AİHM Ne Demek? AİHM Yargıcı'ndan Açıklama! AİHM Kararları'nın Türkiye İçin Anlamı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

AİHM Ne Demek? AİHM Yargıcı’ndan Açıklama! AİHM Kararları’nın Türkiye İçin Anlamı!

GÜNDEM

28 Aralık 2020 Pazartesi 19:27:58

AİHM Ne Demek? AİHM Yargıcı’ndan Açıklama! AİHM Kararları’nın Türkiye İçin Anlamı!

Günlerdir tartışılan AİHM kararının ne olduğu merak edilmekte. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından (AİHM) Demirtaş kararını tartışması yapılırken, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, AİHM kararlarının Türk hukuk sistemindeki yerini değerlendirmeye aldı ve bu konuda merak edilen detayları açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararların da iç hukuk yönünde bağlayıcılığı olup olmadığı tartışmaları gündemdeki yerini aldı. Bu tartışmaların son sebeplerinden biri de, AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararla beraber gündem oldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanmış olan gerekçeli kararı ile beraber Kasım 2018’de olduğu gibi, Demirtaş’ın tutukluluğu için öne sürülen gerekçelerin yetersiz olduğuna hükmetmişlerdir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararınca, İnsan Hakları Sözleşmesinin 46’ncı maddesi gereğince, Ankara’nın AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğü hatırlatması üzerine, karar yerine getirilmediği taktirde, Demirtaş’ın haklarının “sürekli ihlal” edilmiş sayılacağı uyarısı yapılmıştır.

Selahattin Demirtaş’ın avukatları tarafından yapılan tahliye başvurusu ile beraber, AİHM kararının Türkçe tercümesinin tahliye başvurusuna eklenmemiş olması gerekçesiyle reddedilmiştir.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Avrupa İnsan Hakları tarafından alınan bu kararın Türkiye’de geçerli olmadığını net bir şekilde şu sözlerle açıklamıştır: “Bu terör yanlısı karar bizi bağlamaz.” ifadesinde bulunmuştur.

Türkiye için AİHM kararının bağlayıcılığı olduğu düşünülmese de, Türk Hakimler de AİHM’de yıllardan beri görev yapmaktadırlar.

ESKİ AİHM YARGICI AİHM İLE İLGİLİ TÜM SORULARI YANITLADI!

“EN ÇOK DAVASI OLAN DEVLET TÜRKİYE’DİR”

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen konu ile ilgili bir çok merak edilen soruya yanıt verirken, AİHM’in 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Avrupa konseyine bağlı bir sözleşme ve bu sözleşmeye bağlı mahkeme olduğu görüşünü ifade etmesinin ardından şu ifadeleri kullanmıştır; “Bireyleri kendi devletlerine karşı koruyan bir sistemdir. Bireyler kendi devletlerine karşı dava açma hakkına sahiptir ve bu çok önemlidir. En çok davası olan devlet Türkiye’dir. Taraf olan devletler mahkemenin verdiği kararını uygulamayı taahhüt etmiş olur” açıklamasında bulundu.

“AİHM KARARI ESAS ALINIR”

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen Türkiye’nin de AİHM kararlarını uygulaması gerektiğini ifade ederek, “Uygulamalı çünkü taraf olduğu sözleşmeye, demokrasiye sahip olduğu için taraf oldu. AİHM ile Türk yasaları arasında bir çelişki olduğunda ‘AİHM’nin kararı esas alınır’ diye Anayasa’da madde vardır” açıklamasın da bulundu.

“BEN MİLLİ MAHKEMENİN KARARINI UYGULACAĞIM”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türk hukuk sisteminin bir parçası olduğu açıklamasında bulunan, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen sözlerine şu şekilde devam etti, “Türk hukuk sisteminin bir parçası olduğu için kararları uygulaması gerekmektedir. Yani siz çıkıp, ‘Ben milli mahkemenin kararını uygulayacağım’ diyemezsiniz. Çünkü bir sözleşme vardır ve Anayasa’nın 90. maddesine göre de bu kararı veremezsiniz” ifadelerini kullandı.

AİHM kararları ile ilgili olarak açıklamalar devam ederken bu uygulanmaların ağır yaptırımları olabileceğini belirten, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, “Yunanistan’da albaylar cuntası döneminde AİHS’e (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) uymadığı için Yunanistan sözleşmeden çıkarıldı. Örneğin AİHM Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. Ancak Türkiye bu karara uymayacağını söyledi. Bu karar AİHM Bakanlar Komitesi’ne gidecek. Oradaki İnsan Hakları Komitesi de Büyükelçiye soracak, “Kararı uygulayacak mısınız?” Eğer uygulanmayacağına dair karar çıkarsa çok ağır yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar üyeliğin askıya alınmasına kadar gidebilir. Çok ağır yaptırımları olabilir. Uluslararası bir anlaşmaya taraf olduysanız kararları uygulamak için taraf oldunuz. İç hukukunuzun buna izin vermediğini söyleyemezsiniz” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı