Bilim Kurulu Üyesinden Mutasyonlu Virüs Açıklaması! Bulaştırıcılığının Fazla Öldürücü Hızı ise...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bilim Kurulu Üyesinden Mutasyonlu Virüs Açıklaması! Bulaştırıcılığının Fazla Öldürücü Hızı ise…

GÜNDEM

6 Ocak 2021 Çarşamba 13:53:42

Bilim Kurulu Üyesinden Mutasyonlu Virüs Açıklaması! Bulaştırıcılığının Fazla Öldürücü Hızı ise…

Mutasyonlu korona virüsün bulaşıcılığı nasıl? Mutasyonlu korona virüsün semptomları nelerdir? Belirtileri nelerdir? Öldürücülüğü hızlı mı? Mutasyonlu virüs hakkında merak edilenler…

İngiltere de ortaya çıkan mutasyonlu virüs ile beraber tedirginlik başladı. Vatandaş bu konuda araştırmalar yaparak bulaştırıcılığı ve durumu hakkında bilgiler edinmeye çalışıyor. Bununla beraber yurt dışından kara ve hava yolu ile Türkiye’ye gelen vatandaşlara gelen PCR testi zorunluluğunun ardından mutasyonlu virüse rastlandı.

Mutasyonlu virüs ile ilgili tüm detaylar merak edilirken bir açıklama, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu korona virüsün bulaştırıcılığının fazla, öldürücü hızının ise daha az olduğu açıklaması yapıldı. Prof. Dr. İlhan, “Korona virüs başladığında İngiltere’de korona virüs görünen kişilerde öldürücülük oranı ortalama yüzde 2,3 civarındayken salgının çok yoğun olduğu zamanda yüzde 3’e kadar çıktı; ama şimdi yüzde 1,3 civarında” ifadelerini kullandı.

“BULAŞTIRICILIĞI ÇOK FAZLA, ÖLDÜRÜCÜ HIZI DAHA AZ”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu korona virüsün bulaşıcılığının hızlı ve fazla olduğu açıklamasını yaparak, “İngiltere’deki virüsün bulaştırıcılığının çok fazla olduğu; ama öldürücü hızının daha az olduğu yönünde hesaplamalar söz konusu. Korona virüs başladığında İngiltere’de korona virüs görünen kişilerde öldürücülük ortalama yüzde 2,3 civarındayken salgının çok yoğun olduğu zamanda yüzde 3’e kadar çıktı; ama şimdi 1,3 civarında. Bu bize şunu gösteriyor; korona virüsün önceki tiplerinde olduğu gibi acaba mutasyon ile kaybolma yönünde bir eğilim mi sağlayacak, bunu bize düşündürüyor açıkçası. Ama bunun için şu an bir kanıt söz konusu değil. Ama rakamlar gösteriyor ki yeni virüsün bulaştığı kişilerde İngiltere özelinde öldürücülük daha az” açıklamalarında bulundu.

“BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI FAZLADIR, ÖKSÜRÜK VE SOLUNUM SEMPTOMLARI DAHA FAZLA”

İlhan, mutasyonlu virüs ile ilgili tüm merak edilenleri açıklayarak, öldürücülüğünün az olmasının iki nedeni olabileceğine değinerek şu şekilde ifade etti; “Bulaştığı kişi sayısı fazladır, daha hafif hastalık yapıyor olabilir ya da bulaştıklarında bir bölümünde yine hastalık olabileceği gibi bir bölümü daha hafif geçiriyordur, o yüzden de öldürücülük hızı düşmüş olabilir. Bunu takip edip görmek gerekiyor. Kısıtlamalara uymak gerekiyor, vatandaşlarımız şunu düşünmeli; eğer yüzde 70 bulaştırıcılık fazlaysa en az benim iki kat önlem almam gerekiyor. İngiltere’den gelen 15 hastanın tedavisinin devam ettiğini biliyoruz, yakınları da karantinada. İngiltere’deki meslektaşlarımız, öksürük ve solunum semptomlarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Burada da muhtemelen öyledir” açıklamalarında bulundu.

“AŞILAR DENETİMDEN GEÇİRİLİYOR”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Çin’den getirilen aşıların analizinin devam ettiğine vurgu yaparak devam etti, “Aşılar denetimden geçiriliyor. Aşının saklanma koşulları, güvenirliği ve etkinliği konusunda değerlendirme yapılıyor. Sağlık Bakanlığı laboratuvardan görüntü paylaştı. Burada değerlendirme yapılıyor, değerlendirmenin sonucunda, aşının raf ömründe yeterlilik, güvenirlik koşulları sağlanıyorsa Türkiye’de uygulamaya geçecek aşı. Bu tüm aşılar için böyle. Önce sağlık çalışanlarından başlayacak aşılama. Ocak ayının 15’ini bulmadan laboratuvardaki çalışmaların tamamlanacağı kanısındayım” ifadelerini kullandı.

“HOCAM BİR AŞI OLSAM YETER Mİ”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşı ile ilgili olarak vatandaşlardan ilginç sorular geldiğini ifade ederek, “Bazen ‘hocam bir aşı olsam yeter mi’, ‘iki aşıyı da ikişer doz olsam yeter mi’ ya da ‘iki dozu farklı aşılardan olayım mı’ diye soruluyor. Vatandaşların aynı aşıdan iki doz olması şeklinde bir planlama var Türkiye’de. Sıra kendilerine geldiğinde hangi aşı varsa elde o aşıyı olması, hatta o aşıyı oldukları yerde ikinci dozu olmaları daha kolaylık sağlayacaktır. Aşılarla ilgili bir barkotlama sistemi de var. Kimin hangi aşıyı olduğu takip edilerek herhangi bir olumsuzluk söz konusu olursa aşının hangi paketten çıktığı saptanarak takibi yapılacak” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı