Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Mutasyonlu Virüs Sayısı Artıyor! Yeni Kısıtlamalar Gelecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Mutasyonlu Virüs Sayısı Artıyor! Yeni Kısıtlamalar Gelecek mi?

GÜNDEM

6 Şubat 2021 Cumartesi 12:48:30

Son Güncelleme: 06/02/2021 12:49:34

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Mutasyonlu Virüs Sayısı Artıyor! Yeni Kısıtlamalar Gelecek mi?

Hafta sonu kapalı ortamda birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, turistik yerlerde birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, ev kiralama, hafta sonu bir arada olma, tatil yapma gibi anlayışlardan kesinlikle kaçınılması gerekiyor” aşı yapıldıktan sonrada rehavete kapılmamak gerekiyor!

Korona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken son günlerde tekrardan artışa geçen vaka sayıları endişe yaratmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye’de de görülen ve ölüm riskinin daha fazla olduğu mutasyonlu virüs endişeleri daha da arttırmaya başladı. İlk olarak İngiltere varyantının Türkiye’de görülmesi üzerine konu ile ilgili akılları kurcalayan bir çok soru cevap ararken, bilim kurulu üyelerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Artan mutasyon sayıları üzerine tedbirlere daha fazla uyulması gerektiğini belirten bilim insanları açıklamalara devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tarafından da konu ile ilgili olarak detaylı açıklamalar geldi. Türkiye’de görülen mutasyonlu korona virüs vakaları gittikçe de artmaya başlaması üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyonlu virüsün görüldüğü şehirlerde yeni kısıtlamaları düşünmek gerektiğine vurgu yaparak, “Şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye’nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“MUTANT VİRÜSÜN EN BÜYÜK SORUNU DAHA BULAŞICI OLMASI”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İlk olarak İngiltere, ardından Güney Afrika ve Brezilya’daki korona virüs mutasyonlarının Türkiye’de görülmesine üzerine DHA’ya değerlendirmelerde bulunmuştur. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sağlık Bakanı Koca’nın mutasyonlu virüsün 20’den fazla ilde görüldüğü açıklamasına da değinerek

“Bakanımız, Afrika’dan ve Brezilya’dan da gelen mutant virüslerin ülkemizde göründüğünü söyledi. Demek ki mutant virüs ülkemizde de farklı yerlerde görünüyor, yayılma riski artıyor gibi düşünmek gerekiyor. Mutant virüsün en büyük sorunu daha bulaşıcı olması. Daha bulaşıcı olması önlemlere en az bir kat daha fazla dikkat etmeyi gerektiriyor açıkçası” açıklamasında bulundu.

FARKLI KISITLAMALAR OLABİLİR Mİ?

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’de mutasyonlu virüsün görülmesi üzerine ve zamanla da artış göstermesi yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceği merak edilirken konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu, “‘Farklı kısıtlamalar olabilir mi’ bunu düşünmek gerekiyor. Mutasyonun yoğun olduğu yerler varsa bu illerle ilgili kısıtlamalar yapılabilir elbet; ama şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye’nin her yerinde var.

Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz, bazı esnaf grubumuz zorlanıyor, insanlarımız evde kalmaktan sıkıldı; ama şimdi kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil, hepimizin de şahit olduğu üzere. Kurallara uymazsak mutant virüsün her ilde yayılımı söz konusu olur” açıklamasında bulundu.

EV KİRALAMA, BİR ARADA OLMA, TATİL YAPMA ANLAYIŞINDAN KAÇINILMALI!

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İngiltere’de görülen mutasyonlu virüsün bulaşıcılığının fazla olduğu gibi Güney Afrika ve Brezilya’dakinin de bulaştırıcılığının yüksek olduğunu belirtti. Bu kapsamda da Mutasyonlu korona virüse karşı vatandaşlara uyarılarda bulunmaya devam eden Prof. Dr. İlhan, “20 civarı ilimizde mutasyonlu virüs görüldü, artık bu noktadan sonra vatandaşlarımızın kapalı ortamda bir araya gelmekten çekinmesi gerekiyor. Hafta sonu kapalı ortamda birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, turistik yerlerde birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, ev kiralama, hafta sonu bir arada olma, tatil yapma gibi anlayışlardan kesinlikle kaçınılması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“AŞI YAPILDIKTAN SONRA REHAVETE KAPILMAMAK GEREKİYOR”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sağlık çalışanlarının aşılanmasının başladığını, ikinci doz korona virüs aşılarının da gelecek hafta perşembe günü başlayacağına vurgu yaparak “Sağlık çalışanlarının da yine 5-6 gün içerisinde aşılanacaklarını bekliyorum ben. Geçen sefer de öyle olmuştu. Önümüzdeki hafta başlarsa bir sonraki haftaya kadar onların aşılanması tamamlanır. Ama biliyoruz ki en yoğun antikor düzeyine ilk aşıdan 7 ila 8 haftadan sonra ulaşılıyor. Elbette sağlıkçılarımız bilinçli; ama topluma yönelik bir mesaj vermek gerekirse; birinci aşıyı olduktan 4 hafta sonra ikinci aşının ardından 3 ila 4 hafta sonra en yoğun antikor düzeyinin oluştuğunu, aşı olduktan sonra rehavete kapılmaması gerektiğini söylemek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı