60 Yaş Üstü Ne Zaman Aşı Olacak? Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınacak? Aşı Sırası Öğrenmek İçin...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

60 Yaş Üstü Ne Zaman Aşı Olacak? Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınacak? Aşı Sırası Öğrenmek İçin…

GÜNDEM

17 Şubat 2021 Çarşamba 15:06:09

60 Yaş Üstü Ne Zaman Aşı Olacak? Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınacak? Aşı Sırası Öğrenmek İçin…

Koronavirüs aşı sırası nasıl öğrenebilir? Koronavirüs aşı randevusu nereden ve nasıl alınır? Sıranın size gelip gelmediğini nasıl öğrenebilirsiniz? 60 yaş üzeri vatandaş ne zaman aşı olacak? Bakan Koca’dan aşıya dair açıklamalar ve sorularınızın cevapları…

Korona virüs aşıları devam ederken 60 yaş üzeri vatandaşın ne zaman aşılanacağına dair araştırmalar devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama takviminin de paylaşılması üzerine, vatandaşlar tarafından randevunun nasıl oluşturulacağına dair de araştırmalar hız kazandı. Sağlık Bakanı tarafından da açıklamalar geldi. Peki randevu nasıl alınacak? 60 yaş üstü vatandaş ne zaman aşılanacak? e-Nabız koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? İşte detaylar…

70 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞIN AŞILARI BAŞLADI!

Bugün itibari ile  70 yaş ve üzerindeki vatandaşlar aşılanma için sisteme tanımlanmıştır. Aşı hakkı tanınan vatandaşlar ve randevularını alan 70 yaş üstü vatandaşlar, belirlenen sağlık kuruluşlarında koronavirüs aşılarını olmaya başlamışlardır. 70 yaş grubu  bu vatandaşlar da 28 gün sonra ikinci doz  korona virüs aşılarını olacaklardır.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞIN AŞILARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi’nde birlikte gerçekleşen Toplum Bilim Kurulu ve Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından, düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunmuştur. Sağlık Bakanı Koca açıklamasında, 65 yaş üzerindeki vatandaşların cuma gününden itibaren koronavirüs aşısı  olmak için sisteme tanımlanacağı duyurusunda bulunmulştur.

Bakan Koca, tarafından Çarşamba günü yapılan açıklaması şu şekildedir;Yarından itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar aşı olmak için sisteme tanımlanacak. Bilim Kurulumuzun da önerileri doğrultusunda kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesini sağlamak ve toplumsal mobilizasyonu teşvik etmek amacıyla, hafta sonundan itibaren başta kabine üyelerimiz olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum. Vali, il emniyet müdürü, kaymakam ve belediye başkanlarımızın kendi bölgelerindeki sağlık tesislerimizde aşılarını yaptırarak vatandaşlarımıza önderlik etmesini bekliyorum.” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanı Koca, Son parti ile gelen korona virüs aşılarının 14 günlük analizlerinin tamamlandığına vurgu yaparak, bu kapsamda 70 yaş ve cuma günü 65 yaş üzerine olmak üzere aşı takvimini genişletmiş oldukları açıklamasında bulunarak devam etti;, “Onun için bundan sonraki dönemde 65 yaşa kadar vatandaşımızı sağlık kuruluşlarımızda aşılamaya davet ediyorum. Önümüzdeki süreçte giderek aşılama tedariki ile birlikte takvimi de genişleteceğimizi zaten biliyorsunuz. Bu dönemde daha önce 50 milyon doz aşı için bir sözleşme yapılmıştı. 50+50 milyon talebimiz şeklindeydi. 100 milyon doz aşının sözleşmesinin imzaladığını söyleyebilirim.” ifadelerini kullanmıştır.

ÖNCELİKLİ SEKTÖRLERE GÖRE AŞILAMA YAPILACAKTIR!

Koronavirüs aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından oluşturulan takvim doğrultusunda devam edip tamamlanacaktır.

Bu kapsamda ikinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi adına öncelikli sektörlerin çalışanları yer almaktadır. Öncelikli sektörler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

“Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar.” şeklinde ifade edilmiştir.

KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Herkes tarafından araştırılan koronavirüs aşıları için randevular, Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ randevu alınabilmektedir. Yada 184’ten randevu alınarak başvuru yapılabilecektir. Ayrıca Koronavirüs aşıları için, MHRS sistemine E-Devlet veya turkiye.gov.tr adreslerinden giriş yapılabilmektedir. Ayrıca mhrs.gov.tr üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamaları üzerinden de giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almanız mümkün olmaktadır. Koronavirüs aşı başvurusunda bulunacak vatandaşlar işlemleri e-devlet, e-nabız, MHRS mobil uygulamaları üzerinden de kolaylıkla yapabilirler.

KORONAVİRÜS AŞI SIRASI NASIL ÖĞRENİLİR?

En çok merak edilen konulardan biride aşılanıp aşılanmayacağımızı ya da sıranın bize gelip gelmediğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bir çok vatandaş bu konuda araştırma yapmaktadır. Bunun için E-Nabız sisteminden ya da 2023’e ‘Aşıla’ yazıp SMS atarak bu sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Aynı zamanda hastaneye gidemeyen vatandaşalar içinde, evlerine gidilerek aşılama işlemleri yapılabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı