Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Araç Alım ve Satımında Yeni Dönem Geldi: Takas Bank İle Dolandırılmaya Son!

GÜNDEM

1 Mayıs 2020 Cuma 21:16:24

Araç Alım ve Satımında Yeni Dönem Geldi: Takas Bank İle Dolandırılmaya Son!

Araç alım ve satımında eskiden dolandırılan insanların ‘Bu sistem 4 yıl önce neredeydi?’ diyeceği bir sistem geliştirildi. Bundan böyle ne araç alan ne araç satan dolandırılamayacak. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin bundan böyle takas ve satış ödemelerini devir alacağı resmi gazete ile duyuruldu

Araç alım ve satımında eskiden dolandırılan insanların ‘Bu sistem 4 yıl önce neredeydi?’ diyeceği bir sistem geliştirildi. Bundan böyle ne araç alan ne araç satan dolandırılamayacak. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin bundan böyle takas ve satış ödemelerini devir alacağı resmi gazete ile duyuruldu.

Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemi ile beraber faaliyetlerin hemen başlayacağı ve bundan böyle ne araç alan kişi ne de araç satan kişi dolandırılamayacak. Kişi parasını referans havuz hesabına gönderecek, araç satan noterden arabasını alıcıya devir edecek ve alıcı parayı onaylayacak, para direk satıcı kişinin hesabına gidecek. Bu şekilde dolandırılmaların yüzde 50 önüne geçileceği düşünülüyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar neticesinde bundan böyle hiçbir alıcı ve satıcının dolandırılmasına izin verilmeyecek.

Takas Bank İle Araç Satışı Yapılacak

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin ‘Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemi’ adını verdiği teknoloji sayesinde bundan böyle hem alıcılar hem satıcılar güvende olacak. Faaliyetlerin sürdürülebilmesi içim Resmi Gazete’de yayımlanan karara şu şekilde açıklama yapıldı: İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin (Takas Bank) “Taşıt Alım Satım Bedelinin “Takas Bank Aracılığı ile Ödenmesi” faaliyetinin Takas Bank’ın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12/6/2015 tarihli ve 10158/19757 sayılı Karar ile Takas Bank’a verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına; 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile 28/6/2014 tarihli ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinin Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 17.maddesi uyarınca karar verilmiştir.” İfadeleri yer aldı.

Araç Alım Satımı Artık Daha Kolay ve Güvenli Olacak

Ayrıca kararın devamında, “İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin (Takas Bank) “Tezgah üstü türev ürünler için takas ve merkezi karşı taraf hizmeti sunması” faaliyetinin Takas Bank’ın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12.6.2015 tarihli ve 10158/19757 sayılı Karar ile Takas Bank’a verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına; 20.6.2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile 28.6.2014 tarihli ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinin Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 17.maddesi uyarınca karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı