Ankara İçin Önemli Uyarı Geldi! Tehlike Sanılandan Daha Büyük!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ankara İçin Önemli Uyarı Geldi! Tehlike Sanılandan Daha Büyük!

GÜNDEM

12 Ocak 2021 Salı 21:38:42

Ankara İçin Önemli Uyarı Geldi! Tehlike Sanılandan Daha Büyük!

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen, tarafından Ankara depremi için önemli açıklamalarda bulundu. “Ankara’nın deprem tehlikesi sanılandan daha büyük”

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da meydana gelen depremin ardından konu ile ilgili olarak uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yaşanılan depremin ardından Ankara için endişeler artarken uzmanlardan açıklamalar geliyor. Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen, tarafından Ankara depremi için açıklamalar yapılırken şu ifadeleri kullandı;

“Son zamanlarda yapılan çalışmalar bize Ankara’nın deprem tehlikesinin sanılanın aksine daha yüksek olduğunu gösteriyor ki Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, 2019 yılında yeni bir deprem tehlikesi haritası yayımladı. Burada Ankara kent merkezinde bulunan bütün ilçelerdeki beklenen deprem tehlike parametrelerini yüzde 50 kadar arttırdı” açıklamalarında bulundu.

GEÇTİĞİMİZ YIL YİNE BU DÖNEMLERDE AYNI YERDE AYNI BÜYÜKLÜKTE DEPREM!

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Özmen, önceki gün Ankara’nın Kalecik ilçesinde meydana gelen 4.5 büyüklüğünde meydana gelen deprem hakkında değerlendirmelerde bulundu. Doç. Dr. Özmen, depremin Ankara’nın yaklaşık 40 km doğusunda ‘Çankırı Fayı’ diye isimlendirilmiş olan Kalecik’ten Çankırı’ya doğru uzanan fayın en güney kısmındaki Elmadağ fay zonu üzerinde meydana geldiği açıklamasında bulundu. Doç. Dr. Özmen bu bölgede zaman zaman bu büyüklükte depremler olduğunu belirterek,

“Geçtiğimiz yıl yine bu dönemlerde; 23 Ocak tarihinde aynı yerde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş. Her ne kadar Ankara kent merkezinin altından geçen fay olmasa da hemen merkezin 30-40 kilometre ötesinde deprem üretme potansiyeli olan fayların olduğunu ve bunların da aktif olduğunu söyleyelim. Bu depremler bize uyarıda bulunuyor; ‘ben de diriyim, aktifim, ilerleyen yıllarda daha büyük deprem üretme ihtimalim de var, bunları da göz önüne alın’ diyor” açıklamalarında bulundu.

“6 ŞİDDETİNE VARACAK BÜYÜKLÜKLERDE DEPREM ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP FAYLAR”

Doç. Dr. Özmen tarafından açıklamalar devam ederken, Ankara Kalecik’te meydana gelen depreme neden olan fay zonunun 1928 yılında Kalecik bölgesinde 5,6 büyüklüğünde deprem yarattığına vurgu yaparak açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Dolayısıyla bu fay ve bununla ilişkili diğer faylar da 6 şiddetine varacak büyüklüklerde deprem üretme potansiyeline sahip faylar. Ankara kent merkezini baz alıp 35-40 kilometrelik bir yarı çap çizersek bu bölge içerisine düşen diri faylarımız var. Bunların boyutu çok küçük ve yaklaşık 5 şiddetine varacak büyüklükte deprem üretme potansiyeli olan faylar var. Çemberi 40 ila 60 kilometre arası kadar genişletirsek Dodurga Fayı, Çankırı Fayı gibi 6-6,5 şiddetine varacak büyüklükte deprem üretme potansiyeli olan faylarımız var. Bu çapı 70-80 kilometre çevresine biraz daha büyüttüğümüz anda da Kuzey Anadolu Fayı, Tuz Gölü Fayı, Seyfe Fayı, Ezine Pazarı Fayı gibi 7 ve 7 şiddetinin üzerinde deprem üretme potansiyeli olan faylar da var.” ifadeleri kullanıldı.

“ANKARA’NIN DEPREM TEHLİKESİ SANILANDAN DAHA BÜYÜK”

Doç. Dr. Bülent Özmen, bu faylar bin yıl, 2 bin yıl gibi sürede kayma hızlarını gerçekleştirdikleri açıklamalarına vurgu yaparak şu şekilde devam etti; “Halbuki son zamanlarda yapılan çalışmalar bize Ankara’nın deprem tehlikesinin sanılanın daha yüksek olduğunu gösteriyor ki Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı 2019 yılında yeni bir deprem tehlikesi haritası yayımladı. Burada da Ankara kent merkezinde bulunan bütün ilçelerdeki beklenen deprem tehlike parametrelerini yüzde 50 kadar arttırdı. Yani bu durum resmi haritada da ortaya konmuş oldu. Yine bugün gündemimizde olan Kalecik ilçesinin de 2019 yılında yayımlanmış ve yürürlüğe girmiş deprem tehlike haritasında da beklenen yer ivmeleri 30 kadar arttı. Yani son hareketlerle birlikte ve resmi haritayla beraber bu bölgedeki deprem tehlikesinin yükseldiğini bunlar da bize söylüyor” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı