Başvuran tüm vatandaşlara 2 yıl boyunca 960 TL maddi destek dağıtılacak! Hemen başvuru yapın!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Başvuran tüm vatandaşlara 2 yıl boyunca 960 TL maddi destek dağıtılacak! Hemen başvuru yapın!

GÜNDEM

18 Ağustos 2020 Salı 21:26:34

Son Güncelleme: 18/08/2020 21:27:20

Başvuran tüm vatandaşlara 2 yıl boyunca 960 TL maddi destek dağıtılacak! Hemen başvuru yapın!

Korona virüs sonrasında ülkemizde milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. İşsiz kalan vatandaşlarımıza yardım amacıyla temel ihtiyaç destek kredileri verildi, 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemeleri yapıldı. Bu yardımların tamamı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve devletin kamu bankalarından yapıldı.

Korona virüs sonrasında ülkemizde milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. İşsiz kalan vatandaşlarımıza yardım amacıyla temel ihtiyaç destek kredileri verildi, 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemeleri yapıldı. Bu yardımların tamamı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve devletin kamu bankalarından yapıldı. Ancak kira yardımı ise 48 ay boyunca 960 TL tutarında sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından veriliyor. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verilen yardımlar kimi zaman ayni kimi zaman da nakdi olarak sağlanmaktadır. Bu yardımların yanı sıra verilen yardım konularından bir tanesi de kira yardımlarıdır. İşte tüm detaylar…

Barınma temel ihtiyacımızdır. Ancak maddi durumu sebebi ile bazı aileler sağlıksız evlerde yaşamakta ya da maddi durumları yetersiz olduğundan dolayı kira paralarını ödeyecek güçleri bulunmamaktadır. Bu problemlerin ortadan kaldırılması amacı ile devlet tarafından evsiz ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile barınma yardımları, kira paralarını ödeyemeyen ailelere ise belirlenen tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NE KADAR?

Türkiye’de kentsel dönüşüm sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Özellikle 20 yıl içerisinde yaklaşık 6,7 milyon konutun dönüşüm sağlaması en büyük hedefler arasında bulunmaktadır. Bu yapılan planlamalar yönünde kentsel dönüşüm hızlı bir şekilde yol almaya başlayacaktır. Aynı zamanda yaşadığımız bu süreç içerisinde yapılan kira yardımları için yüzde 20 oranında zam gündemimizde ki yerini aldı.

Kiralarını ödeyemeyen ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için günümüzde devlet tarafından pek çok yardım sağlanmaktadır. Devlet tarafından yapılan kira yardımları için artış söz konusu olmasıyla birlikte birçok vatandaşımız için sevindirici haber geldi.

KİRA YARDIMI ÜCRETİ NE KADAR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından illere göre en düşük 595 TL kira yardımı yapılmasıyla birlikte en yüksek kira yardımı ise 960 TL olarak belirlenmişti. Ancak yapılan zam sonrasında ise kira yardım tutarı en düşük 715 ve en yüksek kira yardım tutarı ise 1150 TL olarak açıklanmasıyla birlikte kirasını ödeyemeyen vatandaşlar için sevindirici haber verilmiştir.

KİRACILAR İÇİN TAŞINMA YARDIMI YAPILIYOR!

Kiracılar için maliklere yapıldığı gibi 18 ay kira desteği sağlanmamaktadır. Ancak kentsel dönüşüm sebebiyle kiracı olduğu ev ya da iş yerinden ayrılmak zorunda kalmasından dolayı bir kereye mahsus olmak şartıyla taşınma yardımı yapılmaktadır. Böylelikle konut kiracılarına ve iş yeri kiracıları için farklı tutarlar ödenmektedir. Bu rakamlar her geçen yıl değişkenlik göstermektedir. Taşınma yardımı kiracılar için illere göre değişiklik göstermesinin yanı sıra 1430 TL ila 2 bin 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda sınırlı ayni hak sahipleri için de defaten yapılması durumunda yardımın miktarı yaklaşık 3 bin 575 TL ila 5 bin 750 TL aralığına kadar yükselmesi görülmektedir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı başvurusu yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekiyor. Eğer e-Devlet şifrenizi biliyorsanız hemen e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” aramasını yaparak başvuru işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı