Bilim Kurulu Toplantısı'nın Ardından Bakan Koca'dan Önemli Açıklamalar! Alınan Kararlar Neler?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bilim Kurulu Toplantısı’nın Ardından Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar! Alınan Kararlar Neler?

GÜNDEM

11 Şubat 2021 Perşembe 14:03:29

Bilim Kurulu Toplantısı’nın Ardından Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar! Alınan Kararlar Neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından herkesin merak ettiği önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yüz yüze eğitim, aşı, vakalar, mutasyonlu virüs, kısıtlamalar ve kafe ve restoranlar hakkında da açıklamalarda bulundu…

Gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından gözler Bakan Koca’dan gelecek açıklamalara çevrildi. Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından hangi açıklamalarda bulunacağı merak konusuydu.  Kritik toplantının ardından alınacak kararlar yapılacak açıklamalar vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında. Toplantı sonrasında, Bakan Koca, aşı takvimi, yüz yüze eğitim, kısıtlamalar, kafe ve restoranlar gibi bir çok merak edilen konuya değindi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde Bilim Kurulu bir kez daha koronavirüs vakaları ve tedbirleri için bir araya geldi. Gündemde yerini koruyan koronavirüse dair önemli değerlendirmeler yapıldı. Toplantıda merak edilen konulardan kısıtlamalarda gevşeme olup olmayacağı ve vaka sayıları, mutasyonlu virüs ve yüz yüze eğitim ile ilgili bir çok değerlendirme yapıldı.

İLK GÜNDEM AŞI!

Sağlık Bakanı Koca , toplantının ilk gündemi olan aşılara değinerek açıkladı; “Yarından itibaren ilk aşılanan grubumuzun ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Hedef, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır. Yarından itibaren 70 yaş üzeri Cuma gününden itibaren 60 yaş üzeri vatandaşlar aşı olmak üzere sisteme tanımlanacak.” ifadelerini kullandı.

ARTAN VAKA SAYILARINA MUTASYONLU VİRÜSÜN ETKİSİ!

Sağlık Bakanı Koca, artışa geçen vaka sayılarında, mutasyonlu virüsün etkisi olup olmadığına değinerek, “Tüm dünyada aşıların devreye girişi Covid -19 mücadelesinde yeni bir umut doğmasına yol açtı. Dünyanın 3 ülkesinde görülen önemli mutasyonları ve etkilerini yakından takip ediyoruz. Kaynağı belli olmayan çok sayıda mutasyon dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülmektedir.” açıklamasında bulundu.

TEDBİRLER AYNI KORUNMA YÖNTEMLERİ DE AYNI!

Bakan Koca, “3758 örnekten 416’sının tüm genom sekansı incelendi. 263 İngiltere, 23 Güney Afrika varyantı, 106 kökeni belli olmayan varyant tespit edildi. Bilim kurulumuzun tavsiyesi kısıtlamaların hafifletilmesinde acele etmeden vaka seyrinin takip edilmesi yönünde. Tedbirler aynı korunma yolları da aynı.” açıklamasında bulundu.

BAKAN KOCA AÇIKLADI: RESTORAN VE KAFELER AÇILIYOR MU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, herkesin merakla beklediği bir süredir kapalı olan restoran ve kafelerde bir gevşeme olup olmayacağı sorusuna da şu açıklamalarda bulundu; “Salgının seyri bunu belirleyecek. Mart ayından itibaren, iller bazında vaka sayısına göre bir takım kısıtlamaları kaldırmak gevşetmek ya da artırmak gerekebilir. Bunu Bilim Kurulu çalışıyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklamış oluruz. Bölgesel bazda iller bazında bazı kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir. Öneri olarak bunu sunacağımızı söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

ÜNİVERSİTELER YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK MI?

Bakan Koca, Üniversite öğrencileri tarafından da merakla beklenen, yüz yüze eğitim konusuna da değinerek şu ifadeleri kullandı “Bu konuyla ilgili Bilim Kurulumuz görüşüyor. Bu hafta bu konuyla ilgili bir cevap vermiş olacağız. Salgının geldiği seyir vakalarının artış içinde olduğu şeklinde. Özellikle yüz yüze eğitimin, uygulamalı eğitimler dışında, bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini söyleyebilirim. Yüz yüze eğitime geçecek okullar için MEB’den listeleri aldık, ay sonuna doğru eğitime başlayacak öğretmenlerimizi aşılama takvimine alacağız.” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı çalışmalarına ilişkin de açıklamalar da bulunarak, “Erciyes Üniversitesinde Faz 2 çalışması başlamış oldu. 1 hafta-10 gün içinde en az 3 aşının Faz-1 çalışmasına başlanacak. Her geçen gün bu sayılar giderek artmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de mutasyonlu virüs vakalarının artması üzerine, tedirginliğe yol açan mutasyon hakkında da önemli açıklamalarda bulunan “Bakan Koca, mutasyonlu virüs görülen illere değindi. Mutasyonun tipine bağlı. Mutasyon gerçekten o bölgede sorun haline geldiyse o bölge için mutasyona özel birtakım yaklaşımlar geliştirilebilir mi Bilim Kurulu o dönemde tartışır. Her geçen gün il sayısı ve mutasyon sayısının arttığını biliyoruz. Zannediyorum 33 ile kadar çıktı” açıklamasında bulundu.

17 AŞI ADAYI!

Sağlık Bakanı Koca, “Şu an 17 aşı adayımız var. Bugün en önde giden yerli aşı adayımız için faz 2 insan deneyi gönüllüleri aşılanmaya başlandı.” açıklamasında bulundu.

“SALGINDA YENİ BİR DÖNEM”

Sağlık Bakanı Fahrettin koca ‘salgında yeni dönem’ diyerek, açıklamalarına devam etti; “Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir. Esnafımızın, öğretmenimizin, sağlık çalışanımızın önünü görebileceği, karamsarlıktan uzak bir geleceğe adım adım ilerliyoruz. Tedbirlere bazılarımız uyarak başarımızı sürdürmemiz mümkün değil. Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımızın uyumudur.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı