, kahve, makarna, bakliyat gibi ambalajlı ürünleri kolonya gibi dezenfekten bir ürünle silin.

Ambalajlı ürünleriniz için mümkünse balkonda açık havada bir raf ayarlayın ve sadece gereksinim duyduğunuzda içeriye elarak kullanın. Kullanmadığınız sürece marketten getirdiğiniz ambalajlı ürünler dışarıda bekleyebilir.

 1. Koronavirüs(COVID-19) nedir?

CEVAP: Basitçe anlatacak olursak solunum yolu enfeksiyonuna benzetebiliriz

 1. Koronavirüsün(COVID-19) belirtileri nelerdir?

CEVAP: En sık gözlemlenen belirtileri arasında boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, nefes almakta zorluk(ağır vakalarda ) gözlemlenmiştir.

 1. Koronavirüs(COVID-19) neden bu kadar hızlı bulaşıyor?

CEVAP: Koronavirüsün(COVID-19) 2 ile 14 gün arası kuluçka süresi vardır. Hasta birey kuluçka süresinde hiçbir belirti görmeyebilir. Ama hasta birey kuluçka süreci yaşıyorken, taşıyı görevi görüp Koronavirüsü(COVID-19) sağlıklı bireylere bulaştırabiliyor. Buna bir de solunum yoluyla bulaşması eklenince haliyle bulaşma süreci çok hızlanıyor.

 1. Koronavirüsten(COVID-19) nasıl korunurum ?

CEVAP: Koronavirüs(COVID-19) sabuna karşı, alkole karşı çok dayanıksız bir virüstür. Koronavirüsün (COVID-19) etrafında yağ çemberi vardır. Bu yüzden sabunlu suya ve alkole karşı dayanıksızdır.Ellerinizi sık sık en az 20 saniye olacak şekilde sabunla yıkayın,ev ve kişisel hijyeninize dikkat edin,evinizi sık sık havalandırın, bağışıklığınızı güçlendirin,düzenli uyuyun.

 1. Koronavirüs(COVID-19) öldürür mü?

CEVAP: Koronavirüs(COVID-19) ağır vakalarda özellikle yandaş hastalığı olanlarda ölüm gözlemlenmiştir.

 1. Bağışıklığımı nasıl güçlendiririm?

CEVAP: Koronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık sisteminin önemini sanırım hepimiz biliyoruz. İşte güçlü bir bağışıklık için yapman gerekenler: Selenyum çok büyük önem arz ediyor.Selenyum içeren besinlere yer ver. C vitamini tüketimine önem ver, çinko içerikli besinleri unutma, kalsiyum ve protein tüketimini arttır. B12, omega 3, D vitamini tüketimi çok önemli. Bunların dışında Kişisel hijyen, bol su tüketimi de çok önemli.

 1. Koronavirüste(COVID-19) risk oranı nedir?

CEVAP: Dünya Sağlık Örgütüne göre 60-69 yaş aralığı için %3.6 ,50-59 yaş aralığı için %1.3, 20-29 yaş grubu için ise %0.4 oranında.

 1. Koronavirüsün(COVID-19) aşısı bulundu mu?

CEVAP: Koronavirüsün(COVID-19) şuan da maalesef bir aşısı bulunmamaktadır.

 1. Koronavirüs(COVID-19) tedavisi nedir?

CEVAP: Koronavirüsün(COVID-19) şuan da bir tedavisi ve aşısı bulunmamaktadır. Genelde septomatik tedavi uygulanmakla birlikte, bazı ülkeler Çin’de bazı hastalara uygulanan ve olumlu sonuç alınan ilacı kullanabiliyor. Yada bazı ilaçların karışımını kullansada bu kesin bir tedavi değildir.

 1. Koronavirüsün(COVID-19) aşısı ne zaman çıkar?

CEVAP: Bir aşının üretimi kolay değildir. Ortalama 12-18 ay arasında üretilebilir. Bu durum koronavirüsü(COVID-19) için de geçerlidir.

 1. Koronavirüs(COVID-19) testi nasıl yapılır?

CEVAP: Koronavirüs(COVİD-19) testi, burundan veya genizden örnek alınarak yapılıyor. Tabii ki bu testi koruyucu giysi giyen sağlık görevlileri tarafından yapılıyor.

 1. Koronavirüs(COVID-19) testi ne zaman sonuçlanır?

CEVAP: Doktor kararından sonra yapılan test Çin’den gelen hzlı tanı kiti sayesinde 15 dakikada sonuçlanmaktadır. Bundan önce yapılan testler ise korunaklı bir şekilde, laboratuvara gönderilir. Şuan ki koşullara göre en erken 36 saatte sonuçlanır

 1. Coronavirüs(COVID-19) testi nerelerde yapılır?

CEVAP: Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tam teşekküllü pandemi hastanelerinde yapılmaktadır.

 1. İzolasyonun önemi nedir?

CEVAP: Sağlıklıysanız hasta bireylerden size bulaşma riskine karşı, hastaysanız da sağlıklı bireylere bulaşmasına karşı izolasyon büyük önem arz etmektedir.

 1. Tuzlu su ile gargara yapmak bizi virüsten korur mu ?

CEVAP: Tuzlu su ile gargara yapmanın bizi koronavirüsten (COVID-19) koruyacağına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

 1. Yaz aylarında koronavirüs azalır veya biter mi ?

CEVAP: Yaz aylarında virüsün biteceğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

 1. Grip aşısı koronavirüsten (COVID-19) korur mu ?

CEVAP: Grip aşısı gripten korur, koronavirüsten (COVID-19) korumaz.

 1. Eldiven koronavirüsten (COVID-19) korur mu ?

 

CEVAP: eldiven yanlış kullanılırsa koronavirüsten (COVID-19) korumaz.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı