Bakan Pekcan Müjdeyi Verdi! İşte Yeni maddi destek duyurusu! Her vatandaş bu maddi destekten şartsız yararlanacak!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bakan Pekcan Müjdeyi Verdi! İşte Yeni maddi destek duyurusu! Her vatandaş bu maddi destekten şartsız yararlanacak!

GÜNDEM

4 Temmuz 2020 Cumartesi 14:57:53

Son Güncelleme: 04/07/2020 14:57:20

Bakan Pekcan Müjdeyi Verdi! İşte Yeni maddi destek duyurusu! Her vatandaş bu maddi destekten şartsız yararlanacak!

Son dakika haberi olarak gündemimize düşen bir haberi duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bundan böyle ihtiyaç sahibi olan her vatandaşımıza yüksek miktarlı kredi paketi desteği verilebilecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Twitter’dan yaptığı yazılı açıklama ile beraber 678 milyon dolar tutarında destek paketi yaptıklarını açıkladı.

Son dakika haberi olarak gündemimize düşen bir haberi duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bundan böyle ihtiyaç sahibi olan her vatandaşımıza yüksek miktarlı kredi paketi desteği verilebilecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Twitter’dan yaptığı yazılı açıklama ile beraber 678 milyon dolar tutarında destek paketi yaptıklarını açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Kovid-19 pandemisinin küresel ekonomiyi olumsuz etkilediği bu dönemde, Türk Eximbank 678 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti” dedi. İşte yeni kredi destek paketi ile alakalı tüm açıklamalar…

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamalarla son günlerde gündeme düşen başka bir isim oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “İhracatçılarımızın finansman ihtiyacı için kullanılacak. İhracatçılarımıza finansman desteğine devam edeceğiz.” dedi. Ayrıca Pekcan, “Türk Eximbank’ın temin ettiği sendikasyon kredisi uluslararası piyasaların Türkiye ekonomisine ve bankalarına güvenini göstermektedir. Kovid-19 pandemisinin küresel ekonomiyi olumsuz etkilediği bu dönemde, Türk Eximbank 678 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti” diye konuştu.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN AÇIKLAMA YAPTI

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, uluslararası piyasalardan toplam 678 milyon dolarlık sendikasyon kredisi temin etmelerine ilişkin, “Zorlu piyasa koşullarında gerçekleştirilen bu işlemin ülke ekonomimiz ve ihracatımız açısından değerli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, MUFG Bank Ltd. koordinatörlüğünde bir bankalar konsorsiyumundan 465,5 milyon avro ve 166 milyon dolar olmak üzere toplam 678 milyon dolar tutarında 1 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi sağlandı. Krediye ilişkin anlaşma 14 Mayıs’ta imzalandı. Anlaşma dokümanlarına dahil edilen akordiyon özelliğiyle ilerleyen günlerde mevcut toplam tutarın yüzde 10’una kadar ilave katılım bekleniyor.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

İhracat işleri ile ilgilenen ve gerektiği şekliyle ihracat şirketi olan tüm vatandaşlarımız bu yeni destek paketinden faydalanabilecek. Bu sayede ihracat seviyemizi artırabileceğimize inanılıyor. Korona virüs sebebiyle neredeyse sıfır noktasına inen ihracat seviyemizin artık yavaş yavaş artırılması gerektiği düşünülüyor. Bu nedenle yapılacak olan bu iyileştirme çalışmaları sonucunda ihracat seviyemizin yüzde 45 artırılabileceği düşünülüyor. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı analiz çalışmaları sonucunda piyasaya mevcut yardım şekliyle pompalanan nakit paraların pek bir önemi yok, ancak ihracat işiyle ilgilenen şirketlere yapılacak olan yardım bize döviz getirecek. Bu sayede neredeyse sıfır noktasına inen hazine gelirimizi yüzde 78 artırabileceğiz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan bu krize ve maliyetleri düşürmelerine rağmen, uluslararası piyasalarda önde gelen yabancı bankalardan hedeflerinin 2 katının üzerinde bir ilgi gördüklerini aktaran Güney, şunları kaydetti:

“Gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon kredimizi başlangıçtaki hedefimizin çok üzerinde bir tutarla yeniledik. Zorlu piyasa koşullarında gerçekleştirilen bu işlemin ülke ekonomimiz ve ihracatımız açısından değerli olduğunu düşünüyorum. Ekonomimizin lokomotifi konumundaki ihracata daha güçlü destek için Türk Eximbank olarak çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Gerçekleştirilen sendikasyon kredisinin, ülkemize ve ihracat sektörüne hayırlı olmasını diliyorum.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı