Annelere Müjde! Annelere 8000 TL Nakit Para Yardımı Yapılacak!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Annelere Müjde! Annelere 8000 TL Nakit Para Yardımı Yapılacak!

GÜNDEM

27 Eylül 2020 Pazar 00:10:31

Son Güncelleme: 27/09/2020 00:10:41

Annelere Müjde! Annelere 8000 TL Nakit Para Yardımı Yapılacak!

Çalışan anneler için birbirinden farklı sosyal yardım müjdesi devletten geldi! Sosyal yardımlar çerçevesinde çalışan anneler için yaklaşık 8 bin TL ödeme yapılacak. Annelerin çalışma hayatlarına huzurlu bir şekilde dönebilmesi ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına devlet çalışan anneler için destek sağlayacak.

Çalışan anneler için birbirinden farklı sosyal yardım müjdesi devletten geldi! Sosyal yardımlar çerçevesinde çalışan anneler için yaklaşık 8 bin TL ödeme yapılacak. Annelerin çalışma hayatlarına huzurlu bir şekilde dönebilmesi ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına devlet çalışan anneler için destek sağlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan projeler kapsamında çalışan annelere büyük müjde geliyor. Verilen ödenekler sayesinde anneler çocuklar temel ihtiyaçlarını karşılama fırsatını elde edecek.

SÜT PARASI FIRSATI! BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yasalar ve güvence altında bulunan emzirme ödeneği halkımız tarafından süt parası olarak bilinmektedir. Bu kapsam 4A ve 4B yani SSK’lı ve BAĞKUR statüsünden çalışma hayatını sürdüren anneler için pek çok yardım yapılmaktadır. Bunların arasında doğum yapan anneler için süt yardımı bulunmaktadır. Süt parası yaklaşık 24 ay boyunca 202 TL olarak verilmektedir. Kamu görevlileri bu fırsattan yararlanma olanağına sahip olamamaktadır.

SSK’lı ya da Bağ kurlu çalışan annelerin doğumdan önce muhakkak son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primine sahip olması gerekmektedir. Böylelikle çalışan anneler için Genel Sağlık Sigorta primleri dahil olmak üzere herhangi bir sigorta prim borcunun olmaması da gerekmektedir. Ayrıca emzirme ödeneğine başvuruyu hak eden bireylerin başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rapor kapsamında süt parası ödemesi direkt olarak annenin hesabına yatırılır. Süt parası ödemesi anneler için yapılmaktadır. Eğer anne vefat eder, çalışmaması ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması durumunda bu olanaktan babalar da faydalanma olanağına sahip olmaktadır.

 DOĞUM PARASI FIRSATI! BAŞVURU ŞARTLARI!

Doğum parası annelerin gelir ya da sigortalılık durumuna bakılmadan tüm anneler için verilmektedir. Doğum yardımı sadece Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi olan vatandaşlar için geçerli olmaktadır. Böylelikle 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan ve sağ olarak gerçekleştirilme şartı bulunmaktadır. Eğer bu tarihten önce doğum yaptıysanız doğum parası alma hakkına sahip olamazsınız.

Doğum yardımı için öncelikle anne ya da babanın muhakkak T.C vatandaşı olması ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum yardım miktarı annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki doğum para ödemesi tek sefere mahsus olmak üzere verilmektedir.

  • Doğum parası için ilk çocuk için 300 TL,
  • Doğum parası için ikinci çocuk için 400 TL,
  • Doğum parası için üçüncü ve sonrasında ki çocukları için 600 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Ayrıca annelerin ikiz çocuklarının ilki için 300 TL, ikincisi için 400 TL olmak üzere toplam 700 TL doğum parası verilir. Aynı şekilde üçüz doğumlarında çocuklarının ilki için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü 600 TL olmak üzere 1300 TL ödeme sağlanır.

GEÇİCİ İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDENEĞİ

Sigortalı olarak çalışan anneler için doğum öncesinde ve sonrasın istirahat süresi bulunmaktadır. Bu dönekler için geçici iş göremezlik ödeneği alma fırsatı elde etmektedir. Doğum yetkilendirilmiş sağlık kuruluşu tarafından verilen sağlık raporu ile tespit edilmelidir. Başvurudan önceki 1 yıl içinde sigortalı kadının adına en az 90 günlük prim ödemesi yapılmalıdır.

İş göremezlik ödeneğinin hesaplamasında sigortalı kadın çalışanın doğumundan önceki son 3 aylık brüt maaş dikkate alınır. Buna göre; 2020 yılı içinde asgari ücretle çalışan sigortalı anneler bir çocuk için 7.324 TL ödeme alır.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı