7200'e 3600'e Prim Gününe Şimdi Yıllar Kazanabilirsiniz! E-Devlet'te Hemen Yapın
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

7200’e 3600’e Prim Gününe Şimdi Yıllar Kazanabilirsiniz! E-Devlet’te Hemen Yapın

GÜNDEM

2 Haziran 2020 Salı 14:06:02

Son Güncelleme: 02/06/2020 14:06:58

7200’e 3600’e Prim Gününe Şimdi Yıllar Kazanabilirsiniz! E-Devlet’te Hemen Yapın

Erken emeklilik herkesin hayalidir. Üretim ve hizmetler ülkemizin can damarını oluştururken uzun yıllar boyunca hem üretim sahasında hem hizmet sahasında hizmet vermiş olan kişiler her zaman normalden daha emekli olma hayali taşırlar. Başta 40 yaş ve üzerindeki kişiler olmak üzere geri kalan tüm yaştaki vatandaşlarımız emeklilik hayali kurarlar.

Erken emeklilik herkesin hayalidir. Üretim ve hizmetler ülkemizin can damarını oluştururken uzun yıllar boyunca hem üretim sahasında hem hizmet sahasında hizmet vermiş olan kişiler her zaman normalden daha emekli olma hayali taşırlar. Başta 40 yaş ve üzerindeki kişiler olmak üzere geri kalan tüm yaştaki vatandaşlarımız emeklilik hayali kurarlar. Ancak emekliliğin kendi içerisinde belirlenmiş olan şartları var. Örneğin 7200 prim günü, 25 yıl sigortalılık ve 61 yaş gibi. Ancak herkes için geçerli bir durum değildir. Özellikle 1986 ve 1995 senelerinde ilk defa SSK, Bağ-Kur girişi olan vatandaşlarımızın emeklilikte yaşa takılmadan emekli olabilmelerinde mahsur görülmedi. Ancak 2000 ve sonrasında işe giriş yapanlar ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’  için mecliste sürekli gündeme getirilen bir konusu var. Prim açığı bulunan ancak ilk sigorta girişi 1986 yılında olan özel sektör çalışanları, 2000 senesinde işe girip şu an 50 yaş ve üzeri olanlar ve daha nice vatandaşımız erken emeklilik hayali kuruyor. E-Devlet üzerinden yapılan başvuruların birçoğuna ise olumlu yanıt verilmiyor. Çünkü başvuru yapan vatandaşlarımızın bir kısmı ya yaştan emekli olamıyor ya da SSK, Bağ-Kur prim günleri yeterli değil. Ancak bazı istisnalar içerisindeyseniz sadece 3600 prim günü ile emekli olabilirsiniz. İşte 3600 prim günü bulunan vatandaşlarımızın nasıl emekli olacağını anlatan haberimiz…

3600 Gün Prim İle Emekli Olmak

3600 prim günü bulunan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu normal şartlarda emekli olabilmek için en az 10 yıl daha çalışması gerekir. Hem yaş hem prim günü tutmadığından ötürü devlet bu vatandaşları emekli yapmaz. Erken emeklilik için çok cefa çekmek gerekebilir. Askerlik borçlanması, eksik primlerin ödenmesi, nakdi borçlanma gibi çok çeşidi var ancak bu avantajlardan faydalanabilmek içinde ayrıca şartlar getirilmiştir. 3600 prim günü bulunan vatandaşımızın öncelikle erken emekli olabilme şansı yoktur, nadir istisnalar dışında…

Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik hesabı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan bir tanesi kesinlikle e-devlet üzerinden yatan sigorta primlerinizin toplamının görülmesi gerekir. Kişilerin e-devletten kontrol etmeden tahmini olarak söyledikleri prim sayısının hiçbir önemi yoktur. Bu nedenle eğer emeklilik hesabı yapıyorsanız mutlaka ama mutlaka e-devlet üzerinden kontrol etmeniz gerekir.

Kontrol edilmeyen sigorta girişlerinin eksik olabileceği, yanlış biliniyor olabileceği gibi birden çok olasılık vardır. Ayrıca yatan sigorta primlerinizin bilgisi ile beraber bu bağlantıyı kullanarak ne zaman emekli olurum sorunuza otomatik olarak yanıt buluyor olacaksınız. Ayrıca hem Bağ-Kur hem SSK girişli olmanızın bir dezavantaj olmadığını bu uygulama sayesinde her ikisini de tek bir sayfa içerisinde görebileceğinizi bilmelisiniz. Emeklilik tarihinden, emeklilik yaşına kadar tüm detayları ayrıntılı bir şekilde sunan bu uygulama SGK’nın resmi bir uygulamasıdır.

Emeklilikte Askerlik Borçlanması Nasıl Olur?

Erkek sigortalıların er veya erbaş olmak fark etmeksizin silahaltında geçirdikleri süreler, yedek subay, er, erbaş fark etmeksizin borçlanma ile erken emeklilik hayali gerçekleştirilebilir. Askerlik borçlanması yapacak olan kişi borçlanacağı süreyi tamamı ile kendisi belirleme hakkına sahiptir. 2020 yılı içinde askerlik borçlanma tutarı 31,39 TL’dir. Dolayısı ise 400 gün askerlik borçlanması yapacak olan bir kişi 12 bin 556 TL, 540 gün askerlik yapmış olan bir kişi ise 16 bin 950 TL ödeme yapması halinde erken emekli olabilir. Burada verdiğimiz rakamlar tamamen en düşük ücretlerden hesaplanmıştır. Borçlanma sürecinde ne kadar dilerseniz o kadar yatırabilirsiniz. Bu da sizi erken emekliliğe sevk edebilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı