Anında 232 Lira Veriliyor! Hak Kazananlar PTT'den Hemen Alabilirsiniz!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Anında 232 Lira Veriliyor! Hak Kazananlar PTT’den Hemen Alabilirsiniz!

GÜNDEM

15 Mayıs 2020 Cuma 14:54:58

Son Güncelleme: 15/05/2020 14:54:44

Anında 232 Lira Veriliyor! Hak Kazananlar PTT’den Hemen Alabilirsiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde sigortalı olan tüm annelerin istihdamını artırabilmek için doğumun hemen ardından kadın çalışanlara büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen süt parası hakkında güncelleme yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya mavi kart sahibi olan annelere dair ödemeler artırılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde sigortalı olan tüm annelerin istihdamını artırabilmek için doğumun hemen ardından kadın çalışanlara büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen süt parası hakkında güncelleme yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya mavi kart sahibi olan annelere dair ödemeler artırılıyor. Bu ödemeler sadece süt parası ile kıyaslanamaz, aynı zamanda doğum parası, süt yardımı, süt emzirme parası, yarım gün çalışma desteği ve kreş yardımı geliyor. Tüm annelere müjde olarak duyurulan bu haber ile beraber artık çocukların büyümesi ve gelişmesinde devlet desteği artıyor. Annenin ya da babanın doğum izninden sonra gerekli başvuruları yapmaları gerekiyor. Süt yardımı nedir? Kimler süt yardımı desteği alabilir? Süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? Şartları nelerdir? Süt parası ile alakalı tüm detaylar haberimizde…

Süt ve Emzirme Para Desteği Geliyor!

Süt parası desteği, İş kanununda “Emzirme Ödeneği” olarak geçmektedir. Ancak emzirme ödeneğinden faydalanabilecek olan kişiler çok kısıtlıydı. Özellikle sadece memur olan annelere verilen bu ücret desteği artık tüm vatandaşlara uygulanabilecek. Ancak belirlenmiş olan şartları taşıyan annelere verilecek olması, yeni doğum yapması ve süt parası alması için yeterli değil. Yeni doğum yapmış anneler için sigorta girişi bulunan anne veya babalar bir kez olmak üzere başvuru yapabilirler. Babalar sadece süt parası alabilirken anneler ise süt ve emzirme parası, doğum yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği gibi ek avantajlardan faydalanabiliyor. 2020 yılında gündeme gelen bu konu artık yasalaştı. Süt ve emzirme parası olarak adlandırılan bu yardım, 4A ve 4B sigorta kapsamında çalışan yeni doğum yapmış annelere verilmektedir. Sigorta girişi olmayan kadınlar için herhangi bir ücret ve yardım yok. Emekli Sandığı (4C) bağlı kadın veya erkekler süt ve emzirme parası için başvuru yapamazlar. Süt parası ödemesi sadece bir ay (30) süre ile alınabilecek. Süt parası 2020 yılı içinde 232 TL olarak belirlendi.

Süt Parasından Yararlanabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Süt parası desteğinden 4A ve 4B sigorta kapsamında olan kadınlar ve çalışmayan eşleri başvurabilir. Çalışmayan erkeklerden kastı ise süt parası ödemesine kadının gitmesi yerine erkeğin gitmesini amaçlamıştır. Normal şartlarda erkek bireylerin süt ve emzirme parası alabilme şansı yoktur. Süt ve emzirme parası 4C yani Emekli Sandığı bünyesinde bulunan kişiler için geçerli değildir. Bir şekilde kısıtlamaya çalışılan süt ve emzirme parası için sigortası bulunmayan kadınların alabilme hakkı yoktur. Bu sayede ülkesine katma değer üreten kadınların süt parası alabilmesi amaçlanmıştır. Her çocuk için ayrı ayrı süt parası alabileceğiniz gibi her çocuk için sadece bir defa süt ve emzirme parası alabilirsiniz. Her biri bir kez olmak kaydıyla başvuru yapılan çocuklar için daha sonra yeni başvuru alınamayacak.

 • Süt parası desteği sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınlara verilecek.
 • Kadınların süt ve emzirme desteğinden yararlanabilmesi için kendisinin ya da eşinin 4A ve 4B sigorta kapsamı içerisinde olması gerekmektedir.
 • Emzirme ödeneğine başvurmadan önce bebeklerin kimliklerinin çıkartılması gerekmektedir.
 • Süt parası için başvuru yapan çalışan kadınların doğum izninden sonra süt ve emzirme parası başvurusu yapması gerekmektedir.
 • 2015 yılından sonra hayata gelmiş çocuklar için başvuru yapılacaksa hayatta olması gerekiyor.
 • 4A ve 4B sigorta kapsamında olan kişinin toplam sigorta priminin en az 120 olması gerekiyor.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

4A sigortalı annelerin normal şartlarda bu işlem için başvuru yapmasına gerek yoktur. Doğumun hemen ardından hastane SGK’ya bildirdiği için anne adına PTT şubelerinden çekilebilir. Eğer bu işlem uygulanmamış ise ilçe merkezlerinde bulunan SGK şubelerine gidilerek bizzat başvuru yapılması gerekiyor.

Süt Parası Ne Kadar?

Süt ve emzirme ödeneği 2020 yılından sonra asgari ücretle birlikte zamlanmıştır. Sadece bir ay alabileceğiniz bu ödenek toplam olarak 232 TL olarak hesaplanmıştır. Hak kazanan vatandaşlarımız banka hesaplarına veya PTT şubelerine aktartabilir. Ancak bu iki şekilde çekilebilir.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

 1. Cüneyt

  14 Nisan 2020 at 23:41

  Geçimsizlik var evim kira 2çocuk sahibiyim çalışmıyorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı