Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! 1290 TL Yeni Yardım Yapılacak

GÜNDEM

6 Eylül 2020 Pazar 14:00:08

Son Güncelleme: 06/09/2020 12:16:34

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! 1290 TL Yeni Yardım Yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yine basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk’un gündeminde yapılacak olan sosyal yardım ödemeleri vardı. Bakan Selçuk konuşmasında 3 defa ayrı ayrı sosyal yardım ödemeleri ile alakalı yeni müjdeyi verdi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yine basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk’un gündeminde yapılacak olan sosyal yardım ödemeleri vardı. Bakan Selçuk konuşmasında 3 defa ayrı ayrı sosyal yardım ödemeleri ile alakalı yeni müjdeyi verdi! Ayrıca Bakan Selçuk, sosyal yardım ödemelerindeki artış müjdesini verirken, “Korona virüs ile sonuna kadar mücadele ediyoruz. Bu bağlamda sosyal yardım ödemelerinin pek çoğunu kadınlara yönelik yaptık. Zamlı ücretleri de aynı şekilde çoğunluk kadınlar olmak üzere dağıtacağız” dedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan bu açıklamalar sonucunda gündeme bomba gibi oturan “Sosyal Yardım Ücretleri Artıyor” haberi, vatandaşları meraklandırdı. İşte aşağıda verdiğimiz detaylarda anlayacağınız üzere, müjdeli haber!

Sosyal Yardım Ücretlerine Yeni Zam Müjdesi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler pek çok sektör için can sıkıcıydı dedi. Ama sağlığımız ve bütünlüğümüz için önemli adımlar atıldı dedi. Bu kapsamda mücadelenin devam edeceğini, bu zamana kadar sağlanmış olan desteklerin süreceğini ve yeni zamların yapılacağını anlattı. Bakan Selçuk konuşmasında, “Bakanlık tarafından alınan karar neticesinde sosyal yardım ücretlerinde yüzde 29’luk artış var” sözlerini ekledi. Bakan Selçuk, özellikle kadınlara yönelik yapılan bu sosyal yardım ödeneklerinin gelecekte de aynı strateji ile ilerleyeceğini ve ana hedefinin her zaman işsiz kadınlar olacağına vurgu yaptı.

Sosyal Yardım Ödemelerine Yüzde 29 Zam

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuşmalarına altını çizerek vurguladığı nokta ise sosyal yardım ödemelerine gelen yüzde 29’luk zamdı. Sosyal yardım alan vatandaşların yüzde 69’u kadın olurken geri kalanı erkeklerden oluşuyor dedi. 2003 yılından bu yana kadınlara yönelik verilen desteklerin altını çizen Bakan Selçuk, kadınlara destek programında artışlar olacağını, bu sadece Korona virüs sürecinde değil daha sonrasında dahi bu şekilde ilerleyeceğini belirtti. Korona virüs ile mücadele ettiğimiz şu zor günlerde özellikle işsiz kalmış kadınlar ve ev hanımlarına yönelik yapılan sosyal yardımların gün geçtikçe çok daha fazla artacağını ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaklarını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şartlı sağlık yardımı, şartlı lohusalık yardımı, şartlı gebelik yardımı ve benzeri pek çok yardım konularında yüzde 29’luk zam yapıldığını anlattı. Zam sonrası oluşmuş olan yeni fiyat tablosunu ise şu şekilde anlattı:

“Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; Şartlı Doğum Yardımını 100 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı kapsamında ödenen miktarı da 325 TL’ye çıkardık” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım ödemelerinde tarihinde ilk kez rekor ödemeler yapıldığını ve yapılamaya devam edileceğini vurguladı. Tüm maddi kaynakların mali bir disiplin içerisinde yönetildiğini ve kurum olarak insan olarak vicdanen rahatlığın olduğu bir ortamda vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz dedi.

Sosyal Yardım Ödemesi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal yardım ödemelerine başvuru yapabilmek için öncelikle ücretsiz izine gönderilmiş olmanız gerekiyordu. Ayrıca başvuru yapabileceğiniz kanal ise İŞKUR’du. İlk 2 faz içerisinde yapılan ödemelerin tamamı bu şartlar altında yapılmıştı. Ama bu tarihten itibaren 3.fazda yapılacak ödemelerde şartlar iyileştirildi. 15 Mart 2020 tarihi öncesinde işten çıkarılmış kişiler de artık kişisel talepleri doğrultusunda sosyal yardım ödemeleri alabilecekler. Başvuru kanalı ise esube.iskur.gov.tr adresidir. Başvuruların tamamının buradan yapıldığı biliniyor.

1000 TL yardım 1250 TL olacağı müjdesini de ilk haberlerim.com.tr olarak biz verelim.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Güler

    27 Nisan 2020 at 00:09

    Bende yardim istiyorum 3 cocugum var gelirim yokkk

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı