2021 Yılı Engelli Kamu Memuru Alımı Ne Zaman? Atamalar Ne Zaman Yapılacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Yılı Engelli Kamu Memuru Alımı Ne Zaman? Atamalar Ne Zaman Yapılacak?

GÜNDEM

23 Aralık 2020 Çarşamba 13:36:16

Son Güncelleme: 23/12/2020 13:37:10

2021 Yılı Engelli Kamu Memuru Alımı Ne Zaman? Atamalar Ne Zaman Yapılacak?

Kamuya engelli memur alımı için geri sayım başladı. Açıklanan 2020 EKPSS sonuçlarının ardından gözler engelli memur alımlarının ne zaman olacağına çevrildi. Kamuya engelli memur alımları iki şekilde yapılacak. Engelli kamu personeli alımları EKPSS sınav sonuçlarına göre veya EKPSS Kurası ile gerçekleştirilecek…

Yeni Ekonomi Programı öncesinde, 2021 bütçesiyle kamu kurum ve kuruluşlarına ek olarak 65 bin personel alınmasına dair açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamada engelli memur alımı yapılacağı da duyurulmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan engelli memurların alımına ilişkin açıklama geldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ocak başında engelli atamalarımızı gerçekleştireceğiz” dedi. Bakan Selçuk’un açıklamasına göre 2021 Ocak ayında engelli memur alımları için ilk atama gerçekleştirilecek.

 

ENGELLİ MEMUR ALIMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde video görüşmesiyle bir toplantı yaparak, engelli memur alımları 2021 için; “İnşallah Ocak başında engelli atamalarımızı gerçekleştireceğiz” diyerek engellilere atama müjdesi verdi.

Bakan Selçuk’tan 2020 EKPSS sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından 2021 yılı EKPSS ve EKPSS kurayla ilgili de tarih verildi.

Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu dâhil, belli iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğunu getirdik. Kolaylaştırıcı, teşvik edici politikalar yoluyla engelli kontenjanımızdaki oranını yıldan yılda doluluğu arttırdık. Şu anda kamu kurum ve kuruluşlarımız kontenjanımızdaki doluluk oranı yükselmiş durumda. Uyguladığımız istihdam politikaları neticesinde bugüne kadar 405 bine yakın engelli kardeşimizi iş hayatıyla buluşturduk. Engelli kardeşlerimizin iş becerileri, yetenekleri ve becerileriyle uyumlu işlere yerleştirilmelerini önemsiyoruz. Bu anlamda İŞKUR’un Engelli İş Koçluğu uygulaması ile de yaklaşık bin engellimize sürdürülebilir istihdam sağladık. Bu modelimizin yaygınlaştırılması önemli. Engelli kardeşlerimizi kendi beceri setlerine uygun yerlerde istihdam edebilmemizi kolaylaştırıyoruz. Özel sektör iş birliği ile İşe Katıl Hayata Atıl Projesi’ni başlattık. 96 bini aşkın engelli kardeşimiz özel sektörde çalışıyor.”

 

EKPSS PUANLARI KAÇ YIL GEÇERLİ?

EKPSS puanları geçerlilik süres 4 yıldır. Fakat eğer mezuniyetiniz değiştiyse yıl olarak süre olsa da artık mezuniyet farkından dolayı geçerliliği olmamaktadır. Örneğin 2018 EKPSS’de lise mezunu olan aday bu yıl önlisans mezunu olduysa maalesef artık 2018 puanı geçerli olmamaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı