Asgari Ücrete Zam Geliyor! Asgari Ücretli işçilere Büyük Zam geliyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Asgari Ücrete Zam Geliyor! Asgari Ücretli işçilere Büyük Zam geliyor

GÜNDEM

24 Eylül 2020 Perşembe 10:42:52

Son Güncelleme: 24/09/2020 10:43:00

Asgari Ücrete Zam Geliyor! Asgari Ücretli işçilere Büyük Zam geliyor

Asgari ücret tartışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin yeterli olmayacağı birçok kişinin söylemi olmakla beraber pandemi sürecinde işsiz kalan veya geliri azalan vatandaşlar için de asgari ücretin yeterli olup olmadığı konusu gündemi oluşturmaya devam ediyor.

Asgari ücret tartışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin yeterli olmayacağı birçok kişinin söylemi olmakla beraber pandemi sürecinde işsiz kalan veya geliri azalan vatandaşlar için de asgari ücretin yeterli olup olmadığı konusu gündemi oluşturmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra, asgari ücret ile ilgili tartışmalar aslında uzun yıllardan bu yana sürüyor. Birçok kişinin yetersiz bulduğu asgari ücret ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Son yapılan teklifte asgari ücretten herhangi bir vergi alınmamasına dair fikir beyan edildi.

Asgari ücret ile ilgili olarak meclise verilen tasarıda bu ücretten herhangi bir verginin alınmaması fikri ortaya atıldı. Söz konusu fikir uygulamaya konduğunda asgari ücrete otomatik olarak 350 TL zam gelmiş olacak. TBMM’nin gündemi 2020’nin Ağustos ayı itibariyle oldukça yoğun olmakla beraber asgari ücret ile ilgili yapılan tartışmalar da gündemin önemli bir kısmını meydana getiriyor. Bu bağlamda, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’dan ilginç bir teklif geldi. Geçmiş dönemde öğrencilerin KYK borçlarının silinmesine dair teklif sunan Karaduman; bu sefer de asgari ücretten herhangi bir vergi alınmamasını talep etti. Karaduman’ın bu önerisinin ardından maaşlarına zam gelme sevinci hisseden işçiler umutlandılar.

Asgari Ücrette Herhangi Bir Değişiklik Olacak Mı?

Karaduman; asgari ücret ile ilgili kanunda değişiklik yapılmasını istiyor. Bu bağlamda, Gelir Vergisi Kanunu değişikliğini gündeme getirerek asgari ücretten herhangi bir vergi alınmamasını ve bu sayede söz konusu ücretin artmasını talep ediyor. Karaduman’ın söz konusu önerisi uygulamaya konduğu takdirde asgari ücret ile ilgili yapılan eleştirilerin azalacağını tahmin etmek zor değil! Asgari ücretin düşük olmasından şikayet edenlerin söz konusu zammın ardından mutlu olacaklarını söylemek mümkündür. 350 TL’lik zam ile beraber asgari ücret ile yapılabilecek şeylerin sayısı artacak.

Karaduman’ın sunmuş olduğu teklifin yasa haline gelmesi sağlandığı takdirde asgari ücret 2700 TL olacak. Bu bağlamda, söz konusu teklif, bilhassa asgari ücretle çalışan işçiler tarafından merakla bekleniyor. Bunun yanı sıra, Abdulkadir Karaduman; daha önce de halk ile ilgili birçok yararlı öneride bulunmuştu. Asgari ücretin arttırılması ile ilgili bu teklif de kamuoyunda ciddi anlamda beğeni topladı.

Abdulkadir Karaduman; asgari ücret ile ilgili bu teklifi yapmak zorunda olduğunu ifade etti. Halkın bu ücret ile geçinmesinin imkansız olduğunu söyleyen Karaduman; insanların açlık sınırında yaşadığını söyledi. İnsanların bilhassa Kovid-19 sürecinden dolayı çok zor durumda kaldığını ifade eden Karaduman; asgari ücretten alınan verginin gereksiz olduğunu bir kere daha yineledi. Devletin bu konuya nasıl yaklaşacağına dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Fakat, bu durumun devleti ciddi bir vergi kaybına uğratacağını söylemek gerekir. Bir başka deyişle, devletin bu öneriyi kabul etme ihtimali oldukça zayıf!

Asgari Ücretten Hangi Kesintiler Yapılmaktadır?

Asgari ücretin bu kadar düşük olmasının altında bazı sebepler bulunuyor. Bu sebeplerin başında ise vergi kesintileri geliyor. 2324 TL net olarak sunulan asgari ücretin vergi kesilmemiş hali ise 2900 TL olarak bilinmektedir. 2900 TL üzerinden sigorta priminin yanı sıra farklı kesintiler yapılıyor. 600 TL civarı olan bu vergi kesintisinin içerisinde Gelir Vergisi kesintisi de bulunmaktadır. Söz konusu kesinti olmasa asgari ücretin 2700 TL olacağını ifade etmek gerekir. Abdulkadir Karaduman; asgari ücret üzerinden Gelir Vergisi kesintisinin yapılmaması gerektiğini söylüyor. Bu sayede, asgari ücretin 2700 TL olması gerektiğini ifade ediyor.

Asgari ücret ile ilgili söz konusu gelişme yaşandığı takdirde insanların alım gücü artacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı