Aleyna Çakır Davası'nda Şok Eden Gelişme! Ümitcan Uygun'un DNA'sı Çıktı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Aleyna Çakır Davası’nda Şok Eden Gelişme! Ümitcan Uygun’un DNA’sı Çıktı!

GÜNDEM

5 Şubat 2021 Cuma 13:45:21

Aleyna Çakır Davası’nda Şok Eden Gelişme! Ümitcan Uygun’un DNA’sı Çıktı!

Aleyna Çakır davasında beklenen rapor geldi. Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümüne dair tüm detaylar ortaya çıktı. Aleyna Çakır’ın sevgilisinin cezaevine sevk edilmeden önce alınan doku örneklerine ait rapor yayımlandı. İşte tüm detaylar…

Aleyna Çakır davasında flaş gelişme yaşandı. Türkiye’yi yasa boğan olayla ilgili araştırmalar sürerken, Ümitcan Uygun ile yapılan DNA örneği ile ilgili açıklama geldi. Ankara’da evinde cansız bedenine rastlanan, Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen’de (21) tespit edilen doku ve sperm örneğinin, ölümüyle ilgili gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve uyuşturucu soruşturması kapsamında tutuklanan  sevgilisi Ümitcan Uygun’a ait olduğu açıklaması yapıldı.

Olayla ilgili olarak, Aleyna Çakır’ın ailesinin avukatı Umur Yıldırım, ”Bundan sonra yapılması gereken iddianamenin hazırlanması, tabii iddianameyi hazırlarken alınan raporlar çok değerli. Artık Ümitcan Uygun’un verdiği ifadelerin gerçeklikle bağdaşmadığını gördük” açıklamasında bulundu.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen (21), geçtiğimiz yıl 3 Haziran tarihinde Ankara Keçiören’deki evinde boynunda iple cansız bedeni bulunmuştu. Alryna Çakır’ın sevgilisi olduğu belirtilen Ümitcan Uygun’un daha önce de Sema Esen’e şiddet uyguladığı görüntüler ortaya çıkmış ve ölümünün ardından kısa süre sonra sosyal medyada yayınlanmaya başlamıştı. Bunun üzerine Sema Esen’in ölümüyle ilgili olarak başlatılan soruşturmada sevgilisi Ümitcan Uygun, polis ekiplerince gözaltına alınmış alınan ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. OLayın ardından günlerce televizyon programına katılan, Aleyne Çakır Sema Esen’in ailesi, kızlarının ölümünden Ümitcan Uygun’u sorumlu tutmuşlardı. Ailenin şikayeti üzerine soruşturması devam eden Ümitcan Uygun’a ait DNA bulundu.

DOKU SPERM ÖRNEĞİ AYNI KİŞİYE AİT ÇIKTI!

Ankara Adli Tıp Kurumu’nca gerçekleştirilen soruşturma kapsamında, düzenlenen raporda Aleyna Çakır’ın tırnaklarında doku ve vajinal frotisinde sperm bulunmuştu. Bunun üzerine konu ile ilgili soruşturmayı yürüten savcılık, Çakır’ın ölümüyle ilgili olarak iddialar üzerine dosyayı ayrıntılı olarak araştırmak adına, rapor hazırlaması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiştir. Alınan örneklerle beraber hazırlanan raporda Aleyna Çakır’ın tespit edilen doku ve sperm örneğinin aynı kişiye ait olduğu belirtilmiştir.

Hazırlanan raporda ayrıca, Esen’in iple bulunması, asılma dışında da vücudunda tespit edilmiş olan belirtilerin ölüm meydana getirecek nitelikte olmadığı belirtilirken, gerçekleştirilen iç muayenesinde kafatasında kırıklara rastlanmış, kafa içi kanama, iç kanama, beyin doku harabiyeti yaşadığı ve iç organ ve büyük damar yaralanmasına rastlanılmadığı belirtilmiştir. Alınan Raporda, ayrıcı yapılan incelemeler sonucunda kişinin asılma dışında travmatik tesir sonucu öldüğünün tıbbi delilleri bulunmadığı anlatılmıştır. Yaşanan olayda tespit edilen alkol düzeyinin ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Aleyna Çakır’ın, zehirlenme sonucu hayatını kaybettiği yönünde de tıbbi delillere ulaşılamadığı belirtilirken ve ölümün ası sonucu meydana gelmiş olduğu belirtilmiştir.

ÜMİTCAN UYGUNA AİT DNA, DOKU, SPERM

Yaşanan olayın üzerine detaylı olarak yapılan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli olarak hayatını kaybetmesi üzerine olayla ilgili olarak detaylı bir şekilde yapılan araştırmaların ardında, Aleyna Çakır’ın otopsi işleminde vajinal sürüntü örneği alınmış, ayrıca sağ eldeki tırnak parçasında tespit edilen DNA profilleri üzerinde gerekli mukayese işlemleri yapılmıştır. Bunun üzerine çıkan raporda, Ümitcan Uygun’dan DNA örneği alınmasına karar verilmiştir.

Alınan raporlar kapsamında, Ümitcan Uygun’un yaklaşık 1 ay önce iki kadınla uyuşturucu kullanırken ortaya çıkan görüntülerinin, sosyal medyada yer alması üzerine olayla ilgili olarak düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Bunun üzerine Ümitcan Uygun cezaevine sevk edilmeden önce DNA örneği alınmıştı.

DNA örneği, karşılaştırma yapılması için Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’ne gönderilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda beklenen açıklama geldi. Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen’den çıkan sperm ve tırnaklarında bulunan dokuların Ümitcan Uygun’a ait olduğu açıklanmıştır. Bunun üzerine savcılığa gönderilen raporda Aleyna Çakırda bulunan sperm ve doku örneklerinin, Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu açıklaması yapılmıştır.

ALEYNA ÇAKIR’IN AVUKATI YILDIRIM: UYGUN HAKKINDA DAVA AÇMASINI BEKLİYORUZ!

Ölü olarak bulunan Aleyna Çakır’ın ailesinin Avukatı olan Yıldırım, Ankara Adli Tıp Kurumu’nda Aleyna Çakır’ın tırnaklarında bulunan doku ve sperm örneklerinin bulunduğunu, sonrasında İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından belirtilen raporda bu iki örneğin aynı erkeğe ait olduğunun tespit edildiğini vurgulayarak, “En son Ankara Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nden gelen bu raporda, Ümitcan Uygun’dan alınan örnekler karşılaştırıldı. Aleyna’dan çıkan sperm ve tırnak dokularının Ümitcan Uygun’a ait olduğu tespit edildi. Savcılık bu zamana kadar geç de olsa bütün delilleri topladı. Bundan sonra yapılması gereken iddianamenin hazırlanması, tabii iddianameyi hazırlarken alınan raporlar çok değerli. Artık Ümitcan Uygun’un verdiği ifadelerin gerçeklikle bağdaşmadığını gördük” ifadelerini kulalndı.

Ayrıca Yıldırım açıklamalarına devam ederken, Ümitcan Uygun’un şüphe çeken ifadelerinde olay günü Aleyna ile neredeyse hiç görüşmediğini belirttiği, kendisinin eve dahi girmediğini, cinsel birliktelik yaşamadığını ileri sürdüğünü belirterek, “Ama alınan raporlarla olayın Ümitcan Uygun’un anlattığı gibi olmadığı, aksine artık bir ‘cinsel saldırı’ ya da ‘kasten öldürme’ ya da bir ‘boğuşma’ gibi izlerin olduğu ortaya çıktı. Savcılığın artık ‘cinsel saldırı’, ‘kasten öldürme’ gibi dosya kapsamındaki ilgili suçlardan iddianame düzenlemesini bekliyoruz. Şu anda soruşturma aşamasındayız; ama Ümitcan Uygun’un tutuklu dahi olsa az önce saydığım suçlardan Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmesi gerekir. Nitekim ayrı bir suçtan tutuklu olması bu suçlardan tutuklanmayacağı anlamına gelmez. Savcılığın tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk etmesini bekliyoruz. Aleyna Çakır’ın tırnağından çıkan DNA ve çıkan sperm Ümitcan Uygun’a ait. Savcılığın Ümitcan Uygun hakkında dava açmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı