Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

65 Yaş ve Üzeri Yasaklarına 20 Şehir Daha Eklendi

GÜNDEM

18 Ağustos 2020 Salı 10:45:44

65 Yaş ve Üzeri Yasaklarına 20 Şehir Daha Eklendi

Koronavirüs vaka sayılarında yaşana artış nedeniyle, 65 yaş ve üzerine yeni tedbirler açıklanmaya başlandı. Bugün 20 şehir daha 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı getirdi. İşte 65 yaş ve üzerine sınırlama getiren yeni iller ve yasakları..

Koronavirüs vaka sayılarında yaşana artış nedeniyle, 65 yaş ve üzerine yeni tedbirler açıklanmaya başlandı. Bugün 20 şehir daha 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı getirdi. İşte 65 yaş ve üzerine sınırlama getiren yeni iller ve yasakları..

Kovid 19 pandemisi hala sürüyor. Ülkemizde vatandaşların sosyal mesafe, hijyen ve maske takmak gibi kurallara uymaması nedeniyle vaka sayılarında artış sürüyor. Bu nedenle bazı illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların kentte dolaşımı sınırlandırıldı. Dün Ankara, Kastamonu, Kütahya, Eskişehir, Erzincan, Ordu ve Bursa’da 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sınırlama getirdiğini açıkladı.

Siirt, Düzce, Yalova, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya, Kayseri, Gaziantep, Van, Elazığ, Bartın, Aksaray ve Bitlis’in ardından açıklanan yeni şehirler ve yasaklar şu şekilde;

Buna göre 65 yaş ve üzeri yasakları il il şu şekilde;

ERZİNCAN

Acil olmayan ameliyatlar ertelendi. 65 yaş ve üzeri vatandaşların pazar yerlerine, düğün merasimlerine ve cenaze törenlerine katılmaları, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltmak adına taziye merasimlerinin yasaklandı.

Düğün, gelin alma, kına dahil, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin 20:00 ile 22:30 saatleri arasında yapılması, ve bu etkinliklerde havai fişek kullanımının yasaklandı.

BURSA

65 yaş ve üzerindeki vatandaşların 08.00-10.00 ve 16.30-19.30 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları ve semt pazarı ve pazar yerlerine 08.00-14.00 saatleri dışında girişi yasaklandı.

Ayrıca 65 yaş ve üstü vatandaşların gelin, damat ve sünnet çocuğunun birinci ve ikinci derece yakınları hariç düğün, nişan, nikâh, sünnet gibi etkinliklere katılması ve sinema, konser, tiyatro, gösteri merkezi gibi yerlere girişleri yasaklandı.

KÜTAHYA

65 yaş ve üstü vatandaşların, belirlenen cadde ve sokaklardaki alanlara, hafta sonları 12.00-19.00 saatleri, hafta içi 16.00-19.00 saatleri arasında girmesi ve pazar yerlerine saat 12.00’den sonra girmesi, toplu taşıma araçlarına da 07.00-10.00 ve 17.00 -22.00 saatleri arasında binmesi yasaklandı.

KASTAMONU

Köylerde veya sokaklarda yapılan düğün, nişan, sünnet gibi etkinliklerin süresinin aynı gün içinde kalacak şekilde en erken sabah 08.00’de en geç gece 22.00 saatleri arasında, en fazla 3 saatte bitecek şekilde yapılmasına karar verildi.

ESKİŞEHİR

65 yaş ve üzeri kişilerin düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler gibi alanlara girişleri kısıtlandı.

 

ANKARA

Ankara ise yaptığı yazılı açıklamada şu  ifadelere yer verdi;

– COVID19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin, belirlenen izolasyon koşullarına uymaları elektronik imkanlar da dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak sağlanacak.

– Tedbirlerin sahada etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak. Bu ekipler, mahallelerinde tespit edilen ve karantinaya alınan kişileri birebir takip edecek.

– Yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenleri, din görevlileri, muhtarlar ve azalar, apartman ve site yöneticisi temsilcileri ve kolluk personeli görevlendirilecek.

– Taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında şoför mahalli ile yolcular arasında fiberglas ile bölümleme yapılacak.

– 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmeleri kısıtlanacak.

– Sokak düğünlerinde düğün süresi azami iki saat olacak; toplu yemek verilmesi yasaklanacak.

– “Hayat eve sığar (HES)” uygulaması, tüm kamu kurumlarında randevu talepleri öncesi ve kamu kurumlarına girişlerde kullanılacak.

– 65 yaş ve üzeri vatandaşlara, toplu ulaşım araçlarının yoğun olduğu zamanlarda bu araçları kullanmamaları tavsiye edilecek.

– Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı