Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ankara’da Koronavirüs Haberi Sonrası Maske Fiyatlarında Fahiş Artışlar! Fırsatçıları Şikayet Edin!

GÜNDEM

26 Şubat 2020 Çarşamba 17:53:38

Ankara’da Koronavirüs Haberi Sonrası Maske Fiyatlarında Fahiş Artışlar! Fırsatçıları Şikayet Edin!

Fırsatçılar bu kadarı olmaz artık dedirtti! Ankara’ya inen Koronavirüs şüphelileri sonrası 5 TL olan maske fiyatları 24 saat içinde 700 TL’ye yükseldi! Bu serbest piyasa değil ahlaksızlık yorumları yapıldı.

Fırsatçılar bu kadarı olmaz artık dedirtti! Ankara’ya inen Koronavirüs şüphelileri sonrası 5 TL olan maske fiyatları 24 saat içinde 700 TL’ye yükseldi! Bu serbest piyasa değil ahlaksızlık yorumları yapıldı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan, ülkemizin sınırlarına kadar gelen corona virüs salgını sonrası vatandaşlarda maske talebi arttı! Sınır komşu ülkelerimizde de ortaya çıkan ve son olarak İran’dan İstanbul’a gelen uçakta salgın şüphelisi vakaların olması nedeniyle Ankara’ya inen uçak sonrası vatandaşlar maske almaya yöneldi.

Henüz 24 saat öncesinde 5 TL’den başlayan fiyatları olan maskeler, 24 saat içinde fahiş fiyatlara yükseldi. Durum sosyal medyada yok artık dedirtti.

İnternette maske fiyatlarının 24 saat içinde önce 100’e ardından 300’e ardından 700’e kadar çıkması hatta kiminin 2000’e kadar çıkmasına vatandaşlar isyan etti! Fırsatçıları sosyal medyadan şikayet eden kullanıcılar, büyük İstanbul depremi olduğunda neler olacağını düşünmeye başladı.
Vatandaşlar depremden sonra suyun fiyatını dahi fahişle satacaklar korkusuyla yüzleşti!

‘BU SEBEST PİYASA DEĞİL RESMEN AHLAKSIZLIK’

Virüs nedeniyletalep gören maskelerde aşırı fazla fiyat artışı sonrası Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuyu “Serbest piyasa ekonomisi deniyor, fakat unuttukları bir şey var. 2018 Ağustos’ta kur dalgalanmasının ardından ürünlerindeki girdi maliyetlerinde artış olmamasına rağmen fiyat artışı uygulayanlar için bir düzenleme yapıldı. Bu gibi uygulamalar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da haksız ticari uygulamalar kapsamına alındı” sözleriyle yorumladı.

Tüketicilerin haksız fiyat artışı gözlemlediğinde CİMER’e, Reklam Kurulu’na ve ALO 175 Hattı’na başvurması gerektiğini belirten Ağaoğlu:

“Tüketiciler online ticaret sitelerinden alışveriş yapmadan önce piyasayı araştırmalı. Bazen satıcılar farklı ya da eksik ürün gönderebiliyor. Tüketiciler, kargo görevlisinin ürün teslimi sırasında verdiği belgeyi, ‘eksiksiz aldım’ maddesini düşerek imzalamalı.”

DEZENFEKTE TÜM ÜRÜNLER VE TULUMLAR DA ARTTI

Vatandaşların dezenfekte jeller, antibakteriyel ıslak mendiller, sabunlar, kolonyalar ve kimyasal tulumlara da yöneldiği görüldü. Bu ürünlerde de fiyatların arttığı görüldü.

FIRSATÇIYA CEZA

Maske fiyatlarındaki artış sonrası Reklam Kurulu’da olayı takibe aldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Reklam Kurulu’nun haksız fiyat artışı saptaması durumunda 10 bin lira ila 104 bin lira arasında para cezası vereceğini dile getirdi.

Vatandaşlar, Haksız Fiyat Artışı (HFA) uygulamasına ürün fiyatı ve fotoğrafını göndererek ya da ALO 175 hattını arayarak şikayetlerini iletebilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı