Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmen Atamaları'na İlişkin Önemli Açıklama!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bakan Ziya Selçuk’tan Öğretmen Atamaları’na İlişkin Önemli Açıklama!

GÜNDEM

31 Aralık 2020 Perşembe 14:19:40

Bakan Ziya Selçuk’tan Öğretmen Atamaları’na İlişkin Önemli Açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan öğretmen atamalarına dair önemli açıklamalar! Yeni yılda öğretmen atamaları ne olacak? Sözleşmeli öğretmenler hakkın da neler açıkladı? İşte Bakan Ziya Selçuk’tan önemli açıklamaların detayları…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk milyonlarca öğretmen adayını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre yeni öğretmen atamasına ilişkin açıklamalarda bulundu, “Milli Eğitim Bakanlığı, en yüksek kadroyu alıyor her zaman. Yine en yüksek kadroyu alma konusunda elbette hedefimiz var fakat bütçe yeni belirlendi. Bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla müzakereler var. Bütçenin çalışmalarının ilerlemesi süreci netleştiğinde bunu tabii ki kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

YENİ YILDA ÖĞRETMEN ATAMALARI NE OLACAK?

Milyonlarca öğretmen atamalarla ilgili olarak sürekli beklenti içinde olmaktadır. Yeni yıl da atamaların ne olacağını merak eden öğretmenelr için Bakan Selçuk şu ifadelere yer verildi, “Bu bütçe, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hangi bakanlığa ne kadar kadro verilebileceğine ilişkin bir genel değerlendirme yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, en yüksek kadroyu alıyor her zaman. Yine en yüksek kadroyu alma konusunda elbette hedefimiz var fakat bütçe yeni belirlendi. Bütçenin imkanlarının çalışılıp bir öngörüde bulunulması ve mesela geçen sene salgından kaynaklanan yeni kadro ihtiyacı bir yıl öncesinden öngörülemediği için bambaşka tedbirler alındı kadro önceliklerinde.

Bizim mevcut durumumuzu ortaya koyup sağlık, emniyet, güvenlik gibi diğer alanların da personel ihtiyaçları var, tabii ki onlarla birlikte değerlendirip eğitimde alabileceğimiz en yüksek kadroyu almakla ilgili çalışmalarımız elbette devam ediyor. Bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla müzakereler var. Bütçenin çalışmalarının ilerlemesi süreci netleştiğinde bunu tabii ki kamuoyu ile paylaşacağız.” açıklamalarında bulundu.

ZİYA SELÇUK ” SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN GÖREV SÜRESİNİ İNDİRDİK”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıklamalarına devam ederken, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçme süreçlerine ilişkin olarak ta şu ifadelere yer verdi. Geçmiş dönemlerde öğretmen atamalarının Türkiye’nin öğretmen dağılımı bakımından büyük uçurumları yaşayan bir ülke olduğu görüşünü belirtti.

Bu kapsamda hükümetin bu konuya dair önemli tedbirler aldığını belirterek, eski Milli Eğitim bakanlarından Nabi Avcı ve İsmet Yılmaz’ın bu konuda çok emek harcadıklarını belirtti. “Sağ olsunlar. Geçmişte yapılan çalışmalara, PISA ve TIMMS’deki yüksek başarımız için de gerçekten teşekkür borçluyuz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ziya Selçuk açıklamalarına devam ederken Türkiye’nin öğretmen doluluğunda en dezavantajlı bölgelerinden birinin Marmara Bölgesi olduğuna vurgu yaparak şöyle devam etti; “Güneydoğu ya da Doğu Anadolu bölgeleri sanıldığı gibi bu anlamda dezavantajlı değil, bu bölgelerde doluluk oranı yüzde 94. Bir çocuk ilkokulu, ortaokulu, liseyi 4 senede bitiriyor, biz de sözleşmeli öğretmenlerimizin 6 yıl olan bu görev süresini 4 seneye indirdik. ‘4 sene burada hizmet edin’ diyoruz. Poliste, hekimde, askerde, hakimde olduğu gibi öğretmenlikte de olmalı. ” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı