2021 İlave Tediye 1. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? 4d İşçiye 52 Günlük İkramiye
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 İlave Tediye 1. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? 4d İşçiye 52 Günlük İkramiye

GÜNDEM

23 Aralık 2020 Çarşamba 17:58:53

2021 İlave Tediye 1. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? 4d İşçiye 52 Günlük İkramiye

2021 yılının yaklaşmasıyla beraber 4d işçisine tediye ödemeleri tarihleri araştırılmaya başlandı. 1. tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağını araştıran işçiler, ödemelerin yapılacağı günü bekliyor. Kamuya geçen taşeron ve kamu işçilerine verilen 1. tediye ödemeleri tarihi ne zaman?

Kadroya geçen kamu ve taşeron işçilerine tediye ödemeleri verilmeye devam ediyor. 2020 yılına ait ilave tediye ödemelerinden sonra işçiler 2021 yılı 1. taksit tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. 2021 yılına ait ilave tediye ödemeleri kadroya geçen kamu ve taşeron işçilerine 4 taksit halinde ödeniyor. 2021 yılı 4d işçi ilave tediye ilk taksit ödeme tarihleri Resmi Gazete’de henüz yayınlanmadı.

 

1. İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN, NE KADAR?

Resmi Gazete’de henüz yayımlanmayan ilave tediye tarihleri 2021 yılına ait dönemler araştırılıyor. 6772 sayılı kanun kapsamında yer alan kurumlarda çalışan işçilere verilen ilave tediyeler hakkında, 11 Temmuz 2020 tarihli kararı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Resmi Gazete’ye göre 2020 4.ilave tediye verilme tarihi 14 Aralık olarak belirlenmişti. Kadroya geçen kamu ve taşeron işçilerinden yaklaşık olarak 900 bin kişi bu ödemeyi aldı.
Kadrolu kamu ve taşeron işçilerine verilen 52 günlük ikramiye ödemeleri bilindiği gibi 4 taksit halinde veriliyor. 1. ilave tediye taksit ödemesi hesaplanırken işçinin aldığı brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Hesaplamadan sonra, SGK prim ve gelir vergisine ek olarak damga vergisi de kesiliyor. 1. ilave tediye ödemesi ne kadar merak edenlere, asgari ücretli bir çalışanın net 52 günlük ikramiye tutarının 3 bin 646 lira olarak hesaplandığını belirtelim. 2021 yılında ise asgari ücret zamlanacağı için hesaplama değişecektir.

 

KİMLER İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ ALABİLİR?

52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmemekte. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

*Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,
*Kamu iktisadi teşekkülleri,
*Genel ve katma bütçeli kurumlar,
*Özel bütçeli idareler,
*Belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışan işçiler.

 

İLAVE TEDİYE NEDİR?

6772 sayılı kanun kapsamında kadroya giren taşeron ve kamu işçilerine verilen 52 günlük ödeme hüküm altına alındı. İşçilere verilen ilave tediye böylece 6772 sayılı kanunla da güvence altına alınarak kamu işçilerinin almaları gereken bir hak oldu. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödemesi yapılır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı