Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ayta Sözeri: İstediğin Kadar Yetenekli Ol Şans Lazım! Ünlüyken Bile Ayrımcılık Yaşıyorum Homofobi Var

GÜNDEM

15 Şubat 2020 Cumartesi 17:01:12

Son Güncelleme: 15/02/2020 17:03:33

Ayta Sözeri: İstediğin Kadar Yetenekli Ol Şans Lazım! Ünlüyken Bile Ayrımcılık Yaşıyorum Homofobi Var

Türkiye’nin ilk trans oyuncusu ve insan hakları aktivisti Ayta Sözeri, Armağan Çağlayan’a açıklamalarda bulundu. Ayta Sözeri ünlü olma yolunda çektiği zorlukları ve gördüğü ayrımcılıklara kadar yaşadıklarını anlattı. Kayıp Şehir dizisiyle ünlenen ve son olarak Benimle Söyle şarkı yarışmasında jüri olarak ekranlara çıkan Ayta Sözeri’nin açıklamaları binlerce yorum aldı.

Trans oyuncu ve insan hakları aktivisti  Ayta Sözeri, gazeteci Armağan Çağlayan’a açıklamalarda bulundu. Ayta Sözeri ünlü olma yolunda çektiği zorlukları ve gördüğü ayrımcılıklara kadar yaşadıklarını anlattı. Kayıp Şehir dizisiyle ünlenen ve son olarak Benimle Söyle şarkı yarışmasında jüri olarak ekranlara çıkan Ayta Sözeri’nin açıklamaları binlerce yorum aldı.

Ulan İstanbul, Kayıp Şehir, Aile Arasında gibi yapımlarda yer alan şarkıcı ve oyuncu Ayta Sözeri, Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalında sorulara yanıt verdi.

Ünlü olduğuna henüz pişman olmadığını söyleyen Ayta Sözeri, “Ünlü olmam 10 yılı geçse belki başka türlü cevap verebilirim ama şu an çok erken pişman hissetmiyorum” yanıtını verdi. Sözeri “Konserlerde aktivizm yaparken daha küçük kitlelere bir şey anlatmaya çalışıyordum. Şimdiyse binlerce kişi geliyor konserime ve bir cümlenle inaanların hayatları değişebiliyor.O yüzden iyi ki ünlü olmuşum da karşılarında bu cümleleri kurma şansım varmış diyorum.” ifadelerine yer verdi.

“İSTEDİĞİN KADAR YETENEKLİ OL ŞANS OLMADAN OLMUYOR”

Ayta Sözeri, ünlü olmak için şansın gerekli olduğunu söyledi ve şu ifadelere yer verdi.

“Hayatta ne istiyorsan ona inanıp, onun için mücadele etmen gerekiyor. Bunun için illa konservatuvara, bir yere gitmeye gerek yok. Alaylı olarak da eğitim alınabilir. Dünya kadar konservatuvardan mezun olmuş ama etrafta bir şeyler öğretebileceği insanlar arayan insanlar var.

Tabi böyle bir yol seçtiğiniz zaman çok aç kalacaksınız, çok parasız kalacaksınız. O yüzden gerçekten size inanıp, sizi bu yola hazırlayıp destekleyecek yol arkadaşlarına ihtiyacınız var.

Ve şans. İstediğin kadar yetenekli ol, inanılmaz derecede şarkı söyle, hatta ozan ol şarkı söylerken, çok iyi bir oyuncu ol, bir küçük şans… Bir küçük şansa ihtiyacın var, birinin sana inanmasına…”

Ben 40 yaşında ünlü oldum. Benim şansım 40 yaşında oldu. Ama konserde teşekkür ederken kurduğum cümleleri düşünüp ‘Ben bu cümleleri yirmi yaşında kuramazdım. Teşekkür etmeyi öğrendiğim vakit ünlü olduğum için çok teşekkür ederim rabbim’ diyorum.”

“AYTA SÖZERİ OLDUĞUM HALDE AYRIMCILIĞA UĞRADIM”

Trans oyuncu, bir mağazada uğradığı ayrımcılığı ise şöyle anlattı;

“Aslında bazen ayrımcılığa uğramadığımı düşünüyorum, mutlu oluyorum ama sonra birden gerçek dünya karşına çıkıveriyor. İsmini vermeyeceğim, geçen bir mağazaya gittik ve orada cinsiyet kimliğimle ilgili bir ayrımcılığa uğradım. Ayta Sözeri olduğum halde.

Çünkü bu bir hastalık. Yani transfobi, homofobi bunlar hastalık ve tedavi edilmesi gerekiyor. Kendini tedavi ettirmezsen, istediğin kadar ünlü ol, Madonna’ya kadar bile ayrımcılık yaşayabilirsin. Şöhretim bir sınır değil ayrımcılığa uğramamak için.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı